Trybunał Konstytucyjny ma ocenić zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalona w maju nowelizacja Kodeksu karnego trafi do Trybunału Konstytucyjnego - zdecydował w piątek prezydent. Według Andrzeja Dudy tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

28.06.2019

Dwoje nowych wspólników w Rö

Rynek

Adwokat Marina Skarbek-Kozietulska i adwokat Marek Ostrowski dołączają do grona wspólników w kancelarii prawnej Rö. Nowi wspólnicy zaangażują się w dalsze rozwijanie praktyki w obszarze sporów korporacyjnych oraz postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

28.06.2019

Będzie pełnomocnik do spraw funkcji wychowawczej szkoły

Zarządzanie oświatą

Głównym zadaniem nowego pełnomocnika będzie analiza przepisów i wspomaganie wychowawczej roli rodziny. Stworzenie nowej funkcji ma służyć również ograniczeniu zjawiska przemocy w szkołach. Rozporządzenie już obowiązuje.

28.06.2019

Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Poprawa skuteczności działania wymiaru sprawiedliwości nie może być prowadzona kosztem niezawisłości sędziowskiej - stwierdziła w opublikowanym w piątek przez Dunję Mijatović, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka raporcie dotyczącym m.in. sądownictwa w Polsce. - Reforma systemu prawa w Polsce "fundamentalnie narusza" wszystkie jego elementy - dodała.

28.06.2019

Bez przełomu w rozmowach z MEN. Związkowcy nadal w sporze zbiorowym

Związek Nauczycielstwa Polskiego pozostaje w sporze zbiorowym i póki co nie zachodzą żadne okoliczności, które miałyby nas z tego wycofać - powiedział na konferencji szef związku Sławomir Broniarz. W piątek odbyło się spotkanie ZNP z przedstawicielami resortu edukacji.

28.06.2019

KRS: Niech TSUE jeszcze raz zajmie się pytaniami o nasz status

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o ponowne otworzenie ustnego etapu postępowania, bo opublikowana w czwartek opinia rzecznika generalnego TSUE nie spełnia - według Rady - standardów opinii prawnej oraz zawiera wewnętrzne sprzeczności.

28.06.2019

Handel ciężarówkami pod lupą UOKiK

Ochrona konkurencji

UOKiK podejrzewa zmowę przy sprzedaży ciężarówek IVECO. Chodzi o podział rynku, ustalania cen oraz koordynacji działań w przetargach publicznych. To już drugie postępowanie prowadzone obecnie na rynku motoryzacyjnym. W kwietniu głośno było o przeszukaniach u dilaerów ciężarówek marki DAF.

28.06.2019

Po wakacjach debata rzeczników o edukacji seksualnej w szkołach

Rzecznicy: praw obywatelskich i praw dziecka deklarują chęć spotkania i debaty na temat edukacji seksualnej w szkołach. Spór pomiędzy rzecznikami rozgorzał po podpisaniu przez Rafała Trzaskowskiego Deklaracji LGBT+. Według RPO edukacja w szkołach jest potrzebna, RPD z kolei uważa, że może ona doprowadzić do seksualizacji dzieci.

28.06.2019

Kieszonkowiec i pieniądze... i tożsamość ukradnie - w wakacje częściej

Prawo karne Policja

Kieszonkowcy podobnie jak i urlopowicze, w okresie letnim przenoszą się do popularnych miejscowości turystycznych. Celem jest jednak łatwy zarobek. Kuszą ich tłumy ludzi i wakacyjne rozprężenie. Cennym łupem są nie tylko pieniądze, ale dane osób. Szacuje się, że rocznie może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy takich prób

28.06.2019

Samorządy boją się wysokich wymagań przeciwpożarowych dla przechowywania odpadów

Finanse samorządów BHP Prawo gospodarcze

Proponowane przez rząd przepisy ochrony przeciwpożarowej postawią wyższą poprzeczkę warunkom składowania makulatury niż pełnowartościowego papieru. Zdaniem strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego nie tylko nie ma to racjonalnego uzasadnienia, ale podniesie koszty gospodarki odpadami, co obciąży obywateli.

