Czytaj: Cała izba SN zatwierdzi wybory - Senat poparł zmiany w Kodeksie wyborczym>>


Do Sądu Najwyższego wpłynęło 59 protestów przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego. Sąd za zasadne uznał osiem protestów, pięć uznał za bezzasadne, a 43 protesty pozostawiono bez dalszego biegu, wydano zarządzenia o ich zwrocie lub umorzono postępowania.

Ważność potwierdziła PKW

Podstawą takiego orzeczenia było sprawozdanie Państwowej Komisji Wyborczej przedstawione SN. Zastępca Prokuratora Generalnego prokurator Robert Hernand i zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak wnosili o uznanie ważności wyborów.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej po raz ostatni orzekała w trzyosobowym składzie, dlatego że Sejm 31 lipca br. znowelizował Kodeks wyborczy. Jak zaznaczyła sędzia Lemańska do lutego 2019 r. o ważności wyborów orzekał pełny skład Izby, wcześniej przed nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym była to kompetencja Izby Pracy i Spraw Publicznych.

Po wejściu w życie nowej ustawy o SN w kwietniu ub.r. orzekanie o ważności wyborów przeszło do kompetencji nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

 Senat poprawia Kodeks wyborczy tuż przed wyborami

Senat zatwierdził dziś uchwalony przez Sejm Kodeks wyborczy, który ponownie wrócił do zasady, że orzeka pełny skład.

Posłowie uchwalili, że o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego wprowadzono do projektu podczas prac w komisji nadzwyczajnej. W pierwotnym projekcie noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS było sformułowanie, że o ważności wyborów rozstrzygać ma Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wprowadzono też wówczas m.in. poprawkę nowelizującą ustawę o referendum ogólnokrajowym, zakładającą, że o ważności referendum rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego.

Nowelizacja ma wejść w życie od razu po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, co jest złamaniem standardów konstytucyjnych i zaleceniami Trybunału Konstytucyjnego, gdyż nie wolno zmieniać prawa wyborczego sześć miesięcy przed tym aktem.

Dokładnej daty terminu wyborów do Sejmu i Senatu nie znamy, ale powinny one odbyć się w październiku lub na początku listopada.

Sygnatura akt I NSW 60/19, orzeczenie prawomocne z 2 sierpnia 2019 r.

 

Cena promocyjna: 107.1 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł