ETPCz uznał, że kwestionowany zakaz nie dotyczy wyłącznie islamskiej chusty, ale ma zastosowanie do wszystkich widocznych symboli wiary. Stwierdził, że władze krajowe mają prawo zakazać uczniom noszenia symboli religijnych w szkole, i oddalił skargę.
RPO: przepisy powinny regulować udział nauczycieli w uroczystościach religijnych>>
Zakaz noszenia symboli wiary w szkole
Zakaz noszenia widocznych symboli wiary w systemie edukacji belgijskiej Flandrii, np. noszenia islamskiej chusty w szkole, jest zgodny z art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - uznał w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Artykuł ten dotyczy wolności myśli, sumienia i wyznania oraz jej ograniczeń. Sprawa dotyczyła trzech młodych muzułmanek, które złożyły skargę do Trybunału na to, że nie mogą nosić islamskiej chusty w szkole średniej (z wyjątkiem zajęć z religii). Wynika to z zakazu noszenia jakichkolwiek widocznych symboli wiary, który obowiązuje w oficjalnym systemie edukacji Wspólnoty Flamandzkiej Belgii.
Skarżące podniosły, że decyzja władz Flandrii jest złamaniem art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który dotyczy wolności myśli, sumienia i wyznania. ETPCz uznał, że kwestionowany zakaz nie dotyczy wyłącznie islamskiej chusty, ale ma zastosowanie do wszystkich widocznych symboli wiary. Stwierdził, że władze krajowe mają prawo zakazać uczniom noszenia symboli religijnych w szkole, i oddalił skargę. Jest to "proporcjonalne do zamierzonych celów, czyli ochrony praw i wolności innych osób oraz porządku publicznego", co jest niezbędne w społeczeństwie demokratycznym - dodał ETPCz. Decyzja jest ostateczna.
Art. 9 konwencji stanowi m.in., że każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania, a prawo to obejmuje wolność zmiany wyznania lub przekonań oraz wolność uzewnętrzniania indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swego wyznania lub przekonań przez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i czynności rytualne. Drugi ustęp art. 9 mówi jednak, że wolność uzewnętrzniania wyznania lub przekonań może podlegać ograniczeniom, które są przewidziane przez ustawę i konieczne w społeczeństwie demokratycznym z uwagi na interesy bezpieczeństwa publicznego, ochronę porządku publicznego, zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób. (ms/PAP)
Cena promocyjna: 24.09 zł
|Cena regularna: 33 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 24.09 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.