Sąd Rejestrowy zatwierdził wpis o ujawnieniu otwarcia likwidacji TVP i Polskiego Radia

Spółki

We wtorek do rejestru przedsiębiorców wpisano otwarcie likwidacji Polskiego Radia. To kolejna odsłona batalii o media publiczne - w poniedziałek warszawski Sąd Rejestrowy wydał długo oczekiwane orzeczenie dotyczące ujawnienia otwarcia likwidacji TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym. To o tyle istotne, że w obu przypadkach sąd podjął inną decyzję niż referendarz, który badał sprawę w pierwszej instancji.

09.04.2024

Resort klimatu: Nowe, niższe taryfy za energię od połowy roku

Rynek i konsument Energetyka

W czwartek na Stały Komitet Rady Ministrów mają trafić rozwiązania dotyczące wsparcia dla odbiorców energii po 1 lipca br. - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednym z nich będzie bon energetyczny i cena maksymalna, rząd wraz z Urzędem Regulacji Energetyki będzie pracował również nad nowym, niższym systemem taryf za energię.

09.04.2024

Trzy świadczenia w jednym - rząd przyjął projekt „aktywnego rodzica”. Będzie „babciowe"

Finanse publiczne Prawo rodzinne Prawo pracy

W ramach świadczenia „aktywny rodzic” rząd chce wprowadzić trzy nowe świadczenia: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” „aktywnie w domu”, których celem będzie ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Projekt obejmuje m.in. tzw. "babciowe". Został skierowany na Radę Ministrów, bez uzgodnień, konsultacji publicznych, opiniowania oraz bez rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów i komisję prawniczą. Dziś przyjął go rząd.

09.04.2024

Sprawa emerytur osób z rocznika 1953 - i nie tylko. RPO interweniuje w MRPiPS

Finanse publiczne Emerytury i renty

6 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie kobiet urodzonych w 1953 r., które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury. Wyrok dotyczy również ubezpieczonych z innych roczników, którzy przed 1 stycznia 2013 r. decydowali się na wcześniejszą emeryturę - ufając, że państwo nie zmieni reguł wypłaty świadczenia.

09.04.2024

MF: Ulga dla seniora od dnia urodzin włącznie

PIT

Ulga dla pracujących seniorów przysługuje od dnia ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ze zwolnienia korzystają również przychody uzyskane w dniu urodzin. Zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT, w którym uwzględnione są dane wskazane w informacjach od płatników, może wymagać ewentualnego zmodyfikowania, jeśli podatnik, który spełnia warunki, chce skorzystać z preferencji podatkowej - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

09.04.2024

28 czerwca NSA zajmie się decyzją premiera ws. wyborów korespondencyjnych

Wybory

Ponad trzy lata temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego z 2020 r., zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów korespondencyjnych, rażąco naruszyła prawo. W wyniku skargi kasacyjnej sprawa trafiła następnie do NSA. Termin jej rozpoznania został właśnie wyznaczony na 28 czerwca br. w składzie trojga sędziów z Izby Ogólnoadministracyjnej.

09.04.2024

Siedem lat więzienia dla adwokata - groźby, wynoszenie grypsów, mataczenie

Wymiar sprawiedliwości

Na łączną karę siedmiu lat pozbawienia wolności skazał adwokata Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie. Orzekł też wobec niego zakaz wykonywania zawodu i wszelkiej działalności związanej z udzielaniem porad prawnych również na okres siedmiu lat. Prawnik był oskarżony o powoływanie się na wpływy w policji i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, utrudnianie postępowania, usiłowanie oszustwa, paserstwo laptopa i składanie fałszywych zeznań.

09.04.2024

Ministerstwo chce pomóc opiekunom w żłobkach, ale może im zaszkodzić

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Wprowadzenie dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego - po dwa dni co pięć lat, osiem godzin w roku zwolnienia od pracy na szkolenie i podnoszenie kwalifikacji oraz nadanie opiekunom żłobkowym statusu funkcjonariusza publicznego - to propozycje MRPiPS do ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Prawnicy wskazują jednak, że te zmiany to, w przypadku szkoleń - ograniczenie praw opiekunów w stosunku do pracowników. I przypominają, że status funkcjonariusza publicznego to nie tylko prawa, ale i odpowiedzialność karna.

09.04.2024

Zwykły Kowalski już wkrótce zyska prawo do pozywania globalnych koncernów

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Choć walka o odszkodowanie od największych firm większości osób wydaje się z góry przegraną sprawą, unijna dyrektywa dotycząca należytej staranności może to wkrótce zmienić. Zarówno poszkodowani obywatele, jak i firmy, zyskają konkretne prawa - a co najważniejsze, środki - do występowania z pozwami przeciwko przedsiębiorstwom wyzyskujących pracowników czy szkodzących środowisku. Rozwiązania mogą wejść w życie już za około dwa lata.

09.04.2024

Rząd pracuje nad korzystnymi zmianami w ordynacji podatkowej

Ordynacja

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wprowadzić istotne i od dawna oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany w ordynacji podatkowej. Chodzi o uchylenie art. 70 par. 6 pkt 1, czyli likwidację przesłanki zawieszenia biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Poza tym maksymalny czas kontroli u mikroprzedsiębiorców ma być skrócony z 12 do 6 dni. Łatwiej będzie też skorzystać z ulgi na badania i rozwój (B+R).

