W środę spotkanie autorskie na temat PPK

Emerytury i renty Rynek Prawo pracy

Jak tworzyć PPK, jakie są konsekwencje naruszeń przepisów o Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz jakie są zasady wykorzystania środków tam zgromadzonych - odpowiedzi m.in. na te pytania można uzyskać w komentarzu autorstwa Łukasza Kuczkowskiego i Pauliny Zawadzkiej-Filipczyk pt. "Pracownicze Plany Kapitałowe.

11.06.2019

Wiceminister Piebiak: Widzimy problem mowy nienawiści, będą zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Fałszywe informacje, intensywne, obraźliwe ataki słowne zasługują na potępienie i skuteczne karanie. Dostrzegamy niedostatki obecnych regulacji i będziemy nad nimi pracować - mówi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Zastrzega, że resort szukać będzie złotego środka - by nie ograniczać swobody wypowiedzi

11.06.2019

Nauczyciel bez obowiązkowej oceny, ale i bez dodatku

Kadry w oświacie

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie rozszerzy uprawnienia do dodatku za wyróżniającą pracę na wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu. Resort zmienił koncepcję i w ogóle wycofa się z wprowadzonych w 2018 r. zasad oceniania pedagogów. A przy okazji również z dodatku dla najlepszych.

11.06.2019

Nowa polityka inwestycyjna IKE – nowy suwak bezpieczeństwa

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Projekt ustawy likwidującej OFE oprócz zasad przekazania środków na IKE, po uprzednim pomniejszeniu ich o dwa razy po 7,5 proc. wartości aktywów (tzw. podatek Morawieckiego), reguluje także nową politykę inwestycyjną Indywidualnych Kont Emerytalnych - twierdzi dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

11.06.2019

Przetargi - nowe prawo ma lepiej chronić wykonawców

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów ma się zająć projektem nowego prawa zamówień publicznych. Wszystko wskazuje, że jeszcze w lipcu trafi on do Sejmu i być może jeszcze w tej kadencji ustawa zostanie uchwalona. Eksperci podkreślają, że projekt zawiera dużo dobrych rozwiązań, ale sugerują też, że mógłby być jeszcze lepszy.

11.06.2019

W czerwcu debaty nad raportami o stanie samorządów - jest sporo wątpliwości

Samorząd terytorialny

Raport o stanie samorządu ma być omawiany na sesjach rad pierwszy raz, bo to nowy obowiązek. Jednak przez luki w prawie pojawiają się pytania związane z tymi debatami. Np. czy dziecko może zabrać głos na sesji? Ile czasu ma mówić mieszkaniec, żeby sesja nie trwała za długo? Kiedy radny może mu przerwać?

11.06.2019

Biegli rewidenci stracą część uprawnień

Rachunkowość Finanse

Nowy urząd przy Ministerstwie Finansów, kontrolujący biegłych, odbierze im dużą część uprawnień. Samorząd nie będzie mógł nadzorować pracy audytorów, a działający przy nim sąd dyscyplinarny - przestanie istnieć. Zmiany doprowadzą do podniesienia kosztów działalności firm - np. wpis na listę audytorów będzie kosztował aż 5 tysięcy złotych, a nie - jak teraz - dwa tysiące. A to podwyższy ceny usług.

11.06.2019

Skarga do Brukseli w sprawie projektu ustawy antylichwiarskiej

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze

Do Komisji Europejskiej trafiło pismo, w którym Konfederacja Lewiatan w imieniu firm pożyczkowych informuje, że polski rząd ignoruje unijne prawo i nie zgłasza do Brukseli projektu nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. Nowy wicepremier Jacek Sasin zapowiedział właśnie, że rząd chce przyjęcia tej regulacji jeszcze w tej kadencji Sejmu.

10.06.2019

Wolters Kluwer laureatem Nagrody Publicus

Zamówienia publiczne

Lex Zamówienia Publiczne i publikacje książkowe wydawnictwa Wolters Kluwer Polska zostały docenione przez kapitułę nagrody Publicus. Statuetkę podczas konferencji zorganizowanej z okazji 25 lat polskich zamówień publicznych odebrała wiceprezes spółki Alicja Pollesch.

