BCC: Należy powrócić do próby zmiany kodeksu pracy

Prawo pracy

Prace przyszłej - nowej - Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy należałoby poprzedzić opracowaniem założeń przez reprezentatywnych praktyków rynku pracy, na przykład członków Rady Dialogu Społecznego - proponuje Business Centre Club. Przypomina, że dorobku poprzedniej komisji, która pracowała od połowy 2016 roku nie zaakceptowała żadna ze stron

10.10.2019

Potrzebne zmiany przy emeryturach pomostowych

Prawo pracy

Związki zawodowe chcą zmian przy przechodzeniu na emerytury pomostowe. Chodzi nie tylko o likwidację wygasającego charakteru świadczenia, ale także sposób przechodzenia na nie. Pracownik może ubiegać się o pomostówkę, ale tylko po rozwiązaniu umowy o pracę. Problem pojawia się, gdy po odmownej decyzji ZUS, nie może już wrócić do pracy.

10.10.2019

Kongres Edukacja i Rozwój o prawie w szkołach

Zarządzanie oświatą

Prawo w edukacji, czyli wprowadzone już zmiany legislacyjne dotyczące oświaty oraz wyzwania stojące w tym zakresie przed zarządzającym szkołami - to wiodący temat VI Kongresu Edukacja i Rozwój, który w dniach 9-10 października odbywa się w Warszawie.

10.10.2019

Radcowie proponują swoich mediatorów do sporów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych zwróciło się do banków i stowarzyszeń występujących w imieniu frankowiczów, by rozważały możliwość mediacji - dowiedziało się Prawo.pl. Zaoferowano pomoc 155 radcowskich mediatorów. Adwokaci jeszcze z taką inicjatywą nie wyszli, ale będą o tym rozmawiać.

10.10.2019

Rząd daje pieniądze na 200 karetek, ale... w trzy miesiące nie da się ich kupić

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia za późno uruchomiło program dofinansowania 200 karetek dla pogotowia ratunkowego. Jego beneficjenci mogą nie zdążyć do końca roku ogłosić przetargów i podpisać umów, więc istnieje ryzyko, że pieniądze przepadną. Resort zapowiada, że będzie wnioskował do Ministerstwa Finansów o nadanie im statusu "środków niewygasających".

10.10.2019

Komisja PE domaga się reakcji na ataki wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fińska prezydencja i Komisja Europejska powinny zająć stanowisko w sprawie praworządności w Polsce oraz internetowej kampanii wymierzonej w sędziów przeciwstawiających się zmianom wprowadzonym przez PiS - domaga się Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

09.10.2019

Super Dyrektorzy nagrodzeni

Miesięcznik "Dyrektor Szkoły" już od dwudziestu pięciu lat pełni ważną rolę w integrowaniu środowiska oświatowego - mówiła Elżbieta Piotrowska-Albin, pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju Edukacji w Wolters Kluwer Polska. Podziękowała wszystkim redaktorom, ekspertom i osobom zaangażowanym w tworzenie czasopisma. Wręczono także nagrody w konkursie Super Dyrektor Szkoły, Super Dyrektor Przedszkola.

09.10.2019

Po strajku i reformie konflikty w oświacie

Kadry w oświacie

Strajk i reforma zmieniły sposób, w jaki postrzegani są nauczyciele. Doszło do pogłębienia podziałów pomiędzy nauczycielami a rodzicami, a także pomiędzy samymi nauczycielami - mówili prelegenci VI Kongresu Edukacja i Rozwój. Dużym problemem była też wojna informacyjna, która toczyła się w związku ze strajkiem.

09.10.2019

Trzecia rewolucja śmieciowa nie ułatwia życia samorządom

Samorząd terytorialny Środowisko

Mamy do czynienia z trzecią rewolucją śmieciową - twierdzą samorządowcy. I wskazują, że każda gmina musi odnieść przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku do swoich uwarunkowań i rozwiązań. A regulacje ustawowe nie zawsze odpowiadają sytuacji, w której funkcjonują poszczególne samorządy.

09.10.2019

Jest decyzja o podwyżkach dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Po 400 zł dla każdego pracownika sądów plus dodatek stażowy i 50 zł na równaniu dysproporcji płacowych - tak rozdzielona zostanie pierwsza transza podwyżek, obowiązująca od 1 października br. Decyzję, zgodnie z kompromisowym stanowiskiem zaproponowanym przez związki, podjął właśnie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

09.10.2019

Hejt może dotknąć każdego

Prawo karne Szkoła i uczeń

Mowa nienawiści dotyka jednostki, grupy społeczne i zawodowe. Jej ofiarą padali m.in. nauczyciele podczas strajku - twierdzi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej "Iustitia”. To zjawisko narasta - według danych Fundacji Batorego z hejtem w internecie spotkało się 54 proc. dorosłych i 95,6 proc. młodzieży.

09.10.2019

Ponadpartyjny pakt dla zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Liderzy czterech największych sił politycznych PiS, KO-PO, PSL, SLD uzgodnili priorytety zdrowotne na najbliższe lata. W podpisanym Pakcie dla Zdrowia 2030 znalazło się 11 punktów. Wśród nich m.in.: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, obowiązkową profilaktykę oraz opiekę psychiatryczną blisko domu dla najmłodszych pacjentów.

09.10.2019

Minister wiąże migracje ze wzrostem przestępczości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Informacje o wzroście przestępczości w krajach, które otworzyły się na migracje, przemawiają za odpowiedzialnymi decyzjami - przekonywał w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I zadeklarował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzi się na otwieranie Polski na emigrantów.

09.10.2019

Trwa konkurs na działania społeczno-kulturalne w małych miejscowościach

Samorząd terytorialny

„Odkryj Swój Skarb” to konkurs Narodowego Centrum Kultury na najciekawsze działania lokalne pielęgnujące dziedzictwo małych i średnich miejscowości. Domy kultury, biblioteki czy muzea mogą zgłaszać inicjatywy takie jak zwiedzanie, warsztaty, gry i zabawy.

09.10.2019

UE: Będzie kolejna procedura w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej podczas posiedzenia w środę podjęło decyzję w sprawie kilku procedur naruszeniowych wobec krajów państw członkowskich UE. Jedna z nich dotyczy Polski, a chodzi o nowy system dyscyplinarny dla sędziów.

09.10.2019

Wicepremier: Po wyborach wróci temat dekoncentracji mediów

Prawo gospodarcze

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że projekt dekoncentracji mediów jest przygotowywany od dawna, a do jego realizacji Prawo i Sprawiedliwość zamierza wrócić po wyborach, jeśli je wygra. Zastrzegł jednak, że zmiany w tym zakresie będą wprowadzane w dialogu z partnerami europejskimi.

09.10.2019

Wykład prof. Łętowskiej rozpoczął VI Kongres Edukacja i Rozwój

Zarządzanie oświatą

Definicja suwerena, konstytucyjne gwarancje praw mniejszości oraz relacje pomiędzy poszczególnymi władzami - to tematy, które poruszała prof. Ewa Łętowska podczas wykładu otwierającego VI Kongres Edukacja i Rozwój. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest prawu w kontekście edukacji i wychowania.

09.10.2019

Dostępność do leków biologicznych w Polsce jest najgorsza w UE

Opieka zdrowotna Farmacja

Według ekspertów dostępność do leków biologicznych w Polsce jest najgorsza w Unii Europejskiej. Tymczasem są one dla wielu chorych jedyną szansą na normalne życie. Konkurencja na rynku obniżyła ceny tych terapii, dzięki czemu można objąć leczeniem biologicznym większą liczbę pacjentów.

09.10.2019