Urząd skarbowy zakwestionował podatniczce prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Wystąpiła więc ona o interpretację indywidualną.

W jakich okolicznościach faktycznych to miało miejsce? Otóż, rodzice mają pełnoletniego syna, który posiada od urodzenia orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stałe. Syn otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny bezterminowo. Jest też zatrudniony na umowę o pracę. Rodzice przez wszystkie lata partycypują w kosztach utrzymania i wychowania syna. Dochody syna nie są wystarczające, dlatego też niezbędna jest ich pomoc w jego utrzymaniu, zakup leków, wizyty u lekarzy specjalistów. W związku z tym matka wraz z mężem ponosi wydatki na wychowanie i utrzymanie syna, a tym samym wykonuje obowiązek alimentacyjny względem dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymywać pomimo osiąganych dochodów.

Czytaj w LEX: Ustalenie dochodu dziecka – analiza ulgi prorodzinnej >>>

Informacja - wpływ ulgi prorodzinnej na świadczenia rodzinne - WZÓR DOKUMENTU w LEX >

Niejasne zasady ulgi prorodzinnej

Podatniczka zapytała, czy w tej sytuacji przysługuje jej prawo do odliczenia od podatku ulgi prorodzinnej na niepełnosprawnego syna z tytułu sprawowania nad nim opieki. Zapytała też, czy spełnia przesłanki warunkujące skorzystanie z ulgi prorodzinnej na niepełnosprawnego syna otrzymującego zasiłek pielęgnacyjny oraz dochód z umowy o pracę, bez względu na wiek syna. Czy te kryteria nie wyłączają prawa do ulgi? Jej zdaniem, ani wiek syna, ani jego zarobki i zasiłek pielęgnacyjny nie powodują utraty prawa do ulgi prorodzinnej.

W interpretacji z 6 lutego dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację podatniczce (nr 0113-KDIPT2-2.4011.955.2022.4.ACZ). Przypomniał, że korzystanie z każdej preferencji podatkowej, w tym ulgi przewidzianej w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzależnione jest od spełnienia wszystkich ustawowych przesłanek wymaganych do jej zastosowania. Wskazał, że ulga prorodzinna, przy spełnieniu określonych wymogów, przysługuje między innymi podatnikowi utrzymującemu pełnoletnie dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, w związku z wykonywaniem ciążącego na podatniku obowiązku alimentacyjnego. Przy czym, art. 27f ust. 6 ustawy o PIT wskazuje na obowiązek przedstawienia przez podatnika dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z ulgi. Poza zaświadczeniami i oświadczeniami wymienia on też inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. W przypadku pełnoletniego niepełnosprawnego dziecka należy posiadać dokumenty potwierdzające, że dziecko otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, oraz że na podatniku ciążył obowiązek alimentacyjny wobec dziecka i był on wykonywany. Dyrektor KIS uznał, że skoro ciąży na podatniczce obowiązek alimentacyjny względem pełnoletniego, niepełnosprawnego syna, który pomimo osiąganych dochodów nie jest w stanie samodzielnie się utrzymywać i rzeczywiście podatniczka ten obowiązek alimentacyjny wykonuje, ponosząc koszty utrzymania syna i zaspokajając jego potrzeby wynikające z niepełnosprawności – tj. zakup leków, wizyty u specjalistów, to stosownie do art. 27f ustawy o PIT, spełnia podatniczka jako rodzic, przesłanki warunkujące skorzystanie z ulgi prorodzinnej na pełnoletniego syna otrzymującego zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny i osiągającego dochody z umowy o pracę, bez względu na jego wiek.

Zobacz również: Rozliczając roczny PIT, trzeba pamiętać o przysługujących ulgach >>

Sprawdź w LEX: Ulga na dzieci na przykładach >>>

Wiek niepełnosprawnego dziecka bez znaczenia

- Ulga prorodzinna, przysługuje co do zasady na małoletnie dzieci, jednak pod pewnymi warunkami, z ulgi tej może skorzystać również podatnik, utrzymujący pełnoletnie dziecko, w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej. Wśród dzieci pełnoletnich, na które przysługuje ulga, ustawodawca wymienił m.in. dzieci, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną na podstawie odrębnych przepisów – podkreśla Sylwia Karnecka, doradca podatkowy w Kancelarii Biurex. Jej zdaniem, interpretacja dyrektora KIS jest słuszna.

 

Cena promocyjna: 75.05 zł

|

Cena regularna: 79 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


- W przypadku dzieci niepełnosprawnych, wiek nie ma znaczenia. Istotnym elementem prawa do ulgi, jest obowiązek alimentacyjny. Jeśli obowiązek ten rodzice wykonują to mają prawo skorzystać z ulgi prorodzinnej. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku dzieci niepełnosprawnych, na prawo do ulgi prorodzinnej nie ma wpływu okoliczność, że dziecko uzyskuje dochody, ani wysokość tych dochodów – zaznacza Sylwia Karnecka.

Zobacz omówienie orzeczeń w LEX:

 

Z kolei inny ekspert zwraca uwagę na fakt, że w rozliczeniach rocznych podatniczka korzystała z prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej na syna, jednak urząd skarbowy we wrześniu 2022 r. podważył słuszność odliczenia ulgi na pełnoletnie dziecko.

- Nie mamy okazji zapoznania się z argumentacją naczelnika urzędu skarbowego, który dopatrzył się nieprawidłowości w zeznaniu rocznym podatniczki. Tym niemniej, tok organu jest, według mnie, prawidłowy i podatniczka spełnia wszystkie warunki, aby z odliczenia skorzystać – podkreśla Ludwik Żuławnik, ekspert w Vialto Partners.