NIK o rodzinach zastępczych - zbyt mało i ze zbyt małym wsparciem

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej przebiega bardzo wolno - w ciągu 9 lat udział dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej wzrósł zaledwie o 4 pp. Głównym problemem jest brak kandydatów do pełnienia tej funkcji, co wynika z niedostatecznego wsparcia państwa dla istniejących rodzin zastępczych. Potrzeba zmian, żeby sytuacja miała szansę się poprawić.

13.04.2023

Specustawa jądrowa wchodzi w życie

Energetyka

Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących obowiązuje od 13 kwietnia 2023 r. Ma ona przede wszystkim kompleksowo usprawnić procesy inwestycyjne związane z budową elektrowni jądrowych i zapewnić lepszy nadzór państwa nad całą inwestycją.

13.04.2023

MS pracuje nad zmianami dotyczącymi biegłych

Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace, które mają na celu kompleksowe uregulowanie, na poziomie ustawowym, statusu biegłych sądowych. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące weryfikacji ich kompetencji, zasad i sposobów powoływania biegłych sądowych ale też określania terminów wypłat i waloryzacji ich wynagrodzeń, a także organizacji nadzoru nad działalnością biegłych sądowych.

13.04.2023

Sanitariusz i salowa nie mają głosu - nie zgłoszą zdarzenia niepożądanego

Zawody medyczne Zarządzanie

Salowe i sanitariusze mogą zostać zgłoszeni jako uczestnicy zdarzenia niepożądanego, ale sami zgłosić takiego zdarzenia nie mogą. Tzw. ustawa o jakości nas nie chroni – mówią. To niejedyna luka. Zdarzeniem niepożądanym w myśl tych przepisów nie będzie dość powszechne, przypadkowe zakłucie personelu. Pracownicy ochrony zdrowia mówią więc o bublu prawnym i konsolidują się wokół apelu do prezydenta o weto do tzw. ustawy o jakości.

13.04.2023

Społeczni inspektorzy pracy konieczni w dużych firmach, ale potrzebna zgoda między związkami

Prawo pracy BHP

W komisjach BHP i zespołach powypadkowych jest miejsce dla społecznych inspektorów pracy. Czy jednak związki zawodowe działające u pracodawców mających załogi powyżej 250 osób muszą zawsze kogoś takiego powoływać? Problemem jest ich wybór i działanie. Zdaniem prawników, nowelizacja przepisów jest konieczna. Bo te, które są, powstały jeszcze w minionym ustroju.

13.04.2023

Wyrok TK może doprowadzić do zawężenia odpowiedzialności członków zarządu

Spółki

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów dotycząca subsydiarnej odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Powód? Regulacje przede wszystkim nie dają możliwości skutecznej obrony i naruszają prawo do sądu. Zdaniem prawników, wyrok TK jest kierunkowo słuszny, ale może spowodować niekorzystne konsekwencje - takie jak wydłużenie postępowań.

13.04.2023

Żywność do jadłodzielni, ciuch do ReUżytkowni, czyli zero waste w samorządach

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Filozofia zero waste zdobywa coraz więcej zwolenników. Dobre praktyki w ograniczaniu ilości odpadów oraz marnowaniu żywności zaczynają realizować też samorządy. W publicznych stołówkach w Rybniku udało się ograniczyć marnowanie żywności o 44 proc. Powstają jadłodzielnie, sklepy społeczne, bazarki, ReUżytkownie gdzie można zostawić sprawne, a niepotrzebne rzeczy.

13.04.2023

Ryczałt za pracę zdalną będzie problemem podatkowym dla firm

PIT Doradca podatkowy Prawo pracy

Od 7 kwietnia 2023 roku obowiązują przepisy, które na nowo uregulowały zasady pracy zdalnej. Ryczałty wypłacane przez pracodawców nie są przychodem pracowników, nie trzeba od nich płacić podatku, ani odprowadzać składek ubezpieczeniowych. Reguła ta nie wynika jednak z przepisów podatkowych, lecz z kodeksu pracy. Istnieje duże ryzyko, że uzyskanie interpretacji w tym zakresie… nie będzie możliwe.

13.04.2023

Sejmowa komisja poparła projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej

Administracja publiczna Prawo pracy

Sejmowa komisja poparła w środę rządowy projekt, który ma odbiurokratyzować i uelastycznić nabór do służby cywilnej. Chodzi m.in. o zmianę podstawowej formy aplikowania – z papierowej na elektroniczną. Wprowadzone zostaną także zmiany w systemach czasu pracy, a zasady tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych będą bardziej elastyczne.

12.04.2023

Kasacje RPO w sprawie kar za protesty w Puszczy Białowieskiej

Środowisko

Pięć osób, które w 2017 r. brały udział w pokojowej akcji protestacyjnej przeciw masowemu pozyskiwaniu drewna w Puszczy Białowieskiej, ukarano grzywnami za złamanie zakazu wstępu do lasu. Kasacje do SN składa Rzecznik Praw Obywatelskich, bo sąd wydał wyroki nakazowe bez przeprowadzania rozprawy i wzywania obwinionych. A ten tryb jest możliwy tylko przy braku wątpliwości co do winy i okoliczności czynu.