10.06.2019

Samorząd lekarski lobbuje u prezydenta w sprawie zmian w kodeksie karnym

Opieka zdrowotna

Samorząd lekarski przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie swoje obawy związane z nowelizacją kodeksu karnego, która powoduje, że lekarze skazani za błąd medyczny będą musieli pójść do więzienia. Jest jednak mało prawdopodobne, by dla jednego artykułu prezydent odrzucił ustawę, w której znowelizowano ponad 100 przepisów.

10.06.2019

Prezes PiS: Nie będzie podatku katastralnego w Polsce

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse

PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego, bo wprowadzenie go doprowadziłoby do wywłaszczenia ogromnej części Polaków z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości - powiedział w poniedzialek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

10.06.2019

Polska nadal krajem docelowym dla 86 proc. migrantów zarobkowych z Ukrainy

Rynek Prawo pracy

Dwie trzecie migrantów zarobkowych z Ukrainy wykonuje pracę w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy pozwalającego pracować legalnie przez 6 miesięcy w roku. Jedynie co piąty obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę - wynika z badania "Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy".

10.06.2019

Sebastian Kaleta nowym wiceministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Sebastian Kaleta ma być też przewodniczącym Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Wcześniej funkcje tę pełnił wiceminister Patryk Jaki, który w wyborach do Parlamentu Europejskiego otrzymał mandat.

10.06.2019

NSA: Obywatele bardziej zadowoleni z decyzji administracyjnych, mniej z wyroków WSA

Wymiar sprawiedliwości

Ubiegły rok był trudny, szukaliśmy stabilizacji w związku z perturbacjami kadrowymi - powiedział prof. Marek Zirk-Sadowski na corocznym Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów NSA. Spowodowane to było dwukrotną zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczącą stanu spoczynku sędziów, która objęła 72 sędziów sądów administracyjnych.

10.06.2019

Minister finansów: Młodzi nie powinni płacić PIT

Domowe finanse PIT VAT

Projekty podatkowe są na ostatniej prostej i niebawem zostaną przekazane do konsultacji. Zmiany dotyczące obniżki PIT są bardzo istotne. W przypadku tzw. zerowego PIT dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku dochodów do 85 528 złotych rocznie – zapowiedział Marian Banaś, minister finansów.

10.06.2019

Prezydent: Nie można ograniczać mojej władzy wobec sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Władza sądownicza, podobnie jak władza ustawodawcza i wykonawcza, nie jest nadwładzą, która - sama pozostając poza jakąkolwiek kontrolą - może dowolnie ingerować w działania innych organów państwa - stwierdził Andrzej Duda w liście do sędziów NSA. I podkreślił, że wykonywany przez niego akt powołania sędziego nie podlega kontroli sądowej.

10.06.2019

Będą bezpłatne leki dla ciężarnych, ale niewiele kobiet z nich skorzysta

Finansowanie zdrowia

10 mln złotych ma wydać budżet państwa w pierwszym roku na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jakie to będą leki, jeszcze nie wiadomo. Na razie jest projekt ustawy, który przewiduje, że powstanie specjalna lista bezpłatnych leków dla ciężarnych. Lekarze zauważają, że będzie można zrefundować tylko leki wydawane na receptę, a te przyjmuje niewielki procent kobiet w ciąży.

10.06.2019

Rozpoczął się protest w Inspekcji Weterynaryjnej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Blokady dróg w całym kraju i protest głodowy zapowiadają pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej. 10 czerwca akcję zainaugurował „czarny poniedziałek”, a potem mają być głodówki i blokowanie dróg. Jej organizatorzy żądają natychmiastowego przekazania 40 mln złotych na podwyżki

10.06.2019

Sejm zacznie prace nad projektem o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Ograniczenie zatorów płatniczych, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój – to cel ustawy, której projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm. Jej uchwalenie ma doprowadzić do skrócenia terminów zapłaty, uprawnienia prezesa UOKiK do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory

10.06.2019