Pluralizm związkowy m.in. w Policji - Senat poparł zmiany

Policja Prawo pracy

Senat przyjął ustawę, który zakłada pluralizm związkowy w służbach - m.in. w Policji i Służbie Więziennej. Oznacza to, że związki zawodowe w Policji będą mogły tworzyć m.in. NSZZ "Solidarność" oraz OPZZ. Krytyczna wobec zmian jest opozycja, a także Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która uważa, że nowelizacja doprowadzi do "upolitycznienia służb"

02.08.2019

Senat poprawił obowiązkowy split payment

VAT

Ustawa wprowadzająca obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment i nową matrycę stawek VAT musi wrócić do Sejmu. W piątek Senat przyjął do niej dwie poprawki.

02.08.2019

Nowa fala podwyżek w szpitalach

Finansowanie zdrowia

Najmniej zarabiający pracownicy podmiotów leczniczych m.in. personel pomocniczy czy administracyjny dostanie za chwilę podwyżki. Ustawa, która podnosi kwotę bazową z 3900 zł do 4200 zł, czeka już tylko na podpis prezydenta.

02.08.2019

Cała izba SN potwierdzi ważność wyborów - Senat poparł zmiany w Kodeksie wyborczym

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - przewiduje nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą w piątek bez poprawek przyjął Senat.

02.08.2019

KE nie ma uwag do nowej wersji ustawy o cenach prądu

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Urzędnicy Komisji Europejskiej uznali, że zmieniona ustawa o cenach prądu nie narusza zasad pomocy państwa. Tak wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Wciąż jednak nie wiadomo, jak Komisja potraktuje pomoc dla dużych firm w pierwszej połowie 2019 roku.

02.08.2019

SN: Ostatni taki skład potwierdził ważność wyborów do PE

Wymiar sprawiedliwości

Mimo ośmiu zasadnych protestów wyborczych, wybory do Parlamentu Europejskiego z 26 maja 2019 r. są ważne - orzekła w piątek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. - Uchybienia dostrzeżone przy głosowaniu nie miały wpływu na wynik - powiedziała przewodnicząca Izby Joanna Lemańska. Tego samego dnia Senat zmienił Kodeks wyborczy.

02.08.2019

Wiadomo już, ile dostaną województwa na przywracanie lokalnych autobusów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zatwierdzony został plan finansowy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na rok 2019 – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Najwięcej dostanie Podlasie – prawie 25 milionów złotych i województwo lubelskie – ponad 24 miliony złotych. Samorząd będzie dopłacał do kwoty deficytu na danej linii nie mniej niż 10 procent.

02.08.2019

Bitcoiny bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatki i opłaty lokalne

Rząd chce systemowo zwolnić z podatku od czynności cywilnoprawnych transakcje związane z walutami wirtualnymi. Chodzi tu o umowy sprzedaży lub zamiany m.in. bitcoinów. Odpowiednie przepisy będą przyjęte w trzecim kwartale tego roku. Na razie zwolnienie obowiązuje tylko do końca 2019 roku.

02.08.2019

Sędziowie administracyjni żądają wykonania wyroków o ujawnieniu list poparcia do KRS

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Protestujemy przeciwko nierespektowaniu i niewykonywaniu przez władze państwowe Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i Naczelnego Sądu Administracyjnego - napisali w specjalnej uchwale członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych. 

02.08.2019

Polska za niższym VAT na odzież i obuwie dla dzieci

VAT Podatki międzynarodowe

Minister finansów, Marian Banaś, wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT. Dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci. Ma to wesprzeć politykę społeczną państwa.

02.08.2019

ZUS: Rosną wpływy ze składek

Ubezpieczenia społeczne

O 9 proc. wzrosły w lipcu wpłaty na indywidualne rachunki składkowe w ZUS w porównaniu do tego samego miesiąca 2018 r. - Wysokie wpływy składkowe to przede wszystkim zasługa bardzo dobrej kondycji polskiej gospodarki - zwraca uwagę szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

02.08.2019

RPO pyta o przyczyny przesłuchiwania sędziego Bilińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia wypowiedział się w mediach o przeniesieniu go do innego wydziału w sądzie. Rzecznik dyscyplinarny wezwał go na przesłuchanie, ale nie jako obwinionego, tylko jako świadka. Rzecznik praw obywatelskich interweniuje i przypomina, że w ramach czynności wyjaśniających jako świadka można przesłuchać wyłącznie osobę zgłaszającą przewinienie dyscyplinarne sędziego.

02.08.2019

MF szuka sposobu na opodatkowanie kart paliwowych

VAT

Ministerstwo Finansów rozpoczęło w czwartek konsultacje w sprawie opodatkowania VAT transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych. Chce wiedzieć, jak określić kryteria, które muszą zostać spełnione, aby zakwalifikować transakcje kartowe jako dostawę towaru lub świadczenie usług.

02.08.2019

Szpitale najczęściej łamią prawa pacjenta

Opieka zdrowotna

Najwięcej nieprawidłowości jest w szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Najczęściej dochodzi do nich na oddziałach ratunkowych oraz w ginekologii i położnictwie. Tak wynika z najnowszego raportu Rzecznika Praw Pacjenta.

02.08.2019

Nowe obowiązki gmin w ochronie ludności. Kto zapłaci?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przewiduje nowe zadania dla samorządów. Ich realizacja wymagać będzie też nakładów finansowych. Na pokrycie tych kosztów, podobnie jak na dodatkowe obciążenie pracą muszą przygotować się urzędy gmin i miast.

02.08.2019

Prokurator Generalny skarży odmowę wpisu do rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który zmienił postanowienie sądu okręgowego i nie umieścił danych skazanego za gwałt na małoletnim w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

02.08.2019

Raport: Firmy mogą zawyżać swoje zobowiązania do ZUS z tytułu składki wypadkowej

BHP HR

Jedynie 2 proc. przedsiębiorstw ma ustaloną stopę procentową składki wypadkowej na minimalnym poziomie dopuszczonym przez ustawodawcę. 75 proc. płatników odprowadza składkę wyliczoną w oparciu o wyższą stopę procentową niż to wynika z ich kodu PKD - podkreślono w raporcie Ayming „Składka wypadkowa. Nieoczywisty koszt, ukryte oszczędności”.

02.08.2019

Za złożenie sprawozdania zatwierdzonego po terminie spółka zapłaci

Rachunkowość Spółki Prawo gospodarcze

Spółki, które chcą złożyć sprawozdanie finansowe zatwierdzone po terminie muszą się liczyć z tym, że nie prześlą go za darmo. Z kolei zarząd wyrejestrowanej spółki, który nie złożył dokumentów przed wykreśleniem, nie ma już możliwości dopełnienia obowiązków. A za brak złożonego sprawozdania grozi grzywna lub więzienie.

02.08.2019

Wymóg ciągłości blokuje przebranżowienia szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przez trudne do spełnienia kryteria Narodowego Funduszu Zdrowia, gwarantujące posiadanie kontraktu, jedne szpitale nie mogą wejść na dany rynek usług medycznych, a inne są zmuszone z niego odchodzić. Np. kryterium ciągłości blokuje często starania placówek o przekształcenie nierentownych oddziałów w zakłady opiekuńczo-lecznicze.

02.08.2019