43 państwa objęte nowym zakazem lotów

Koronawirus

Od 26 sierpnia br. 43 państwa objęte zostały nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Obok krajów odległych i egzotycznych są na niej m.in. Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia, Meksyk, Indie, Republika Południowej Afryki, Rosja. Z państw Unii Europejskiej na liście jest tylko Luksemburg

25.08.2020

NAWA rozstrzygnęła nabór do programu im. Ignacego Łukasiewicza

Szkolnictwo wyższe

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła nabór do programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza. Program jest realizowany w ramach polskiej pomocy rozwojowej, skierowany jest do cudzoziemców z krajów rozwijających się. Obecnie dofinansowanie dostało 136 osób.

25.08.2020

Rząd chce 4-krotnie zmniejszyć odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań 

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju zamierza zaproponować 500 metrów jako bezwzględną minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków, jeśli gmina dopuści zniesienie na swym terenie tzw. zasady 10H. Obecnie obowiązuje 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka. Propozycja wychodzi na przeciw zarówno oczekiwaniom branży jak i gmin.

25.08.2020

Dyrektorzy szkół spotkają się z szefami sanepidów

Zarządzanie oświatą

Chcemy, aby wszyscy dyrektorzy szkół w tym tygodniu, jeszcze do piątku, spotkali się z miejscowymi dyrektorami stacji sanitarno-epidemiologicznych, aby jeszcze raz powtórzyć te wszystkie wytyczne – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że dyrektorzy powinni mieć zapewnioną możliwość szybkiego kontaktu z placówką sanitarno-epidemiologiczną.

25.08.2020

Rzecznik Finansowy złożył pierwszy pozew w imieniu ofiary GetBack

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rzecznik Finansowy złożył w ubiegłym tygodniu pozew w imieniu klienta Idea Banku, który został wprowadzony w błąd w trakcie proponowania nabycia i oferowania obligacji korporacyjnych spółki GetBack S.A. Zdaniem Rzecznika sprawa jest szczególnie bulwersująca, ponieważ na ryzykowną inwestycję namówiono osobę, która w momencie nabywania obligacji miała 85 lat.

25.08.2020

Drożeją usługi i artykuły zdrowotne

Pacjent Opieka zdrowotna

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik inflacji w przypadku zdrowia wyniósł w lipcu br. 5,3 proc. Liderem wzrostu cen są usługi stomatologiczne. Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach już nie powinno być tak szybkiego tempa wzrostu cen w tym segmencie rynku.

25.08.2020

KPRM studzi zapał MS w sprawie konfiskaty prewencyjnej

Wymiar sprawiedliwości

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie toczą się prace na temat projektu dotyczącego konfiskaty prewencyjnej, a Stały Komitet Rady Ministrów się nie zajmował tego rodzaju projektem - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Wskazał również, że PiS wielokrotnie udowadniała, że w swoich działaniach, także legislacyjnych bierze pod uwagę przede wszystkim dobro obywateli.

25.08.2020

ZNP: To dyrektor powinien decydować o przesunięciu roku szkolnego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół w porozumieniu z organem prowadzącym i bez konsultacji z sanepidem powinni decydować o organizacji pracy szkoły, w tym o rozpoczęciu roku szkolnego - postuluje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy skierowali w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego list ze swoimi postulatami.

25.08.2020

Ministerstwo podaje kryteria weryfikacji małych i średnich firm dla potrzeb pomocy

Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza finansowa

Mikroprzedsiębiorca to firma, która zatrudnia co najmniej jednego pracownika oraz nie więcej niż dziewięciu pracowników (z wyłączeniem właściciela), oraz jej roczny obrót za 2019 r. lub suma bilansowa w 2019 r. nie przekracza kwoty 2 mln euro. Takie objaśnienie przedstawił resort rozwoju w odniesieniu do weryfikacji wielkości przedsiębiorstwa przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu subwencji finansowej

25.08.2020

Wypłata dywidendy nie wymaga dokumentacji cen transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy

Wypłata dywidendy nie jest transakcją kontrolowaną. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nie stanowi też działania o charakterze gospodarczym. Nie podlega więc obowiązkowi sporządzenia (lokalnej) dokumentacji cen transferowych. Tak wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

25.08.2020

Raport: Tylko wyższy wiek emerytalny pozwoli uciec przed głodową emeryturą w przyszłości

