Zaświadczenie o uzyskaniu stopnia naukowego będzie uwierzytelniane

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia, zakładający uzupełnienie katalogu dokumentów podlegających uwierzytelnieniu o zaświadczenie o uzyskaniu stopnia naukowego i stopnia w zakresie sztuki oraz o inne dokumenty dotyczące uzyskania tych stopni. Ma to ułatwić obrót prawny z zagranicą.

13.03.2023

MEiN: Budżet na dostęp do baz naukowych nie różni się znacząco od zeszłorocznego

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji zmniejszył dotacje na wykup licencji do zagranicznych publikacji. Konsekwencją tej decyzji jest pozbawienie polskich uczelni dostępu do wielu międzynarodowych tytułów, w tym prestiżowych „Nature” i „Science" - alarmują posłowie opozycji i pytają o budżet na ten cel. Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja: znaczących różnic nie ma.

13.03.2023

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami bez wyższego świadczenia i bez prawa do wyrównania

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne zostało zwaloryzowane kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą od 1 stycznia 2023 r., a wzrost płacy minimalnej od 1 lipca zostanie uwzględniony przy kolejnej waloryzacji, przypadającej na dzień 1 stycznia 2024 r. - twierdzi MRiPS. Zdaniem prawników, beneficjenci świadczenia powinni otrzymać dodatkową waloryzację. To wymaga jednak dodatkowego przepisu.

13.03.2023

Opieka wytchnieniowa z programu rządowego nie dla dzieci w hospicjach

Pacjent Opieka zdrowotna

W ramach rządowego programu opiekę wytchnieniową mogą świadczyć osoby bez zawodu medycznego i ubezpieczenia. Dodatkowo wycena tej opieki jest poniżej stawek rynkowych. Ograniczeń jest więcej, ale już te sprawiają, że opiekunowie dzieci w hospicjach domowych czy stacjonarnych nie mogą z niej skorzystać. Eksperci uważają, że konieczna jest zmiana ustawy o Funduszu Solidarnościowym.

13.03.2023

Interes dziecka nadrzędny także przy sprawach transgranicznych uprowadzeń

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konwencja Haska przewiduje wyjątek od natychmiastowego powrotu uprowadzonego przez rodzica dziecka do kraju, w którym wcześniej mieszkało, w momencie kiedy samo się temu sprzeciwi. Dlatego ważne jest wysłuchanie dziecka. Problem jednak w tym, że nie ma wspólnych europejskich standardów wysłuchania dzieci, choćby w zakresie wieku, od którego można byłoby to robić - mówi sędzia Joanna Guttzeit z Berlina.

13.03.2023

O 7,8 proc. wzrosną pensję niektórych pracowników RIO

Administracja publiczna

Od 320 zł do 1130 zł w zależności od kategorii wzrosną stawki wynagrodzenia zasadniczego dla ponad 1100 pracowników regionalnych izb obrachunkowych nieobjętych tzw. systemem mnożnikowym – przewiduje projekt nowego rozporządzenia. Podwyżki mają nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r. Samo podwyższenie kwot bazowych nie zatrzyma jednak odejść doświadczonych pracowników.

13.03.2023

Adres „do eksmisji” za 500 zł? Umowa najmu okazjonalnego nie taka bezpieczna

Prawo cywilne Rynek i konsument

Najem okazjonalny z zasady ma lepiej zabezpieczać interesy najemcy i wynajmującego. Ma to gwarantować forma zawieranej umowy, dobrowolne poddanie się egzekucji oraz wskazanie przez najemcę lokalu, do którego wyprowadzi się, gdy coś pójdzie nie tak. Przez "pomysłowych" przedsiębiorców ten wymóg staje się fikcją - oferują zakup deklaracji. A to może skutkować eksmisją na bruk.

13.03.2023

Niebezpieczna zmiana - wniosek w pozwie, albo sąd rozpatrzy sprawę niejawnie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Posiedzenia niejawne stały się ratunkiem dla sądów w czasie covidu, choć miały być stosowane wyjątkowo. Po kolejnej noweli procedury cywilnej strona będzie musiała, i to w pierwszym piśmie procesowym, zawnioskować o wysłuchanie jej na rozprawie. Jeśli tego nie zrobi, sąd niemal z automatu będzie mógł zastosować tryb niejawny. To zamienianie sądów w urzędy - alarmują prawnicy.

13.03.2023

Usługi doradztwa podatkowego z odwrotnym obciążeniem

VAT Doradca podatkowy

Jeśli doradztwo zagranicznemu klientowi dotyczy nabycia nieruchomości położonych w kraju, to po stronie doradcy powstaje pytanie, czy czynności te powinny być opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości, czy w kraju siedziby klienta. Fiskus uznał, że czynność powinna być opodatkowana w kraju siedziby klienta przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia.

13.03.2023

Ekologia kontra ekologia, czyli fotowoltaika pod rezerwatem

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Jeszcze nie wybrnęliśmy z legislacyjnego pata z ustawą dotyczącą odległości budynków mieszkalnych od wiatraków, a już pojawiają się propozycje prawnego uregulowania budowy farm fotowoltaicznych. I pytania, czy czerpanie energii ze światła może zaburzyć działalność agroturystyczną i ochronę przyrody. W Białowieży trwa właśnie spór o budowę farmy w otulinie parku narodowego.

