Mniej pieniędzy trafia do NFZ - szpitale martwią się o fundusze na leczenie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wpływy ze składki zdrowotnej zmalały o 1 mld zł w kwietniu 2020 roku porównaniu z kwietniem 2019 r. Dyrektorzy szpitali martwią się o finanse, ale jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał coraz mniej, rząd ma obowiązek go dotować w ramach przepisów o dochodzeniu do poziomu 6 proc. PKB w 2024 r.

12.05.2020

Unia dofinansuje rozwój telemedycyny w Polsce

Unia Europejska chce promować i dofinansuje rozbudowę telemedycyny w Polsce. A ponieważ przychodnie i poradnie specjalistyczne przeszły obecnie ze względu na epidemię koronawirusa w 90 proc. na e-porady, to po pandemii pozostanie z nami w dużym stopniu ta forma kontaktu z lekarzami.

12.05.2020

MF chce, by biegły rewident był powściągliwy

Rachunkowość Spółki Finanse

Tegoroczne badanie sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów odbywa się pod znakiem koronawirusa. Nie da się więc pominąć w nich finansowych skutków epidemii. Nie można też powiedzieć, że sprawozdania pozostaną bez wpływu na możliwość kontynuowania przez firmy działalności. Tymczasem Ministerstwo Finansów zasugerowało, żeby biegli zachowali... powściągliwość.

12.05.2020

Wybory hybrydowe to znowu problemy logistyczne i więcej pracy dla komisji

Wybory Koronawirus

Proponowane głosowanie hybrydowe to więcej pracy dla komisji wyborczych, a jeśli duża liczba wyborców zdecyduje się głosować korespondencyjnie – powrót do problemów logistycznych. Jeśli skrzynki na pakiety będą rozmieszczone w wielu miejscach, jest wątpliwe, czy tego samego dnia koperty trafią do liczenia. Kluczowe będzie jednak doręczenie kart do rąk własnych

12.05.2020

Zostaniemy z górą śmieci. Połowa firm z branży planuje zakończyć działalność

Środowisko

Zaostrzenie przepisów odpadowych miało zwalczyć szarą strefę, w tym nielegalne wysypiska śmieci. A okazuje się, że legalnie działające firmy nie są w stanie wypełnić wygórowanych i drogich wymagań. 14 proc. firm już planuje zamknąć działalność, a 47 proc. rozważa taki krok. Tak wynika z najnowszego raportu o branży odpadowej.

12.05.2020

Zwolnieni w czasie epidemii już ruszyli do sądów pracy

Prawo pracy Koronawirus

W kwietniu do wydziałów pracy sądów rejonowych w Warszawie wpłynęło 418 spraw, w tym 123 dotyczące wypowiedzeń umów o pracę – ustaliło Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, należy się spodziewać lawiny spraw, jakie będą składać osoby zwolnione w trakcie epidemii, ale także te, którym zmieniono warunki pracy czy obniżono płacę.To jeszcze bardziej wydłuży czas oczekiwania na rozstrzygnięcie spraw pracowniczych.

12.05.2020

Olsztyn: Prezes nie zawiesi sędziów pytających o status nominacji nowej KRS

Nie znajduję powodów do zastosowania wobec siedmiorga sędziów decyzji administracyjnej w postaci zarządzenia natychmiastowej przerwy w wykonywaniu czynności służbowych - tak prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie odpowiedziała rzecznikowi dyscyplinarnemu sądów powszechnych, który domagał się zawieszenia sędziów kwestionujących status kolegów powołanych przy udziale nowej KRS.

11.05.2020

SN: Nie ma wyników wyborów prezydenckich, to nie może być protestów

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Sąd Najwyższy pozostawi bez dalszego biegu protesty wniesione przez osobę do tego nieuprawnioną lub niespełniające warunków Kodeksu wyborczego - taki komunikat wydała dzisiaj Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W praktyce oznacza to, że protesty kierowane na podstawie uchwały Komisji z 10 maja br. nie będą rozpatrywane.

11.05.2020

ZUS etapowo przywraca bezpośrednie badania lekarskie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił badania bezpośrednie przez lekarzy orzekających m.in. w sprawach dotyczących wypłaty rent i świadczeń rehabilitacyjnych. Ubezpieczeni są indywidualnie zawiadamiani o terminie i miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia.