28.06.2019

Leczenie odwykowe w dwa lata - nierealny przepis utrudnia terapię

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Sąd może zobowiązać osobę uzależnioną od alkoholu do podjęcia leczenia odwykowego. Mankamentem sądowej procedury jest to, że po wydaniu przez sąd prawomocnego postanowienia postępowanie wykonawcze musi być umorzone po dwóch latach. Tymczasem alkoholizm to przewlekła choroba – podkreślają eksperci.

28.06.2019

Także w Warszawie już trudniej wykonać legalną aborcję

Opieka zdrowotna

Połowa warszawskich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi nie wykonała w 2017 r.  i od początku 2019 żadnego zgodnego z prawem przerwania ciąży. Jedynie 6 z 14 placówek przeprowadza zabiegi legalnej aborcji, a jeden powołuje się na klauzulę sumienia - wynika z raportu Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pn. „Prześwietlamy szpitale”.

28.06.2019

Przez migrenę polska gospodarka traci miliony złotych

Prawo pracy HR

Migrena wciąż obarczona jest nieufnością ze strony pracodawców, którzy traktują ją jako wymówkę pracownika przed podjęciem zobowiązań zawodowych. Tymczasem z powodu tej dolegliwości gospodarka rocznie traci miliony złotych. Chorzy na przewlekłą migrenę biorą nawet 40 dni zwolnienia chorobowego w roku

28.06.2019

Zastąpienie LIBORU innym wskaźnikiem w umowach o kredyt nie będzie łatwe

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Już w pięciu orzeczeniach Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał, że z dniem, kiedy zniknie stawka LIBOR, umowy, w których nie przewidziano czym ją zastąpić, mogą stać się niewykonalne. Dlatego zdaniem sędziego Piotra Bednarczyka jeszcze dziś trzeba zacząć dyskusję o tym, co po LIBORZE.

28.06.2019

Zatrudnienie młodego pracownika może być schematem podatkowym

Ordynacja PIT Finanse

Już od sierpnia dochody osób do 26 roku życia mają być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt zmian jest już przyjęty przez rząd. Eksperci zwracają uwagę, że zatrudnienie młodych – skoro prowadzi do obniżenia podatku – może być schematem podatkowym.

28.06.2019

PPK: Ustawa wymaga numeru dowodu pracownika - MF mówi, że nie trzeba

Rynek Ubezpieczenia społeczne PPK

Pracodawcy przy prowadzeniu PPK nie będą zobowiązani do przekazywania do instytucji finansowej numeru dowodu osobistego pracownika - poinformował Prawo.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Opinię w tej sprawie wydało już Ministerstwo Finansów. Podobne stanowisko znajdzie się niedługo w publikacjach PFR. Eksperci wskazują jednak, że co innego wynika z ustawy.

28.06.2019

Dyscyplinarka dla nauczyciela nawet za spóźnienie na lekcję

Kadry w oświacie

Do rzecznika dyscyplinarnego trafi więcej spraw. Dyrektor szkoły będzie miał obowiązek powiadamiać o każdym przewinieniu pedagoga, jeżeli zagrożone będzie dobro dziecka. Według autorów projektu zmiana zapobiegnie zamiataniu pewnych uchybień pod dywan, według krytyków - dyscyplinarka będzie grozić nawet za drobiazgi, jak spóźnienie na lekcję.

28.06.2019

Wiceszef MSZ: Po wyroku TSUE możliwe zmiany w prawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby Trybunał Sprawiedliwości UE podzielił opinię rzecznika generalnego w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, to wówczas będzie to krok do ewentualnych działań legislacyjnych - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

27.06.2019

Rzecznik TSUE: Izba Dyscyplinarna SN nie jest niezawisłym sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej w rozumieniu prawa Unii Europejskiej - stwierdził w opublikowanej w czwartek opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny Evgeni Tanchev. Krytycznie ocenił też sposób powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

27.06.2019

MEN proponuje dalsze dyskusje o statusie zawodowym nauczycieli

Kadry w oświacie

Szef MEN chce wrócić do rozmów w ramach zespołu ds. spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Dariusz Piontkowski mówił o tym, podsumowując spotkanie z oświatową "Solidarnością". W posiedzeniach zespołu, oprócz przedstawicieli strony rządowej brali udział związkowcy oraz samorządowcy.

27.06.2019