13.03.2023

Dziecko to obywatel - więc wymiar sprawiedliwości musi uwzględniać jego interes

Wymiar sprawiedliwości

Procedura karna, cywilna, administracyjna - w każdej interes dziecka powinien być dostrzegany i zabezpieczany. Odpowiedzialność za to spoczywa na sędziach, pełnomocnikach, organach państwa - podkreślali uczestnicy konferencji "Dziecko to nie procedura. W postępowaniu trzeba traktować je podmiotowo", która odbywa się w Lublinie. Rola adwokatów i radców ma według nich, polegać też na przybliżaniu dziecka tychże procedur.

11.03.2023

Księga wieczysta chroni posiadacza, ale nie jest nieomylna

Prawo cywilne Nieruchomości

Księgi wieczyste są rejestrem publicznym kluczowym dla rynku nieruchomości. Każdy, kto postępuje zgodnie z treścią tych ksiąg, jest chroniony przez prawo. Nawet, gdyby rzeczywistość była inna, niż treść wpisów. Nie oznacza to, że treść ksiąg wieczystych jest nieomylna. Oczywiście może zdarzyć się, że stan prawny nieruchomości będzie inny, niż ten, który ujawniono w księdze wieczystej.

11.03.2023

Ulga rehabilitacyjna nie dla każdego opiekuna osoby niepełnosprawnej

Prawo cywilne Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy

Nie każda, nawet bliska osoba, mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Nie każda też osoba niepełnosprawna sama może rozliczyć tę ulgę. W pierwszym przypadku na przeszkodzie stanąć może zbyt wąski stopień pokrewieństwa, co zdaniem prawników należałoby zmienić, w drugim – wysokość dochodów osoby niepełnosprawnej i forma, według której jest opodatkowania.

11.03.2023

Spór o fałszywy znaczek - kolekcjonerstwo to olbrzymie emocje i wielkie pieniądze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Spory o znaczki pocztowe, monety, banknoty i pocztówki, oceny ich oryginalności i wyceny wartości rozpalają do czerwoności kolekcjonerów i od czasu do czasu trafiają na wokandy. Uznani eksperci muszą bronić w sądach swoich opinii, dobrego imienia oraz zawartości portfela. W tym przypadku chodziło o fałszerstwo rzadkiego znaczka wydanego przez pocztę polową Armii Andersa.

11.03.2023

Zarobki niepełnosprawnego dziecka nie wykluczają ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Jeśli rodzice wykonują obowiązek alimentacyjny w stosunku do swojego pełnoletniego niepełnosprawnego dziecka, to mają prawo do ulgi prorodzinnej. Nie ma przy tym znaczenia wiek dziecka ani otrzymywanie przez dziecko zasiłku pielęgnacyjnego. Bez znaczenia są także przychody dziecka z tytułu umowy o pracę. Potwierdziła to właśnie, w odpowiedzi na pytanie podatniczki, skarbówka.

11.03.2023

Moduł komunikacji lekarza z pacjentem w e-zdrowiu - nieprędko

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod koniec 2023 r. ma działać aplikacja e-Hemofilia. To długo oczekiwane rozwiązanie przez pacjentów z hemofilią. Przede wszystkim umożliwi ona dostawy leków do domu chorego. Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że dopiero w następnym etapie, w latach 2024-2028 zostanie wprowadzony do aplikacji moduł komunikacji między pacjentem i lekarzem. Chorzy chcieliby, żeby stało się to szybciej.

11.03.2023

Kąkubin nie płaci elementów, czyli pisma procesowe pisane na kolanie

Prawnicy

Gdy w powszechnym użyciu są programy komputerowe, zdarzają się pomyłki. Na przykład inny pozwany pojawia się w uzasadnieniu pozwu, a inny w żądaniu. Gorzej, gdy prokuratura myli oskarżonych. Dokumenty składane w sądach bywają infantylne, czasem też zabawne. Absurdy w pismach procesowych wynikające z przejęzyczeń, literówek i emocji, na ogół nie są korygowane przez sąd, który chyba już wszystko widział i czytał.

11.03.2023

Mniej telefonów z więzienia, a co z życiem rodzinnym i prawem do obrony?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym wprowadzone w ubiegłym roku poważnie ograniczyły możliwość korzystania z telefonów przez osoby pozbawione wolności - co najmniej raz w tygodniu prawo do rozmowy z adwokatem i co najmniej raz w tygodniu na inne potrzeby. Większość dyrekcji więzień i aresztów potraktowała zapis dosłownie, ustalając liczbę dozwolonych połączeń tygodniowo na jedno.

11.03.2023

Orzeczenia o niepełnosprawności nadal ważne w stanie zagrożenia epidemicznego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wycofało się z pomysłu, aby uchylić przepis ustawy covidowej dotyczący przedłużania ważności orzeczeń w stanie epidemii i zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że na razie nic się nie zmienia i przedłużenie orzeczeń o niepełnosprawności dalej obowiązuje.

10.03.2023

Matka Polka pracująca i jej wyzwania - opinie rodziców. Badanie

Prawo pracy Prawo europejskie

Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego dla ojców to zmiana, która w założeniu ma wesprzeć rodziców w Polsce w równym podziale obowiązków wychowawczych oraz pomóc matkom w powrotach na rynek pracy. Ponad połowa respondentów badania Pracuj.pl zgadza się z opinią, że budowanie kariery jest trudniejsze dla matek niż dla ojców, a 1/3 dostrzega zjawisko „kary za macierzyństwo”.

10.03.2023