Kadencja dotychczasowego RPD Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r. Sejm po raz pierwszy próbował wybrać jego następcę w połowie września, ale żadnemu z kandydatów nie udało się uzyskać poparcia komisji.
Czytaj: Nie ma nowego Rzecznika Praw Dziecka - Sejm nie wyłonił >>>
W październiku dwukrotnie próbowano obsadzić na stanowisku dr Agnieszkę Dudzińską, kandydatkę PiS. To socjolog, ekspertka od osób niepełnosprawnych. Uzyskała poparcie komisji, ale za pierwszym razem nie otrzymała wymaganej większości podczas głosowania w Sejmie, a za drugim zgody na jej powołanie nie wyraził Senat.
Adwokat, specjalista od sądów rodzinnych i nieletnich
Mikołaj Pawlak w latach 2005-2016 r. pełnił funkcję adwokata przy sądach kościelnych w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Od 2006 r. jest członkiem Izby Adwokackiej w Łodzi, od listopada 2011 r. prowadził indywidualną praktykę adwokacką w Łodzi oraz w Aleksandrowie Łódzkim.
Cena promocyjna: 71.11 zł
|Cena regularna: 79 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Od czerwca 2016 r. pełni funkcję Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sprawuje nadzór nad sądami rodzinnymi, zakładami poprawczymi i schroniskami dla nieletnich, jest też odpowiedzialny za tworzenie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwami, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla dzieci, kobiet i rodzin.
Uczestniczył m.in. w pracach nad projektem kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zakłada on m.in., że rozwód małżonków posiadających małoletnie dzieci rozpocznie postępowanie informacyjne i nieobowiązkowe mediacje rodzinne. Wprowadza też alimenty natychmiastowe oraz kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudniania kontaktów z dzieckiem.
Czytaj: Prace nad zmianami w kodeksie rodzinnym na finiszu>>>
Pawlak: każde naruszenie nietykalności dziecka to przestępstwo
Kandydat na RPD podczas posiedzenia komisji zdecydowanie podkreślił, że "każde naruszenie nietykalności dziecka jest przestępstwem i wpływa na to dziecko".
- Każda forma krzywdzenia dziecka jest niedopuszczalna. Nie możemy sobie na to pozwolić i nigdy w swojej pracy i w życiu prywatnym czegoś takiego się nie dopuściłem i dopuszczać nie będę - podkreślił.
Czytaj: Od klapsów do... terroryzmu - badania potwierdzają>>>
Poruszył także kwestie dobra dziecka. Zwrócił uwagę, że definicja dobra dziecka nie jest określona w żadnych aktach prawnych, dlatego "pozwala to na wiele interpretacji".
- Według mnie trafnym jest ten kierunek dobra dziecka, jako odpowiedzialności, szacunku i obowiązku, poszanowania jego wartości i godności. Z uwagi na postępujący rozwój emocjonalny, moralny, fizyczny, brak doświadczenia u dziecka i kształtujące się dopiero krytyczne myślenie, jesteśmy zobowiązani do tego, żeby oceniać te aspekty i nakierować w stronę odpowiednich wzorców - powiedział.
Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika, marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.