Pierwsze deputaty wypłacono już w 2017 roku
W dniu 24 października 2017 r. weszła w życie ustawa z 12 października 2017 r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ustawa ta uprawniała do otrzymania rekompensaty największą grupę osób, tj. emerytów i rencistów przedsiębiorstw górniczych, którym wypowiedziano jednostronnie lub za porozumieniem stron prawo do bezpłatnego węgla. Na etapie prac legislacyjnych grupa osób uprawnionych została poszerzona o wdowy, wdowców i sieroty, mających ustalone prawo do renty rodzinnej po tych emerytach i rencistach.
Celem tej ustawy było zrekompensowanie tym osobom, do pewnego stopnia, w ramach możliwości budżetu państwa, strat finansowych, wynikających z utraty korzyści w postaci otrzymywania bezpłatnego węgla w naturze lub w ekwiwalencie, na podstawie układów zbiorowych pracy i związanych z nimi porozumień.
Potrzeba uzupełnienia regulacji
Podczas stosowania ustawy, w środowisku górniczym podniosły się głosy, że oprócz emerytów i rencistów również inne grupy osób utraciły prawo do bezpłatnego węgla i, w ramach zasady równości, im również należy się rekompensata z tytułu utraty tego prawa.
Na podstawie ustawy z 12 października 2017 r., 10-tysięczne rekompensaty otrzymało blisko 211,9 tys. osób, kosztem ponad 2,1 mld zł. Nowa ustawa umożliwi wypłatę świadczeń dla osób, które nie były objęte tamtymi przepisami. Wśród nich są wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli jako czynni pracownicy kopalń. To ponad 24 tys. osób. Budżet państwa przeznaczy na te świadczenia 240,8 mln zł.
Cena promocyjna: 19.6 zł
|Cena regularna: 49 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Kiedy uprawnieni dostaną pieniądze?
Ustawa trafi teraz do Senatu. Ma wejść w życie po 14 upływie dni od ogłoszenia. Osoby uprawnione będą miały 90 dni na złożenie wniosków o rekompensaty, a ich wypłata ma się rozpocząć 1 czerwca 2019 roku. Środki mają otrzymać również te osoby, które spóźniły się z wnioskami składanymi na podstawie ubiegłorocznej ustawy, a także te, których wnioski nie zostały pozytywnie zweryfikowane przez zakończeniem okresu wypłat z tamtej ustawy. Osoby ubiegające się o rekompensatę muszą złożyć oświadczenia, że nie wystąpią na drogę sądową w sprawie odebranego deputatu, a jeśli już wystąpiły – wycofać pozwy. Nie ma bowiem możliwości połączenia rekompensaty z jednoczesnym roszczeniem w sprawie deputatu w sądzie.
Gdzie znaleźć wzór wniosku?
Wzór wniosku o wypłatę świadczenia rekompensacyjnego z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym, który trzeba złożyć, został okreslony w załączniku do ustawy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.