11.05.2020

Wicepremier: Rekompensaty za droższy prąd powinny być, ale nie ma decyzji

Rynek i konsument Domowe finanse

Rekompensaty za wzrost cen energii, tak jak zostało zapowiedziane, powinny być wypłacone, szczególnie dzisiaj, kiedy wiele gospodarstw domowych i wielu Polaków stanie w obliczu ograniczenia swoich dochodów – powiedział wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ale przyznał, że nie ma decyzji rządu w tej sprawie.

11.05.2020

Rejestracja dziecka przez internet jest coraz popularniejsza

Administracja publiczna

Zgłoszenia urodzenia dziecka należy dokonać w ciągu 21 dni od uzyskania karty urodzenia. Aby dopełnić tego obowiązku, nie trzeba iść do urzędu stanu cywilnego osobiście – możliwa jest też rejestracja dziecka online. Przypominamy, jak zarejestrować dziecko przez internet.

11.05.2020

Rząd post factum legalizuje drukowanie kart wyborczych

Wybory

Pakiety wyborcze będą do wykorzystania w tych wyborach, które przed nami - stwierdził w poniedziałek 11 maja wicepremier Jacek Sasin. Tłumaczył też, że druk kart wyborczych zlecił rząd, bo należało zabezpieczyć przeprowadzenie wyborów 10 maja. Nie zmienia to faktu, że gdy zlecano druk kart wyborczych, nie było ku temu podstawy prawnej.

11.05.2020

Egzaminy prawnicze prawdopodobnie 23-26 czerwca

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli egzaminy adwokackie i radcowskie odbędą się w dniach 23-26 czerwca - taką informację przekazało Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Koniec czerwca już wcześniej sugerował wiceminister Sebastian Kaleta, poprzedni - marcowy termin - odwołano z powodu koronawirusa.

11.05.2020

Trzy miesiące na powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie

Prawo rodzinne

Po rozwodzie można wrócić do nazwiska sprzed ślubu - wystarczy złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub - jeżeli ktoś przebywa za granicą - przed konsulem. Należy jednak pamiętać, by nie przegapić terminu, który wynosi trzy miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.

11.05.2020

Spór na Zgromadzeniu Ogólnym SN - burzliwy wybór kandydatów na I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 12 maja br. ponownie zbiera się Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego by wybrać kandydatów na I Prezesa. Zdaniem "starych" sędziów wybór będzie trwać do momentu "aż mniejszość nie wybierze prezesa w głosowaniu większościowym". Natomiast sędziowie wyłonieni przez nową KRS twierdzą, że przewodniczący słusznie nie poddaje pod głosowanie wniosków o wyłączenie sędziów dwóch nowych Izb.

11.05.2020

RPO pyta o postępowania w sprawie hejtu z MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są bardzo sprawne wobec tych sędziów, którzy krytykują zmiany w wymiarze sprawiedliwości, a szybkość zawodzi, gdy chodzi o możliwość przewinień dyscyplinarnych sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy są łączeni z „aferą hejterską” - napisał rzecznik praw obywatelskich do rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

11.05.2020

Branża turystyczna walczy o kolonie w 2020 roku

Koronawirus

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zakazywać organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, ale kurator oświaty będzie mógł odwołać wypoczynek w danym województwie. To oznacza, że wciąż nie wiadomo, czy kolonie się odbędą. Mimo to Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla turystyki na czas epidemii.

11.05.2020

Umowy trzeba dostosować do nowej sytuacji

Umów należy dotrzymywać, jednak nieprzewidywana zmiana okoliczności, do której doszło po zawarciu umowy, uprawnia do żądania jej zmiany - tłumaczy dr hab. Marcin Lemkowski, adwokat, partner, praktyka postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Zastosowanie w takiej sytuacji znajdzie klauzula rebus sic stantibus.

11.05.2020

Piontkowski: Decyzja, czy otworzyć szkoły za 2-3 tygodnie

Zarządzanie oświatą

Za dwa, trzy tygodnie będzie wiadomo na pewno, czy uczniowie wrócą do nauki w tradycyjnej formie - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Na terenie szkoły nie będą musieli nosić maseczek. Dodał, że we wszystkich szkołach dla młodzieży w Polsce funkcjonuje nauczanie na odległość.

11.05.2020