O wsparcie (inwestycja A1.3.1.) mogą się ubiegać urzędy gmin. Nabór będzie prowadzony w systemie ciągłym i zakończy się 30 czerwca 2026 r.  Łączna kwota środków przeznaczonych na wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego w gminach ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) wynosi ponad 868 mln zł. Maksymalna wysokość dofinansowania została oszacowana indywidualnie dla każdego wniosku za pomocą algorytmu.  Uwzględnia on m.in. powierzchnię gminy, liczbę ludności w gminie oraz powierzchnię lasów, według danych na 31 grudnia 2022. Resort udostępnił już wykaz maksymalnych kwot wsparcia na to zadanie dla każdej gminy. Można go pobrać tutaj ⇒ (pdf).

Zgodnie z regulaminem do wydatków kwalifikowalnych będą zaliczane wydatki związane z opracowaniem planu ogólnego, gminnego programu rewitalizacji, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wydatki na opracowania, ekspertyzy, analizy i dokumentację techniczną.

Podatek VAT będzie wydatkiem niekwalifikowalnym, w związku z tym będzie on wyłączony z dofinansowania. Podatek VAT będzie natomiast finansowany ze środków własnych beneficjanta.

Minimum 80 proc. dofinansowania

Inwestycja zakłada współfinansowanie przyjęcia przez 80 proc. gmin.:

  • planów ogólnych, (do podziału 457,7 tys. zł)
  • gminnych programów rewitalizacji (94 tys. zł)
  • miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (316 tys. zł).

Wnioski należy składać za pośrednictwem systemu CST2021 w aplikacji WOD2021.

Na problem braku dofinansowania i problemy z tym związane zwracali rozmówcy w naszych tekstach: Koszty wykonania planów ogólnych w gminach pójdą w miliony złotych oraz Plany ogólne w całym kraju już w 2026 roku? Gminy: to niemożliwe