Rząd: Nie będzie głosowania w niedzielę, ale wydrukowane karty wykorzystamy

Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Choć podjęto wszelkie możliwe działania, wybory 10 maja nie mogą się odbyć ze względu na stan epidemii - oświadczył w imieniu rządu premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd będzie chciał ponownie wykorzystać wydrukowane już karty do głosowania. Gdyby ten plan został zrealizowany, niemożliwa byłaby wymiana lub zgłoszenie nowych kandydatów.

09.05.2020

Tarcza finansowa nie dla lekarzy i pielęgniarek?

VAT Doradca podatkowy Finansowanie zdrowia Tarcza finansowa

Doradcy podatkowi apelują do rządu o zmianę przepisów i umożliwienie skorzystania z tarczy podatnikom zwolnionym z VAT. Aktualne regulacje wykluczają z pomocy finansowej m.in. lekarzy, pielęgniarki, położne i psychologów. Przedsiębiorca, który już na etapie formalnego badania wniosku o przyznanie subwencji otrzymuje decyzję o odmowie jej udzielenia tylko z powodu braku rejestracji, nie ma możliwości wykazania faktycznego spadku obrotów.

09.05.2020

Epidemia popularyzuje zdalną rekrutację pracowników

Prawo pracy Koronawirus

Rynek pracy reaguje na epidemię koronawirusa. Wprowadzanie pracy zdalnej czy odwoływanie spotkań bezpośrednich z klientami to nie wszystko, co zmieniło się na przestrzeni ostatnich dni i tygodni. Przedsiębiorstwa wprowadzają również nowe zasady rekrutacji, dostosowane do sytuacji, gdy bezpośrednie kontakty są ograniczone.

09.05.2020

Ministerstwo cyfryzacji: Nie będzie konkurencyjnych e-znaczków

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ministerstwo cyfryzacji nie planuje tworzyć elektronicznych znaczków pocztowych. Uzasadnia, że neoznaczki oferuje już Poczta Polska. Z podobnych względów nie planuje dublowania rozwiązań związanych ze śledzeniem przesyłek. To odpowiedź Marka Zagórskiego ministra cyfryzacji na interpelację poselską posłanki Aleksandry Gajewskiej

09.05.2020

Alkoholizm - prawa rodzicielskie można zawiesić, z kontaktami gorzej

Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie władzy rodzicielskiej następuje wtedy, gdy wynikające z niej prawa i obowiązki rodziców nie przestają istnieć, ale przez pewien czas nie mogą być wykonywane. Przesłanką jest przemijająca przeszkoda w jej wykonywaniu - np. nałóg czy wyjazd. Decyzje podejmuje sąd, oceniając dobro dziecka i całokształt sprawy. Nie jest to jednak jednoznaczne z pozbawieniem lub ograniczeniem kontaktów.

09.05.2020

Prawnicy pomagają medykom - pytania m.in. o zadośćuczynienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W całym kraju trwa akcja, w ramach której adwokaci wspierają poradami prawnymi pracowników służby zdrowia. Wraz z upływem kolejnych tygodni epidemii zmienia się jednak charakter pytań. Obecnie są to coraz częściej kwestie związane z możliwością uzyskania ewentualnego zadośćuczynienia np. za przeniesienie do innej jednostki, czy zachorowanie.

09.05.2020

Darowizna mieszkania czasem bez podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Przekazanie mieszkania zazwyczaj powoduje konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Zwolnione są jednak darowizny w kręgu najbliższej rodziny. Jeśli jednak nieruchomość obciążona jest hipoteką, podatku unikną nawet osoby niespokrewnione. Potwierdzają to wydane właśnie interpretacje skarbówki.

09.05.2020

Tarcza finansowa ruszyła, ale uchwała rządu w jej sprawie wciąż czeka na publikację

Administracja publiczna Koronawirus Tarcza finansowa

Program tarcza finansowa dla małych i średnich firm ruszył w środę 28 kwietnia o godz. 18, choć w Monitorze Polskim wciąż nie ukazała się uchwała Rady Ministrów w jego sprawie. By ją dostać, trzeba napisać mail do kancelarii premiera. W efekcie nie ma pewności, czy program działa legalnie. A wydano w jego ramach już 5 mld zł.

