Gdańska apelacja nie będzie opiniować kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmawiamy udziału w procedurze opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości UE o zgodności z prawem Unii Europejskiej procedury realizowanej w Krajowej Radzie Sądownictwa - stwierdza w uchwale Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

23.11.2018

Zmiana w opłacaniu składek przy delegowaniu pracowników to wciąż tylko propozycja

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W firmach, które delegują pracowników, zawrzało, gdy okazało się, że KE chce, aby składki na ubezpieczenie społeczne płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy. Joanna Torbé, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, studzi emocje i przypomina, że prace nad propozycjami zmian będą trwały, nie można ich traktować jako ostatecznych.

23.11.2018

Ruszyły zapisy na konferencję o konkurencji w erze cyfrowej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zainteresowani tematyką rozwoju gospodarczego oraz ochrony konkurencji w erze cyfrowej mogą zapisywać się na konferencję, która odbędzie się już 5 grudnia. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie Prawa...

23.11.2018

PSL chce godziny dla rodziny

Prawo pracy

PSL proponuje, żeby pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do 15. roku życia, pracowali każdego dnia o godzinę krócej. Podobny projekt PSL już raz trafił do Sejmu w maju 2017 roku. Został wtedy odrzucony w pierwszym czytaniu na wniosek PiS.

23.11.2018

Kto zapłaci za chorobowe w ciąży? Projekt trafił do komisji

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sejmowa komisja zajmie się projektem zmian w sposobie wypłacania wynagrodzenia kobietom w ciąży, które przebywają na zwolnieniu chorobowym. Obecnie za 33 dni choroby pracownika płaci pracodawca. Posłowie Kukiz'15 chcą, żeby koszt ten przejął Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

23.11.2018

E-skierowanie może w Sejmie liczyć na poparcie

Opieka zdrowotna

Szpitale i przychodnie będą mogły bardziej elastycznie zarządzać kolejką pacjentów, ale czekają je także dodatkowe obowiązki np.: od połowy 2019 r. na koniec każdego dnia roboczego mają do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie. 

23.11.2018

Architekci i inżynierowie poczekają dłużej na nowe ustawy

Budownictwo

Minister Inwestycji i Rozwoju zwrócił się do Komisji Ustawodawczej Senatu RP o przygotowanie projektu wykonującego wyrok Trybunału, który dotyczy ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych. To oznacza, że projekty ustaw o architektach i inżynierach nie będą szybko uchwalone.

23.11.2018

NSA odracza odwołania kandydatów do SN, bo czeka na odpowiedź TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował o odroczeniu siedmiu kolejnych odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa wskazujących kandydatów do powołania na sędziów Sądu Najwyższego. Zdaniem NSA trzeba z tym poczekać na odpowiedzi na pytania skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE.

23.11.2018

Będzie nowy RPD? Mikołaj Pawlak zaaprobowany przez Sejm

To już kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Dziecka. Tym razem o stanowisko ubiega się Mikołaj Pawlak, prawnik i pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości. Sejm w piątek zaaprobował jego kandydaturę, teraz sprawa trafi do Senatu.

23.11.2018

Black friday nie pozbawia prawa do reklamacji

Rynek i konsument

Produkty kupione na wyprzedaży w Black Friday (Czarny Piątkek) i zbliżający Cyber Monday można reklamować. W tych dniach sklepy stacjonarne i internetowe tak jak każdego innego, muszą respektować prawa konsumenta.

23.11.2018

Tajemnica zawodowa nie przeszkadza służbom w podsłuchiwaniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W 2017 roku policja wnioskowała o zastosowanie kontroli operacyjnej aż 9876 razy, a zarządzono ją w 9725 przypadkach. To rekord ostatnich lat. Niespotykana była też liczba zgód na przedłużenie okresu stosowania podsłuchów. Sądy pozytywnie rozpatrzyły aż 1099 wniosków. To najwięcej od 2010 r. A służby nie przejmują się tym, że podsłuchując adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych, wchodzą w posiadanie informacji objętych tajemnicą zawodową.

23.11.2018

Polska adwokatura ma już 100 lat

Prawnicy

W piątek 23 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Jubileuszowa 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Weźmie w niej udział prawie 300 gości, m.in. przedstawicieli władz państwowych, sądownictwa oraz międzynarodowych organizacji prawniczych.

23.11.2018

Rejestr endoprotezoplastyk pokaże, ile szpitale mają powikłań i powtórnych operacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2017 r. u blisko 90 tysięcy pacjentów wszczepiono endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego. U części z nich były potrzebne powtórne operacje. Teraz nie wiemy dokładnie, jaka była przyczyna reoperacji i do jakich powikłań doszło po zabiegach, ale takie dane ma zawierać rejestr endoprotezolastyk, który powstanie w przyszłym roku.

23.11.2018