Za kredyt hipoteczny agentowi przysługuje prowizja

Domowe finanse Kredyty Kredyty frankowe

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy to przez konsumenta, czy też przez przedsiębiorcę, to poważna i brzemienna w skutkach decyzja. Dlatego coraz więcej przyszłych kredytobiorców decyduje się na skorzystanie z usług agenta. Jego praca wiąże się oczywiście z wynagrodzeniem, które oblicza się na specyficznych zasadach.

23.10.2023

KSeF zmieni zasady współpracy w biznesie

VAT Doradca podatkowy KSeF

Wdrożenie obligatoryjnego KSeF będzie wymagało nie tylko zmian w księgowości i zastosowania odpowiednich narzędzi informatycznych. Przedsiębiorcy muszą opracować nowe procedury obiegu faktur i przeszkolić w tym zakresie pracowników wszystkich działów. Konieczna będzie też zmiana umów z biurami rachunkowymi oraz dostosowanie umów i ustaleń z kontrahentami. Przy wystawianiu faktur trzeba też przemyśleć kwestię ochrony danych.

23.10.2023

Im większy sąd tym mniej spraw dla prezesa - MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by wskaźniki procentowe przydziału spraw dla prezesów i wiceprezesów sądów uzależnione były od liczby orzeczników. W opiniowanej nowelizacji rozporządzenia będą one wynosić od co najmniej 10 proc. - gdy orzeczników będzie powyżej 80, do co najmniej 25 proc. w przypadku małych sądów, do 20 orzeczników. Zmiany mają wejść w życie po 14 dniach.

21.10.2023

RPO: Skazany powinien mieć prawo poskarżyć się na przewlekłość sprawy o przerwę w karze

Wymiar sprawiedliwości

Skazany nie może złożyć skargi na przewlekłość postępowania wykonawczego w przedmiocie udzielenia mu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności co jest niezgodne z Konstytucją, a konkretnie z prawem każdego do sądu - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich w postępowaniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym jednej ze skarg konstytucyjnych.

21.10.2023

TSUE: Mniej korzystne traktowanie pilotów zatrudnionych w niepełnym wymiarze jest niezgodne z prawem UE

Prawo pracy Prawo europejskie

Warunek uzyskania podwyższonego wynagrodzenia za przekroczenie określonej liczby godzin pracy nie może stawiać pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy w mniej korzystnej sytuacji – orzekł TSUE. Zdaniem prawników orzeczenie wiele zmienia w dotychczas stosowanej praktyce. Dzięki niemu zapewnione będzie równe traktowanie pracowników w zakresie wynagrodzenia za pracę wykonywaną ponad określony w umowie o pracę wymiar.

21.10.2023

Koniec najmu lub dzierżawy – jakie są prawa i obowiązki obu stron umowy?

Budownictwo

Wraz z zakończeniem najmu lub dzierżawy strony umowy przede wszystkim powinny się rozliczyć – zwłaszcza w zakresie płatności czynszu, nakładów na przedmiot najmu lub kosztów związanych z jego naprawą bądź remontem. Konieczne jest także zapewnienie właścicielowi możliwości swobodnego wykonywania swoich uprawnień w stosunku do nieruchomości lub ruchomości oddanej w najem lub w dzierżawę.

21.10.2023

Liberalizacja prawa aborcyjnego podwójnie zablokowana

Pacjent

Układ sił w przyszłym Sejmie nie pozwoli zwolennikom prawa do aborcji do 12. tygodnia ciąży na odrzucenie prezydenckiego weta. Dlatego nawet gdyby ustawa liberalizująca prawo aborcyjne, narażając na szwank rządową koalicję, została uchwalona, to nie wejdzie w życie. Szanse na powodzenie mogą mieć natomiast próby ustawowego złagodzenia orzeczenia TK z 2020 r. i dopuszczenia aborcji w przypadku wad letalnych, bo proponował to 3 lata temu sam prezydent Andrzej Duda.

21.10.2023

Nawet rosomak musi mieć widoczny numer rejestracyjny

Transport Ubezpieczenia Wojsko

Wojskowe pojazdy to codzienność na przygranicznych drogach na Podlasiu, a wiele z nich porusza się pod drogach bez tablic rejestracyjnych albo z zakrytymi tablicami. Jeśli taki pojazd wyrządzi szkodę albo gdy wojskowi z auta zachowają się w sposób kontrowersyjny, to trudno jest ustalić, kto ponosi odpowiedzialność.

21.10.2023

Wybór dyrektora szkoły bywa problemem dla wójtów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Procedura wyboru dyrektora szkoły lub placówki oświatowej powinna zostać zmodyfikowana - zgodzili się uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój w Kazimierzu Dolnym. Zbyt duży formalizm w wyborze dyrektora może potem utrudniać efektywne zarządzenie szkołą i wpływać na późniejsze relacje między organem prowadzącym a dyrektorem szkoły.

