Nadpłata składki zdrowotnej będzie trudna do odzyskania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli wykażą nadpłatę, ale nie złożą wniosku o jej zwrot, zostanie ona rozliczona przez ZUS wraz z bieżącymi składkami do końca roku. Jeśli jednak nadpłata będzie na tyle duża, że w tym czasie nie uda się jej skonsumować, będzie problem z jej odzyskaniem. Przepisy takiej sytuacji w ogóle nie przewidują.

05.05.2023

Nowe przepisy pozwolą lepiej chronić rurociągi na Bałtyku

Prawo gospodarcze Wojsko

Zwiększenie możliwości skutecznego oddziaływania na współczesne zagrożenia terrorystyczne, w tym zapewnienie możliwości reagowania polskiego wojska na zagrożenia związane z atakami na infrastrukturę energetyczną, która znajduje się na morzu, przede wszystkim na Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe), to cel nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw.

04.05.2023

Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego

Zarządzanie oświatą

"Człowiek – istota pełna sprzeczności" i "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem" – takie do wyboru były – według maturzystów z liceów – tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci techników w pracach musieli odwołać się do "Pana Tadeusza" i do "Przedwiośnia".

04.05.2023

VII Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan już 29 maja

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Nowelizacja Slim VAT 3, pakiet zmian VAT in Digital Age, Krajowy System e-Faktur oraz podatkowe aspekty fundacji rodzinnej - będą głównymi tematami VII Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Kongres ma być platformą współpracy między przedsiębiorcami, doradcami podatkowymi, przedstawicielami świata nauki oraz przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

04.05.2023

Rzecznik TSUE: Instytucja publiczna może zakazać noszenia symboli religijnych

Prawo pracy Prawo europejskie

Podmiot publiczny może, w określonych warunkach, zakazać swoim pracownikom noszenia widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, religijne lub światopoglądowe w miejscu pracy – uważa Anthony Michael Collins, rzecznik generalny TSUE. Według niego, stosowana w sposób ogólny i bez rozróżnienia, taka reguła może być uzasadniona wolą gminy zorganizowania całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego.

04.05.2023

Centrum e-Zdrowia: trudności z zapisem i odczytem e-skierowań

Pacjent Zawody medyczne

Występują trudności z zapisem i odczytem e-skierowań. Trwają prace nad usunięciem problemu. Za utrudnienia przepraszamy – podało w czwartek Centrum e-Zdrowia na Twitterze. E-skierowanie wystawiane jest do szpitala, do lekarza specjalisty, na zabieg, badanie i do sanatorium.

04.05.2023

Unijna rada przedstawia przegląd decyzji i wytycznych RODO

RODO Prawo europejskie

Podsumowanie pracy wykonanej w ostatnim roku i wyniki przeglądu wytycznych przeprowadzonego wśród interesariuszy oraz, po raz pierwszy, tematyczne zestawienie przykładów ostatecznych decyzji wydanych w ramach mechanizmu kompleksowej współpracy - zawiera opublikowane właśnie sprawozdanie z działalności Europejskie Rady Ochrony Danych (EROD).

04.05.2023

Dodatkowe urlopy i uprawnienia pracowników - na co muszą przygotować się firmy

Prawo pracy

Wprowadzenie zmian w kodeksie pracy wdrażających dyrektywę work-life balance sprawiło, że pojawiły się nowe kwestie związane z urlopami oraz uprawnieniami dla pracowników. Natomiast dyrektywa dotycząca przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, nakłada na pracodawców dodatkowe obowiązki. W efekcie wymaga to dostosowania wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy, wzorów umów, informacji oraz procedur obowiązujących w firmach.

04.05.2023

Wpływy z opłat za torby foliowe znacznie niższe niż przewidywało ministerstwo

Środowisko

Kiedy w 2018 roku wprowadzano opłatę za torby foliowe wydawane klientom w sklepach, zakładano, że tylko w pierwszym roku wpływy do budżetu przekroczą miliard złotych. Tymczasem przez pięć lat obowiązywania przepisów łącznie jest to kwota ponad 684 milionów złotych. Ministerstwo zmienia więc szacunki i zapewnia, że nie planuje rozszerzenia opłaty na papierowe torby ani zmiany jej wysokości.

04.05.2023

Dużo nowości w kodeksie pracy, ale limit umów na czas określony bez zmian

Prawo pracy

Ostatnie nowelizacje Kodeksu pracy nie zmieniły nic w zakresie limitów umów na czas określony. Nadal co do zasady umowy te nie mogę opiewać łącznie na okres przekraczający 33 miesiące i nie może być ich więcej niż 3. Przy czym przekroczenie limitu nie skutkuje nieważnością umowy, ale traktowaniem jej jako zatrudnienia bezterminowego.

04.05.2023

SA: Wyższe stawki za "urzędówki" od publikacji wyroku TK

Prawnicy

W ostatnim czasie Trybunał Konstytucyjny kilkukrotnie wypowiadał się w sprawie adwokackich i radcowskich "urzędówek" wskazując, że przepisy różnicujące je od wynagrodzeń obrońcy, pełnomocnika "z wyboru" są niekonstytucyjne. Część sądów już uwzględnia te orzeczenia, Sąd Apelacyjny w Katowicach wskazał jednak, że nie mogą działać wstecz, czyli mają zastosowanie w sprawach procedowanych począwszy od daty ich publikacji.