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz jego podwyższenie do 67 roku życia to jedyny sposób na podwyższenie świadczeń emerytalnych w przyszłości. Bez tego przyszłe emerytury Polaków będą coraz niższe w stosunku do płacy minimalnej. Emerytura osoby, która dzisiaj wchodzi na rynek pracy i będzie pracowała 40 lat do 2060 roku cały czas na płacy minimalnej, wyniesie 3.068,47 zł, czyli 53 proc. płacy minimalnej

25.08.2020

Trwają konsultacje zmian w kodeksie spółek 

Spółki Prawo gospodarcze

Konsultacje publiczne w sprawie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, która ma m.in. wprowadzić regulacje dotyczące prawa holdingowego, potrwają do 19 września 2020 r. - przypomina Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania uwag i komentarzy - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.

25.08.2020

W szpitalach wiele braków przed drugą falą pandemii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szefowie placówek medycznych sygnalizują niedostateczne przygotowanie swoich placówek do drugiej fali pandemii i apelują o to, by minister zdrowia określił jasne zasady testowania pacjentów przeciwko COVID-19 w szpitalach, ale i poza nimi. Ich zdaniem w walkę z pandemią trzeba zaangażować również lekarzy rodzinnych.

25.08.2020

Projekt: Informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystania

Administracja publiczna RODO

Informacje sektora publicznego będą mogły być ponownie wykorzystane m.in jako materiał wyjściowy dla produktów i usług związanych z zasobami cyfrowymi - taką możliwość ma wprowadzić przygotowana w Ministerstwie Cyfryzacji ustawa, której projekt opublikowany został w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

25.08.2020

Tarcze "namieszały" z przedawnieniem karalności? RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Jeden z wprowadzonych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przepisów "odwieszających" terminy przedawnień mówi o tym, że rozpoczyna się bieg przedawnienia karalności, oraz przedawnienia wykonania kary, drugi uchyla w całości artykuł wstrzymujący te terminy. Tarcza 3 wznawia czy rozpoczyna? - pyta Rzecznik Praw Obywatelskich ministra sprawiedliwości.

25.08.2020

Rygory sanitarne mogą ograniczyć dostęp do akademików

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Koronawirus

Wytyczne GIS dla domów studenckich wydane wiosną są stosunkowo elastyczne - jedynie sugerują zakwaterowanie w pokojach jednoosobowych - teraz uczelnie czekają na wytyczne na nowy rok akademicki. Miejsc na pewno będzie mniej, ale problem może nie wystąpić w ostrej formie, jeśli dominować będą zdalne zajęcia. Sprawą otwartą są jeszcze ceny miejsc w akademikach.

25.08.2020

Rząd manipuluje danymi i pokazuje tylko część prawdy o stanie finansów

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Planowany przez rząd deficyt budżetu państwa ma wynieść 109 miliardów złotych. W rzeczywistości w kasie państwa brakuje jednak znacznie więcej. Problemem są tworzone przez rząd liczne fundusze, które pozwalają nie wykazywać wielu wydatków. Przejrzystość finansów utrudnia też pomysł wykazania w tegorocznym budżecie przyszłych wydatków. Zdaniem ekspertów, działania rządu to kreatywna księgowość.

25.08.2020

Praca zdalna zostaje na dłużej - firmy patrzą na efekty

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawcy sprawdzają efektywność pracowników, a praca zdalna bardzo im to ułatwia. Dzięki niej wiedzą, kto i ile pracuje oraz w jakim czasie wykonuje zadania. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pierwsi pracownicy, którzy nie sprawdzili się w czasie pandemii, już otrzymują wypowiedzenia. Zdaniem ekspertów, praca zdalna zmieni rynek pracy.

25.08.2020

System zmianowy w sądach się nie przyjmuje, prezesi szukają innych rozwiązań

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus

Sądy w całym kraju zmagają się obecnie z zaległościami spowodowanymi koronawirusem. Ich pracę dodatkowo utrudniają restrykcje sanitarne, dotyczące choćby dezynfekcji i wietrzenia sal. Ministerstwo Sprawiedliwości tuż przed odmrażaniem sugerowało prace nad dwie zmiany - spotkało się to jednak z oporem pracowników sądów i pełnomocników.

25.08.2020