21.10.2023

Indywidualny program treningowy i dieta "na NFZ" - rozporządzenie weszło w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

W piątek rozpoczął się pilotaż programu „Recepta na Ruch”. Pacjent może skorzystać z dwóch modułów. Pierwszym są treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę. Drugim - własna praca pacjenta przy pomocy narzędzia w aplikacji mojeIKP. Pacjent otrzyma też zalecenia żywieniowe w Internetowym Koncie Pacjenta i od dietetyka.

20.10.2023

Zbigniew Ziobro chce, by TK zajął się unijnym zakazem sprzedaży aut spalinowych

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Podczas piątkowego briefingu prasowego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o ocenę konstytucyjności unijnych przepisów dotyczących zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 r. Zdaniem ministra mogą one być sprzeczne z polską Konstytucją i naruszać zasadę jednomyślności w sprawach dotyczących energetyki.

20.10.2023

Wybrano Super Dyrektora Szkoły i Przedszkola

Zarządzanie oświatą

Marta Kasina z Gminnego Przedszkola Marzeń i Talentów w Dobroszycach otrzymała tytuł Super Dyrektor Przedszkola, zaś Super Dyrektorem Szkoły został Piotr Tokarz z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. To już dziesiąta edycja tego konkursu - wyniki ogłoszono podczas X Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbywał się w dniach 19-20 października 2023 r. w Kazimierzu Dolnym.

20.10.2023

Współpraca szkoły z uczelnią pomoże uczniom świadomie wybrać kierunek studiów

Szkoły średnie coraz chętniej nawiązują współpracę z wyższymi uczelniami, dla uczniów to szansa, by bardziej świadomie wybrać ścieżkę kariery. O swoich doświadczeniach i planach opowiadały dr Ewa Dawidziuk, prodziekan do spraw studenckich Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS oraz Anna Grabek, dyrektor CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie.

20.10.2023

Co się zmieniło w przepisach cywilnych, jakie sprawiają problemy - 27 października konferencja w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

W następny piątek, 27 października, w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa „Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”. Jej celem jest przybliżenie zarówno zmian w przepisach, jak i problemów, z którymi po ich wprowadzeniu borykają się np. pełnomocnicy. Tematem będzie choćby słynny art. 128(1) kodeksu postępowania cywilnego, na mocy którego od 1 lipca wnioski dowodowe muszą być wyraźnie wyodrębnione w pozwie, a umieszczenie ich w uzasadnieniu może skutkować pominięciem.

20.10.2023

DLA Piper & Marsh: Rośnie popularność ubezpieczeń W&I w transakcjach na spółkach publicznych

Finanse Ubezpieczenia

Coraz więcej inwestorów w transakcjach fuzji i przejęć na polskim rynku korzysta z ubezpieczenia na wypadek nieprawdziwości oświadczeń i zapewnień (ubezpieczenie W&I, ang. warranty and indemnity insurance) - wskazują prawnicy z kancelarii DLA Piper oraz eksperci brokera ubezpieczeniowego Marsh. Ubezpieczenia W&I najczęściej wykorzystywane są przy przejęciach spółek prywatnych, ale ich popularność rośnie także przy przejęciach spółek publicznych.

20.10.2023

Strażnicy miejscy z nowymi uprawnieniami. Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg muszą uważać

Od 20 października strażnicy miejscy będą mogli ukarać osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień mandatem w wysokości do 200 zł. Jeśli taka sprawa trafi do sądu, to kara grzywny może sięgnąć nawet 1500 zł. Strażnik miejski będzie mógł również wystawić mandat za naruszenie zakazu jazdy rowerem czy e-hulajnogą wzdłuż drogi dla pieszych czy po przejściu dla pieszych.

20.10.2023

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Prawo pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę jest wynikiem swobodnie podjętej decyzji przez pracodawcę i skutkuje możliwością pełnej odmowy dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Pracodawca może przy tym w sposób wiążący pracownika odwołać to zwolnienie. Okres zwolnienia jest okresem zatrudnienia, za który przysługuje wynagrodzenie.

20.10.2023

Nowy rząd będzie raczej pracował na "starym" budżecie

Finanse publiczne Finanse

Nowy rząd i parlament będą miały bardzo mało czasu na prace nad budżetem na 2024 r. Dlatego najbardziej realnym scenariuszem są prace nad projektem przygotowanym przez rząd PiS. Ekonomiści podkreślają jednak, że musi on zostać poprawiony. Chodzi przede wszystkim o weryfikację jakie wydatki składają się na rekordowo wysoki deficyt oraz czy możliwe będą nowe wydatki wynikające z obietnic przedwyborczych

20.10.2023

Liczba dzieci będzie spadać. Przed samorządowcami trudne decyzje

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Od 2025 roku będzie systematycznie spadała liczba uczniów pierwszych klas. Z 412 tys. w przyszłym roku do 291 tys. za 10 lat. Przed organami prowadzącymi szkoły trudne decyzje. Jeśli nie zmieni się system finansowania oświaty, już za dwa lata samorządowcy będą musieli zamykać niektóre szkoły - wskazywali uczestnicy X Kongresu Edukacja i Rozwój Wyzwania dla JST i szkół w Kazimierzu Dolnym.

20.10.2023