Sejm nie uchwali dziś zmian w ustawie o TK - może 25 maja

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Projekt dotyczący Trybunału Konstytucyjnego nie będzie procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu - poinformował we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek. Wcześniej sugerowano szybkie uchwalenie tej ustawy, a premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "nie jest to długi projekt", więc jego uchwalenie powinno zająć nie więcej niż "jedno posiedzenie". Potem podano, że nastąpi to 25 maja.

09.05.2023

Mieszkania substandardowe - wstydliwy problem gmin. Kontrola NIK

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Jedynie połowa ze skontrolowanych 20 gmin prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie (substandardowych), i to tylko nielicznych. W co trzeciej gminie środki przeznaczane na ten cel były nieadekwatne do potrzeb lub wielokrotnie od nich niższe. Najwyższa Izba Kontroli wytyka też, że gminy prowadziły nieracjonalną i niezgodną z przepisami politykę mieszkaniową.

09.05.2023

Rzecznik rządu: Jeżeli w NCBiR doszło do nadużyć, winni powinni być ukarani

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Jeżeli w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju doszło do nadużyć, każda osoba, która sprzeniewierzyła środki, powinna być ukarana - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jeżeli OLAF zidentyfikuje możliwości nadużyć, będziemy wdzięczni za raport - dodał. OLAF rozpoczął kontrolę wewnątrz instytucji w związku z konkursem „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”.

09.05.2023

Od 18 maja wchodzą w życie nowe przepisy ustawy antylichwiarskiej

Finanse Banki Kredyty

Już 18 maja br. zacznie obowiązywać nowa część przepisów ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Celem zmian tzw. ustawy antylichwiarskiej oraz innych przepisów, które wchodzą w życie tego dnia, jest przede wszystkim zlikwidowanie nieprawidłowości w udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim.

09.05.2023

KE postawi na podniesienie kwalifikacji pracowników

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Niepelnosprawność

Komisja Europejska ogłosiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności. Ma to na celu podniesienie i zmianę kwalifikacji pracowników w UE. Inicjatywa ta ma również na celu zmierzenie się z kluczowym wyzwaniem, jakim jest niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, z którym borykają się pracodawcy z całej Unii.

09.05.2023

#PrzedsiębiorcaToTeżWyborca - sojusz przedsiębiorców rusza z przedwyborczą kampanią

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Federacja Przedsiębiorców Polskich wraz z Business Centre Club i Krajową Izbą Gospodarczą zaprezentowały dziś w Warszawie „Dekalog przedsiębiorcy” - 10-punktowy program dla przedsiębiorców. Organizacje wystartowały również ze kampanią informacyjną pod hasłem #PrzedsiębiorcaToTeżWyborca. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi polityków na problemy przedsiębiorców i uzyskanie jak najszerszego poparcia społecznego dla zaprezentowanych postulatów.

09.05.2023

TK: Zasady obowiązkowych szczepień niezgodne z konstytucją, bo ogłoszone w komunikacie

Opieka zdrowotna

Wymagalność obowiązkowych szczepień ochronnych i liczba dawek poszczególnych obowiązkowych szczepień ochronnych, które określone są w Programie Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie komunikatu, a nie przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia, są niezgodne z konstytucją - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

09.05.2023

Świadczenie pielęgnacyjne dla wnuka osoby niepełnosprawnej - RPO przyłącza się do postępowania przed TK

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wnuk opiekujący się osobą z niepełnosprawnością złożył skargę konstytucyjną na brak prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy zdrowe dzieci takiej osoby nie sprawują opieki. Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w tym postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym i wniósł o uznanie niekonstytucyjności zaskarżonego przepisu ustawy o świadczeniach rodzinnych.

09.05.2023

NIK: Rządowy System Monitorowania Projektów Strategicznych nie działa

Administracja publiczna

System Monitorowania Projektów Strategicznych miał uporządkować realizację najważniejszych projektów, dać premierowi i ministrom przejrzyste raporty, wgląd w postępy prac i zapewnić wiarygodne dane o projektach. Minęło 5 lat, a wciąż nie udało się go w pełni wdrożyć. Najwyższe Izba Kontroli sprawdziła, co nie działa i jakie zmiany są potrzebne do wdrożenia systemu jako skutecznego narzędzia do monitorowania i zarządzania projektami strategicznymi.

