Będzie droższa woda dla producentów napojów i leków?

Środowisko

Woda do produkcji leków napojów i artykułów spożywczych, pobierana z sieci wodociągowej nie korzysta ze stawki preferencyjnej. Takie jest najnowsze stanowisko Wód Polskich. To oznacza zaś, że część firm mogą czekać podwyżki cen wody.

18.12.2018

Będą nowe prawa dla ciężarnych, ale dostęp do znieczulenia się nie poprawi

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie nowy standard opieki okołoporodowej. Jednak nie poprawi on dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego. A obecnie są województwa, w których prawo kobiet do łagodzenia bólu istnieje tylko na papierze. W Zachodniopomorskiem w 2017 r. znieczulenie otrzymało tylko 28 kobiet na blisko 16 tysięcy porodów, w 2018 r. z takiej metody łagodzenia bólu skorzystały tylko dwie rodzące!

18.12.2018

Chaos przestrzenny kosztuje nas 84,3 mld zł rocznie

Budownictwo

Zespół doradczy powołany przez ministra rozwoju przedstawił założenia reformy planowania przestrzennego. Według ekspertów zmiana systemu jest konieczna, by zmniejszyć koszty ponoszone z powodu chaosu przestrzennego przez społeczeństwo i skończyć z dewastacją przestrzeni.

18.12.2018

Rzecznik prowadzi postępowania w sprawie sędziów, którzy skierowali pytania do TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prowadzone są dwa postępowania wyjaśniające w sprawie pytań prejudycjalnych zadanych Trybunałowi Sprawiedliwości UE przez sądy okręgowe w Łodzi, Warszawie i w Gorzowie. Poinformował o tym rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab. Jak wyjaśnił, sędziowie mają w tym postępowaniu status świadków.

17.12.2018

Uniwersytet Łódzki ma już radę uczelni

Szkolnictwo wyższe

Radca prawny Roman Wieczorek został przewodniczącym rady uczelni Uniwersytetu Łódzkiego. W jej skład weszło siedem osób, w tym trzy spoza uczelni i przewodniczący samorządu studentów. Powołanie takiego organu wymaga nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

17.12.2018

TSUE ostatecznie zawiesił obowiązywanie ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał w wydanym w poniedziałek orzeczeniu ws. środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Trybunał poinformował, że uwzględnił złożony przez Komisję Europejską wniosek o zastosowanie środków tymczasowych i że jest to ostateczna decyzja w tej sprawie.

17.12.2018

Pracownicy prokuratury apelują do premiera o podwyżkę płac

Prokuratura

O natychmiastowe podjęcie skutecznych działań zmierzających do zapewnienia godnych warunków płacowych urzędników i innych pracowników prokuratury, w tym pracowników obsługi, informatyków, analityków i asystentów zaapelowali do premiera członkowie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.

17.12.2018

Papież: Kara śmierci sprzeczna z Ewangelią

Prawo karne

Uciekanie się do kary śmierci jest nieludzkie, to "kara sprzeczna z Ewangelią" - stwierdził poniedziałek papież Franciszek. I dodał, że każde życie jest święte i należy je chronić bez żadnych wyjątków.

17.12.2018

Sześciolatek nie pójdzie do szkoły tańca

Zarządzanie oświatą

Zmieni się wiek uczniów przyjmowanych do szkół artystycznych. Resort kultury już przygotował rozporządzenie w tej sprawie. Obejmie m.in. szkoły tańca, szkoły muzyczne i cyrkowe. Przepisy z opóźnieniem dostosowane zostaną do zmian dotyczących obowiązku szkolnego sześciolatków.

17.12.2018

Gdy zamykają przedszkole czy szkołę, rodzic może wziąć opiekę

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Trwający protest nauczycieli i wychowawców przedszkolnych to poważny problem dla pracujących rodziców. Szczególnie pod koniec roku, kiedy większość wykorzystała już urlopy wypoczynkowe. Prawo pracy przychodzi w takiej sytuacji z pomocą. Gdy żłobek, przedszkole czy szkoła niespodziewanie się zamyka, rodzic może skorzystać z płatnego zasiłku opiekuńczego.