09.05.2020

Po koronawirusie czeka nas plaga rozwodów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wspólna izolacja stała się dla wielu małżeństw testem nie do przejścia. Zdecydowanie wrasta liczba tych, które chcą się rozstać, i to jak najszybciej. Tradycyjna droga będzie jednak długa - terminy w sądach wyznaczane są najwcześniej na zimę. Prawnicy wskazują, że przymusowe zamknięcie w domach, w związku z COVID-19, może też utrudniać ocenę winy. Rozwiązaniem może okazać się mediacja.

09.05.2020

Nowe głosowanie nieprędko - czas na czynności wyborcze trudno skrócić

Wybory Koronawirus

Nie można jeszcze określić, kiedy odbędą się nowe wybory. Politycy mówią, że w drugiej połowie czerwca, eksperci szacują, że realny termin to najwcześniej lipiec. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy PKW ogłosi sprawozdanie, a SN oceni ważność wyborów. Ważny będzie margines czasu na czynności wyborcze, zwłaszcza trwające najdłużej, jak kontrola setek tysięcy podpisów czy druk kart.

09.05.2020

SN: Zgromadzenie nie wybrało kandydatów na I prezesa - obrady przerwane do soboty

Prawnicy

Po ponad ośmiu godzinach obrad Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie zdołało wybrać kandydatów, spośród których prezydent powołałby I prezesa. Sędziowie nie doszli nawet do wybrania komisji skrutacyjnej ani przedstawienia kandydatur. Późnym wieczorem w piątek przewodniczący Zgromadzenia sędzia Kamil Zaradkiewicz ogłosił przerwę do sobotniego południa.

08.05.2020

Żurek pyta o status Zaradkiewicza, a rzecznik dyscyplinarny zajmuje się Żurkiem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek sędzia Waldemar Żurek wniósł do Sądu Najwyższego pozew, w którym domaga się stwierdzenia, że Kamil Zaradkiewicz - wyznaczony do pełnienia obowiązków I prezesa SN - nie jest sędzią, a jego powołanie było nieskuteczne. A już w piątek rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w tej sprawie.

08.05.2020

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą głosowanie korespondencyjne

Wybory

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek uchwaloną 6 kwietnia przez Sejm ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r., która zakłada, że wybory te mają odbyć się w drodze głosowania korespondencyjnego.

08.05.2020

Rząd: Postanowienie TSUE wykonane - Izba Dyscyplinarna nie będzie orzekać w sprawach sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na podstawie zarządzeń pierwszego prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesa kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej, przepisy dotyczące tej Izby nie będą stosowane w sprawach dyscyplinarnych sędziów do czasu wydania ostatecznego wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości UE - deklaruje rząd. Tymczasem rzecznik tej izby poinformował o sprawie sędziego zaplanowanej na 25 maja.

08.05.2020

Większość nauczycieli z niższym wynagrodzeniem. MEN: decyduje dyrektor

Zarządzanie oświatą

ZNP przeprowadził ankietę, w której pytał nauczycieli, czy w czasie zdalnego nauczania stracili jakąś część swoich dochodów. Ponad 62 proc. respondentów twierdzi, że tak było. MEN wydaje opinię, w której podkreśla, że o zasadach zaliczania godzin decyduje dyrektor.

08.05.2020

TSUE: Wyroki Trybunału wiążą sądy krajowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok wydany w trybie prejudycjalnym wiąże sąd krajowy przy rozstrzyganiu sporu - oświadczył w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To reakcja na decyzję niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ważność jednego z wyroków TSUE, ale ma ona także odniesienie do sporu polskich władz w sprawie wykonywania orzeczeń Trybunału.

08.05.2020