09.05.2023

Strategie rozwoju gmin ważne u progu nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Kontrola zarządcza

W samorządach przygotowania do nowej perspektywy wydatkowania środków z funduszy Unii Europejskiej wiążą się z opracowywaniem dokumentów strategicznych, które potwierdzą spójność kierunków planowanego rozwoju gminy. Jednym z takich narzędzi jest dobrze opracowana strategia rozwoju gminy - pisze dr Joanna Cieślińska z Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

09.05.2023

Opóźnienie na maturze z polskiego w Szkole w Chmurze - CKE wyjaśnia sprawę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Maturzyści ze Szkoły w Chmurze rozpoczęli egzamin z języka polskiego półtoragodzinnym opóźnieniem. Szkoła potwierdza, że tak było, zapewnia jednak, że do żadnych nieprawidłowości nie doszło, ponieważ zdający nie mieli dostępu do urządzeń elektronicznych. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że tym razem egzaminu nie unieważni.

09.05.2023

Niepewna przyszłość zadośćuczynienia dla bliskich osób w stanach wegetatywnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo rodzinne

Rzecznik Praw Pacjenta wycofał z Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego dotyczącego przyznawania zadośćuczynienia rodzinie poszkodowanego w stanie wegetatywnym. Zwrócił się także do SN o wycofanie wniosku dotyczącego konstytucyjności przepisów, które weszły w życie w 2021 r. Nie wiadomo jednak, jaką decyzję podejmą sędziowie - a to, zdaniem prawników, negatywnie wpływa na zasadę pewności prawa.

09.05.2023

Senat wzywa do ujednolicenia rejestracji urodzin i zgonów w Europie

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Łatwiejsza rejestracja małżeństwa, zgonu i urodzin obywateli Unii Europejskiej jest koniecznością – uważają polscy senatorowie. Obecnie każde państwo członkowskie ma w tym zakresie inny system. Dlatego Senat przygotował projekt uchwały, skierowany do europarlamentarzystów i rządu, aby podjęli inicjatywę ujednolicenia i odformalizowania 27 systemów rejestracji stanu cywilnego.

09.05.2023

Przepis jest, z pieniędzmi krucho - sądy mają problem z ryczałtem dla kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Ledwo minął minął miesiąc od wejścia w życie przepisu o ryczałcie dla kuratorów za dojazdy służbowe prywatnym samochodem, a już część sądów sygnalizuje, że wypłaty nie są możliwe, bo pieniędzy na ten cel nie zabezpieczono. Co więcej wskazują, że kuratorskie pisma dotyczące zwrotów mogą pomóc przy zwiększeniu planu finansowego i budżetów w przyszłym oraz kolejnych latach.

09.05.2023

Brakuje rozporządzeń do zmian w Kodeksie pracy - firmy i pracownicy mają problem

Prawo pracy Prawo europejskie

W niedzielę minął miesiąc od wejścia w życie przepisów o pracy zdalnej, a jutro dwa tygodnie, odkąd obowiązuje nowela Kodeksu pracy, przewidująca nowe uprawnienia rodzicielskie. Tymczasem przepisów wykonawczych do nich, jak nie było, tak nie ma. Pracodawcy mają z tym problemy, a nie wiadomo, kiedy minister rodziny i polityki społecznej wyda nowe rozporządzenia, bo niektóre pomysły krytycznie ocenia nawet minister finansów.

09.05.2023

Paraliż w wystawianiu nowych świadectw energetycznych, bo nie działa rejestr

Środowisko Budownictwo

Nie działa centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Oznacza to w praktyce, że nie można wystawiać nowych świadectw energetycznych, niezbędnych m.in. przy sprzedaży mieszkania czy też odbiorze nowego budynku. A brak tego certyfikatu to wykroczenie zagrożone grzywną do 5 tys. złotych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uspokaja, że problemy są przejściowe.

09.05.2023

Koszty przewalutowania kredytów hipotecznych można odliczyć od przychodu

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Koszty przewalutowania hipotecznych kredytów indeksowanych wskutek wydania wyroków sądowych powinny być uznane za koszt uzyskania przychodu i powinny być potrącalne dla celów podatku dochodowego od osób prawnych - nie w momencie utworzenia na nie rezerwy lub odpisu, ale w dacie ich faktycznego poniesienia. Potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.

09.05.2023

Wojna reklamy z samorządami trwa - czasem w sądzie i u prokuratora

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy reklamowi starają się przechytrzyć włodarzy miast. Uchwały krajobrazowe są zaskarżane przez nich do sądów, a ostatnio nawet - przez prokuratora. Orzecznictwo jest skąpe, a gdy już się ukształtuje, to zmieni się ustawa – przewidują prawnicy. Projekt nowej ustawy o planowaniu przestrzennym w Sejmie też budzi obawy, bo może nie przystawać do istniejącej ustawy krajobrazowej.

09.05.2023