17.12.2018

Nowa lista leków refundowanych jeszcze się zmienia

Farmacja

W środę ministerstwo zdrowia opublikowało jeden projekt listy leków refundowanych na 2019 r., później go usunięto i w piątek opublikowano kolejny. W tej drugiej wersji pojawiło się 46 nowych leków, w tym 14 produkowanych przez jedną z firm z Polski.

17.12.2018

Straże miejskie chcą mieć prawo interwencji wobec kierowców

Prawo karne Samorząd terytorialny

Poszerzenie uprawnień straży miejskich i wzmocnienie współpracy z policją w obszarze porządku publicznego, to cele prac Międzyresortowego Zespołu ds. współpracy ze Strażami Miejskimi w MSWiA. Strażnicy mieliby prawo interweniowania w przypadku niektórych wykroczeń.

17.12.2018

Podatek u źródła: Nowe zasady już od stycznia 2019 roku

CIT PIT

Nowelizacja przepisów nie ominie podatku u źródła. Nowe zasady będą dotyczyły rozliczeń zryczałtowanego podatku dochodowego, który jest pobierany od należności wypłacanych do zagranicznych podmiotów. Chodzi przede wszystkim o odsetki, dywidendy, należności licencyjne i usługi niematerialne.

17.12.2018

Nauczyciele protestują przeciwko niskim pensjom

Kadry w oświacie

Zwolnienia lekarskie to forma protestu nauczycieli przeciwko niskim wynagrodzeniom. To oddolna akcja, niekoordynowana przez związki zawodowe, więc trudno ocenić jej skalę - protest ma potrwać do 21 grudnia 2018 r. Akcja odbywa się m.in. we Wrocławiu - dolnośląskie kuratorium przypomniało tamtejszym nauczycielom, że zasadność pójścia na L4 może skontrolować ZUS.

17.12.2018

Niepełnosprawni chcą wspomagania, nie ubezwłasnowolniania

Pomoc społeczna

Osoby z niepełnosprawnościami nie chcą preferencyjnego traktowania, a tylko wyrównania szans. Obowiązujące przepisy niestety tego nie zapewniają. Wciąż nie mają odpowiedniego dostępu do edukacji, sądownictwa, napotykają wiele przeszkód przy załatwianiu spraw administracyjnych - uznali uczestnicy II Kongresu Praw Obywatelskich.

17.12.2018

Wójt nie musi mieć zastępcy, ale ktoś powinien go zastępować

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Interpretacje przepisów dotyczących konieczności powołania zastępcy wójta, burmistrza i prezydenta miasta są niejednoznaczne. Powinien być ktoś, kto ich zastąpi w razie potrzeby, ale może to być np. sekretarz gminy. Tak jak w Zawierciu, gdzie brak zastępców prezydenta miasta to oszczędność rzędu 340 tysięcy złotych rocznie.

17.12.2018

Więcej nauczycieli bez kwalifikacji

Kadry w oświacie

Remedium na braki kadrowe w szkołach jest udzielanie większej liczby zezwoleń na zatrudnienie osób, które nie mają wymaganych przez prawo oświatowe kwalifikacji - alarmują związkowcy. Oceniają, że może się to negatywnie odbić na jakości nauczania. Dane kuratoriów faktycznie pokazują, że liczba udzielonych zezwoleń znacznie wzrosła.

17.12.2018

Apteki prawie gotowe do realizacji e-recept, ale gorzej z ich wystawianiem

Opieka zdrowotna

Ponad 70 procent aptek jest już w stanie zrealizować elektroniczną receptę. Jednak placówek, które teraz ją wystawią jest jak na lekarstwo - zaledwie 31 w całej Polsce. Lecznice mają czas do końca 2019 r. na to, by się do tego przygotować. To dla nich duże koszty.

17.12.2018

Warszawa: Największy okręg sądowy też nie zaopiniuje kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odraczamy opiniowanie kandydatów na sędziów na obszarze okręgu warszawskiego do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości UE pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, NSA i sądy powszechne w przedmiocie wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa

16.12.2018

W poniedziałek prezydent podpisze nowelizację ustawy o SN

Wymiar sprawiedliwości

17 grudnia mija ustawowy termin, jaki ma prezydent na podjęcie decyzji w sprawie najnowszej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta zasugerował kilka dni temu, że Andrzej Duda podpisze nowelizację, bo jest zgodna z duchem ustawy, którą wniósł w ubiegłym roku.

16.12.2018