Poinformował o tym komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger, ale nie podał szczegółów. - Na kolegium rozmawialiśmy dzisiaj o procedurach naruszeń traktatów. Listę przyjęto bez obrad, jeden z tych przypadków dotyczy Polski - powiedział. Natomiast rzeczniczka Komisji Mina Andreeva powiedziała po posiedzeniu, że decyzje Komisji Europejskiej ws. procedur naruszeniowych zostaną ogłoszone w czwartek.

 

Przed posiedzeniem pojawiły się nieoficjalne informacje, że w Komisji trwają prace nad przygotowaniem skargi wobec Polski do TSUE w związku z nowym systemem dyscyplinarnym sędziów oraz że w środę na cotygodniowym kolegium komisarze będą o tym rozmawiali z inicjatywy wiceszefa KE Fransa Timmermansa. Miało chodzić o decyzję, czy KE zamierza pozwać Polskę w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Czytaj:
KE: Nowe postępowanie dyscyplinarne zagraża niezawisłości sędziów
>>
KE przygotowuje skargę w sprawie sędziowskich dyscyplinarek w Polsce>>
 

Postępowanie w sprawie naruszenia prawa unijnego w tym zakresie przeciwko Polsce KE rozpoczęła już na początku kwietnia. Komisja stwierdziła wtedy, że system może być zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Uznała też, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez powołaną przez polityków Krajową Radę Sądownictwa, "nie gwarantuje bezstronności organu".

Zdaniem KE rozwiązania przyjęte przez polskie władze podważają niezawisłość polskich sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji, pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą. Zgodnie z orzecznictwem TSUE jest to wymogiem Unii Europejskiej.