04.05.2023

Szpitale wciąż ograniczają odwiedziny, pacjenci się skarżą

Pacjent Opieka zdrowotna

Odwiedziny w szpitalach nie powinny być ograniczane poniżej dwóch godzin. Jednak nawet dziś, blisko rok po odwołaniu epidemii, pacjenci spotykają się z zakazami. Ostateczna decyzja co do odwiedzin biskich należy bowiem do kierownika podmiotu leczniczego. W tym roku Rzecznik Praw Pacjenta odnotował 311 naruszeń praw pacjenta w tym względzie. W ubiegłym roku było ich ponad 6 tys.

04.05.2023

Ruszają egzaminy maturalne - w tym roku w nowej formule

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W tym roku absolwenci szkół średnich będą zdawać egzamin maturalny w nowej formule - sesja pisemna rozpoczyna się 4 maja, tradycyjnie od egzaminu z języka polskiego. Maturzyści będą musieli rozwiązać więcej zadań otwartych, obowiązkowo przystąpią też do jednego egzaminu z przedmiotu rozszerzonego.

04.05.2023

Przedsiębiorca nie odliczy VAT od abonamentu medycznego

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wydatki, które podatnik ponosi w związku z nabyciem abonamentu medycznego dla siebie i członków rodziny, nie są związane z działalnością gospodarczą i sprzedażą. Służą zaspokojeniu jego potrzeb osobistych. Tym samym, przedsiębiorca nie odliczy VAT z faktur dokumentujących nabycie takiego abonamentu – potwierdziła to właśnie w interpretacji skarbówka.

04.05.2023

Brakuje egzaminatorów do sprawdzania prac maturalnych

Zarządzanie oświatą

Do sprawdzania prac maturalnych z języka polskiego zgłosiło się mniej osób niż wskazywały potrzeby i dlatego najprawdopodobniej będzie potrzebny dodatkowy tydzień, by sprawdzić prace z języka polskiego. Resort edukacji zapewnia jednak, że nie wpłynie to na termin ogłoszenia wyników.

04.05.2023

Kowalskiego nie ma w domu? Komornik wręczy pismo dorosłemu domownikowi

Wymiar sprawiedliwości

Komornik od ponad trzech lat może doręczać zawiadomienia i pisma sądowe, problem pojawiał się, gdy w domu nie było adresata. Mógł wówczas zostawiać informacje o możliwości odbioru i terminie w skrzynce lub w drzwiach, albo pouczyć o tym dorosłych domowników. Teraz, po zmianach w ustawie o komornikach sądowych, takie dokumenty może zostawić dorosłemu zastanemu pod danym adresem.

04.05.2023

Covid wstrzymał certyfikację strażaków - to problem dla gmin i ofiar wypadków

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego dziesiątki tysięcy strażaków będzie musiało nagle odnowić szkolenia m.in. z kwalifikowanej pierwszej pomocy i bhp. Samorządowcy obawiają się, że to na nich spadnie obowiązek i koszty przeszkolenia. Może się okazać, że strażacy bez ważnych certyfikatów nie będą chcieli udzielać pierwszej pomocy, choćby przy wpadkach drogowych. Tym bardziej że nieudane akcje może ocenić prokurator.

04.05.2023

Komisja Europejska: 100 mln euro dla rolników z Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Kwota - 100 mln euro - pobrana z rezerwy rolnej na 2023 r., zostanie skierowana do rolników produkujących zboża i nasiona oleiste w pięciu państwach członkowskich: Bułgarii, Węgrzech, Polsce, Rumunii i Słowacji. To propozycja wsparcia Komisji Europejskiej, które pomoże państwom członkowskim graniczącym z Ukrainą częściowo zrekompensować problemy związane z następstwami importu niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

03.05.2023

Już obowiązują unijne przepisy o imporcie produktów rolnych z Ukrainy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. 2 maja zostały wprowadzone środki zapobiegawcze w sprawie produktów rolnych z Ukrainy. Wejście unijnej regulacji w życie oznacza, że stary zakaz krajowy został uchylony. We wtorek 2 maja opublikowane zostało rozporządzenie w tej sprawie.

03.05.2023

Rodzic nie zgadza się na paszport dla dziecka - "ratunkiem" sąd

Prawo cywilne Administracja publiczna

W sezonie wyjazdów urlopowych do sądów wpływa zdecydowanie więcej wniosków o zezwolenie na wydanie paszportu dziecku. Powodem jest konflikt między rodzicami i brak zgody jednego z nich. Zdarza się, że sądy muszą też rozstrzygać o tym, kto paszport przechowuje lub ingerować w sytuacji braku zgody na sam wyjazd. Dlatego, w ocenie prawników, podróże z dzieckiem powinny być uwzględniane już na etapie wniosków o uregulowanie kontaktów.

03.05.2023