Ubezpieczyciele chętniej zawierają ugody z poszkodowanymi pacjentami

Pacjent Opieka zdrowotna

Coraz częściej szpital i ubezpieczyciel kończą polubownie spory z pacjentami. Zwłaszcza, jeśli są pewni, że do błędu medycznego doszło z winy personelu medycznego. Przegrana sprawa oznacza dla nich coraz częściej milionowe odszkodowania, a dodatkowo - konieczność pokrycia kosztów wieloletniego procesu.

24.12.2018

Forum sędziów: Rzecznicy naruszają sędziowską niezawisłość

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To ingerencja w sferę niezawisłości sędziowskiej, niedopuszczalna forma nacisku na sędziów z powodu wydanych przez nich orzeczeń, przejaw niedozwolonego nadużycia przysługujących uprawnień oraz próbę zastraszania całego środowiska sędziowskiego

23.12.2018

Prezydent: bez postulatu przyspieszenia wyborów

Administracja publiczna

Do tej pory nikt nie zgłosił się z postulatem o przyspieszenie wyborów parlamentarnych - poinformował o tym sam prezydent Andrzej Duda. Pytany czy będzie startować w wyborach prezydenckich - w 2020 r. - powiedział, że na razie trzeba się skupić na kampaniach wyborczych w przyszłym roku.

22.12.2018

Prezydent o TSUE: zbyt daleko ingeruje w sprawy państw UE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, to są praktyki groźna dla suwerenności Unii Europejskie i niebezpieczne. Jego zdaniem nie ma czegoś takiego, że orzeczenie TSUE uchyla czy zawiesza obowiązujące Polsce prawo, bo to jest decyzja polskiego parlamentu.

22.12.2018

Po choinkę lepiej nie iść do lasu

Środowisko

Nielegalne pozyskiwanie drewna z lasu to wykroczenie, a powyżej pewnej kwoty nawet przestępstwo. Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500 zł mandatu. Dlatego choinkę lepiej kupić.

22.12.2018

Ceny energii nie wzrosną. 28 grudnia dodatkowe posiedzenie Sejmu w tej sprawie

Rynek i konsument

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w piątek, że nie będzie podwyżek cen energii - dostawcy mają nie stracić, a odbiorcy zapłacić tyle, ile do tej pory. Rząd przygotował kilka mechanizmów, które pozwolą utrzymać ceny na poziomie z I połowy 2018 roku. Specjalnie w tym celu zbierze się tuż po Bożym Narodzeniu parlament.

22.12.2018

Zmiany w prawie w 2019 roku

Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Od 1 stycznia wejdzie w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia, oświaty.

22.12.2018

Nowi sędziowie SN kwestionują status "starych" prezesów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie odbyło się zaplanowane na piątek 21 grudnia Kolegium Sądu Najwyższego, ponieważ nie przybyli na nie sędziowie kierujący pracami dwóch nowych izb SN oraz reprezentanci tych izb. Wyjaśnili, że nie będą brać udziału w pracach tego organu dopóki nie zostanie opublikowana nowelizacja ustawy o SN.

21.12.2018

Od marca najniższa emerytura wzrośnie do 1100 zł

Emerytury i renty

Taką samą kwotę otrzymają osoby uprawnione do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej. Nowelizację, która wprowadza zmiany, w piątek podpisał prezydent.

21.12.2018

Prawa procesowe nie zawsze dostępne na posterunku

Prawo karne Policja

Prawa procesowe nie zawsze są przestrzegane w jednostkach policji - wynika z opublikowanego właśnie raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Brakuje m.in. systemu pomocy prawnej dla osób zatrzymanych, są problemy z dostępnością tłumacza przysięgłego rzadkich języków, a pouczenia dla osób zatrzymanych trudno zrozumiałe.

21.12.2018

Chorujące grupowo pielęgniarki nie popełniły przestępstwa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarki z Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, które walcząc wiosną tego roku o podwyżki masowo poszły na zwolnienia lekarskie, nie popełniły przestępstwa – uznała lubelska prokuratura umarzając postępowanie karne. Zdaniem prokuratora nie doszło też do zagrożenia dla pacjentów szpitala.

21.12.2018

RPO występuje do TK ws. ustawy uwłaszczeniowej

Samorząd terytorialny

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma możliwości kwestionowania decyzji o przejęciu przez państwo nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych, ponieważ w takich sprawach - od 1992 r. - nie można stosować przepisów o wznowieniu postępowania, stwierdzeniu nieważności, uchylenia czy zmiany decyzji. Jego zdaniem, to łamanie praw konstytucyjnych.

21.12.2018

RPO: Tłumacz nie jest potencjalnym "źródłem dowodowym"

Jeśli istnieją przeszkody prawne uniemożliwiające przesłuchanie w postępowaniu przygotowawczym rozmówców osobiście, to próba obejścia tego stanu poprzez przesłuchanie tłumacza na okoliczność treści ich rozmów zdaje się być nadużyciem prawa - uważa rzecznik praw obywatelskich. Chodzi o powołanie przez prokuraturę na świadka tłumaczki, która brała udział w rozmowach pomiędzy Donaldem Tuskiem a Władimirem Putinem

21.12.2018