12.04.2023

Nie będzie mniejszego limitu obrotu gotówkowego, jest projekt

Finanse

Od 1 stycznia 2024 r. limit obrotu gotówkowego ma wynieść 8 tys. zł, a nie 15 tys. zł. Ma to się jednak zmienić. Do Sejmu wpłynął projekt posłów PiS, w którym rezygnuje się z tego przepisu. Parlamentarzyści obawiają się bowiem komplikacji w wypadku niektórych rodzajów transakcji, szczególnie tych przeprowadzanych przez małych przedsiębiorców.

12.04.2023

Wydanie decyzji administracyjnej to nie to samo, co jej przekazanie adresatowi

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wydanie decyzji kończy proces decyzyjny i stanowi załatwienie indywidualnej sprawy. Datą wydania decyzji pisemnej jest dzień jej podpisania. W razie wątpliwości, przyjmuje się natomiast, że jest nią data umieszczona na decyzji. Wydana w sprawie decyzja wchodzi do obrotu z chwilą jej doręczenia.

12.04.2023

ZUS: W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023 r. Polacy spędzili 42,5 mln dni na zwolnieniach lekarskich

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

5,1 mln zwolnień lekarskich wpłynęło do ZUS tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego – podał w środę ZUS. W porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej – o 8,6 proc., jak i liczby zaświadczeń lekarskich – o 16,1 proc. W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. na zwolnieniach lekarskich byliśmy przez 42,5 mln dni.

12.04.2023

TK: Przepisy, które utrudniają byłemu członkowi zarządu obronę, są niezgodne z Konstytucją

Spółki

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy, które uniemożliwiają byłemu członkowi zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obronę poprzez wykazanie, że dana wierzytelność nie istnieje, są niezgodne z Konstytucją. Sąd, który skierował pytanie prawne do TK, zarzucał regulacji niezgodność m.in. z prawem do sądu - to zdanie potwierdził dziś TK, choć do wyroku zgłoszono dwa zdania odrębne.

12.04.2023

GIP wyjaśnia zasady prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników

Prawo pracy BHP

Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości danej grupy pracowników, pracodawcy mogą ich skontrolować. To nie jest jednostronne wskazanie wszystkich pracowników – uważa Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy. W innych przypadkach taką kontrolę przeprowadzić może policja.

12.04.2023

Do maja można wziąć udział w konsultacjach aktów delegowanych do taksonomii UE

Środowisko

Do 3 maja br. przedsiębiorcy mogą brać udział w konsultacjach publicznych dotyczących projektów aktów delegowanych do taksonomii Unii Europejskiej, czyli związanych z inwestycjami zrównoważonymi środowiskowo. Projekty mają m. in. zdefiniować techniczne kryteria kwalifikacji celów środowiskowych.

12.04.2023

MS odwiesza wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynów

Wymiar sprawiedliwości

Po trzech latach Ministerstwo Sprawiedliwości chce "odwiesić" bieg terminów przedawnienia karalności czynów i wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Artykuł, zgodnie z którym obowiązujące przepisy przejściowe stracą swoją moc, znalazł się w projekcie pakietu zmian w procedurze cywilnej i karnej, który obecnie jest opiniowany.

12.04.2023

Przyganiał kocioł garnkowi - standardy legislacji ważne, gdy to na rękę rządzącym

Zarządzanie oświatą

Projekt noweli Karty Nauczyciela, której skutkiem byłyby – de facto – 20 proc. podwyżki dla nauczycieli, jest wadliwie skonstruowany, bo nie zawiera źródeł finansowania – punktuje wiceminister edukacji i nauki. To zaskakujący pietyzm w podejściu do legislacji, który nie jest szczególnie zauważalny, jeżeli chodzi o projekty rządowe. Niedawno jeden z nich "był tak pozytywny dla budżetu", że nie wymagał uzasadnienia.

12.04.2023

Frankowicze z Getin Banku handlują roszczeniami. Prawo nie zabrania

Banki Kredyty frankowe

Na forach internetowych wrze. Frankowicze, którzy mają kredyt w Getin Noble Bank zaczęli poszukiwać prawnych rozwiązań, które w jakikolwiek sposób pozwoliłyby im zminimalizować straty i odzyskać utracone pieniądze. Pojawił się wręcz pomysł dokonywania cesji roszczeń. Zdaniem większości prawników jest ona możliwa. Natomiast według Związku Banków Polskich to omijanie prawa. Skuteczność takich cesji będą oceniać sądy. 

12.04.2023

Wnioski o pracę zdalną okazjonalną w aktach osobowych

Prawo pracy

Wnioski o pracę zdalną okazjonalną przechowywać będziemy w dziale B akt osobowych. Pracodawca, który prowadzi akta osobowe w formie papierowej, wnioski złożone w postaci elektronicznej będzie musiał drukować. Wynika to z tego, że niestety przy nowelizowaniu rozporządzenia dotyczącego dokumentacji pracowniczej zabrakło chyba refleksji i nie wyodrębniono spod dokumentów związanych z pracą zdalną wniosków o pracę zdalną okazjonalną.

12.04.2023