Jest to projekt ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, którego  głównym celem jest dostosowanie polskich przepisów do regulacji unijnych.

- Projekt zakłada wprowadzenie nowych rozwiązań, które usprawnią ponowne wykorzystywanie danych. "Celem zasadniczym projektowanych regulacji jest zwiększenie podaży otwartych danych, w tym zasobów informacji o istotnej wartości i potencjale do tworzenia nowych usług i produktów, a także stworzenie optymalnego otoczenia regulacyjnego dla efektywnego wykorzystywania informacji sektora publicznego w Polsce - czytamy w uzasadnieniu. 

Czytaj: Sędzia Szustakiewicz: Dostęp do informacji publicznej skłania do nadużycia prawa>>

Projekt przewiduje różne kategorie danych i różne zasady ich udostępniania przez tzw. podmioty zobowiązane. Część danych będą one udostępniały za darmo, jednak za niektóre "będą mogły nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie, jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji sektora publicznego w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie wymagałoby poniesienia dodatkowych kosztów".

Ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Komentarz

Ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Komentarz>>

 

Czytaj w LEX: Dostęp do informacji publicznej a tajemnice prawnie chronione >

- "Nakładając opłatę, podmiot zobowiązany będzie uwzględniać koszty przygotowania lub/i przekazania informacji sektora publicznego w określony sposób i w określonej formie oraz inne czynniki, jakie będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu nietypowych wniosków o ponowne wykorzystywanie, które mogą mieć wpływ w szczególności na koszt lub czas przygotowania lub przekazania danych - napisano w uzasadnieniu.

Łączna wysokość opłaty nie będzie mogła przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania lub przekazania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania w określony sposób i w określonej formie.

Czytaj w LEX: Ustawa o dostępie do informacji publicznej w praktyce sędziego >