09.04.2024

Digitalizacja, ugody, e-pozwy - MS na wojnie z zatorami frankowymi

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Pod koniec 2023 roku w sądach było ok. 180 tys. spraw frankowych. Z pewnością jeszcze ich przybędzie. Prokonsumenckie orzecznictwo TSUE, ale i bilans wygranych, zachęca kolejne osoby do kierowania pozwów. W efekcie na pierwszą rozprawę w sprawie frankowej trzeba czekać nawet kilka lat. MS ma propozycje zmian - m.in. digitalizację spraw, bazę z orzecznictwem dla sędziów czy e-pozwy. Sędziowie też postulują zmiany w przepisach.

09.04.2024

Zgoda pacjenta na udział studentów w badaniu nie zawsze jest konieczna

Pacjent Zawody medyczne

Obecność innych osób niż udzielających świadczeń co do zasady wymaga zgody pacjenta i lekarza. Wyjątkiem od tej reguły jest leczenie odbywające się w klinikach i szpitalach akademii medycznych. Jednak nawet w takiej sytuacji udział studentów nie może dokonywać się bez jakichkolwiek gwarancji ochrony praw pacjenta.

09.04.2024

Grant Thornton: 57 proc. ankietowanych nie ma wiedzy na temat ESG

Rachunkowość Doradca podatkowy ESG

Blisko dwie trzecie kierujących dużymi i średnimi firmami w Polsce nie wie, czy i kiedy ich organizacja zostanie objęta obowiązkiem raportowania ESG. Tylko co dziesiąty ankietowany wie, kiedy musi rozpocząć raportowanie niefinansowe - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton wśród dużych i średnich firm.

08.04.2024

Apel Pawełczyk-Woickiej do trzech sędziów SN: Nie blokujcie nominacji

Prawnicy

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa wzywa trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Pawła Księżaka, Grzegorza Żmija i Leszka Boska do niepowstrzymywania się od orzekania. Ci trzej sędziowie nie chcą rozpoznawać odwołań od uchwał Rady z powodu koniecznych zmian legislacyjnych usuwających wady procesowe określone w wyroku TSUE Wałęsa przeciwko Polsce. Tamują w ten sposób nominacje prezydenckie, więc powinni zrezygnować z urzędu.

08.04.2024

Więcej mieszkań dla studentów

Do konsultacji przekazano projekt ustawy, która umożliwi budowę i remonty powierzchni na mieszkania dla studentów. Resort zastrzegł jednak, że pomieszczenia sfinansowane ze środków Funduszu Dopłat będą mogły być udostępnione wyłącznie studentom nie będącym właścicielami lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości lub najemcami lokalu w momencie udostępnienia pomieszczenia w akademiku.

08.04.2024

Wójt w wyborach przegrał sam ze sobą

Samorząd terytorialny Wybory

Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice, w powiecie bielskim, nie miał kontrkandydata w wyborach. Niedzielne głosowanie miało więc charakter plebiscytu poparcia. Wójt wybory jednak przegrał. Kodeks wyborczy przewiduje, że teraz głos będzie miała rada gminy.

08.04.2024

Projekt deregulacyjny: Ekologiczne inwestycje łatwiej dostępne dla firm

Prawo gospodarcze Energetyka

Zwolnienie małych elektrowni wiatrowych z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, szersze wykorzystanie programów wsparcia inwestycji i stopniowe znoszenie barier administracyjno-prawnych, które zniechęcają przedsiębiorców do korzystania z ekologicznych rozwiązań. To niektóre propozycje, które pojawiły się w projekcie deregulacyjnym, a które mają przyczynić się do szerszego wprowadzania "zielonych rozwiązań" w firmach.

08.04.2024

Deregulacja dla firm: Postępowanie przed KIO zdalne, kontrole krótsze

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą będzie prowadzone zdalnie. Z 12 do 6 dni skrócone zostaną kontrole mikroprzedsiębiorców. Z powodu braku pieczątki lub wydruku z CEIDG lub KRS nie będzie można też odrzucić pisma lub wniosku przedsiębiorcy, a nowe przepisy dla firm będą miały co najmniej sześciomiesięczne vacatio legis - wynika z projektu zmian, nad którymi pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

08.04.2024

RPO o prawach osób starszych

Emerytury i renty Prawo pracy

Prawa osób starszych wciąż są postrzegane w kontekście pomocy społecznej, co utrwala negatywne stereotypy kojarzące starość z ubóstwem, słabością i potrzebami w zakresie wsparcia. Wpisuje się to w zjawisko tzw. ageizmu - dyskryminacji oraz nieuzasadnionych poglądów i przesądów dotyczących jednostek lub całych grup społecznych opartych na ich wieku – uważa RPO.

08.04.2024

Frekwencja w wyborach samorządowych niższa niż pięć lat temu

Wybory

50,97 proc. wyniosła frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 8.00. po przeliczeniu głosów w ponad 76 proc. obwodów do głosowania. Największa frekwencja była w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, najniższa w: opolskim, śląskim i zachodniopomorskim. W wyborach samorządowych w 2018 r. po pierwszej turze frekwencja wyniosła - 54,99 proc. głosów.

08.04.2024