Wkrótce decyzje o pracy uczelni po 25 maja

Szkolnictwo wyższe

Po 25 maja działalność uczelni będzie nadal ograniczona, choć zmieni się zakres tych ograniczeń – zapowiedziało we wtorek ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. I poinformowało o planowanym wydaniu rozporządzenia określającego zasady działania na okres do 30 września br.

19.05.2020

Legitymacje studentów i pracowników uczelni ważne - nie trzeba osobiście przedłużać

Szkolnictwo wyższe

W związku z obowiązującymi wciąż ograniczeniami wynikającymi z epidemii koronawirusa, nie trzeba osobiście przedłużać ważności legitymacji. Legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne, bez konieczności potwierdzania ich ważności - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

19.05.2020

Uczelnie artystyczne wkrótce częściowo otwarte

Szkolnictwo wyższe

Studia na uczelniach artystycznych w znacznej mierze opierają się na kształceniu indywidualnym w relacji mistrz-uczeń - stwierdza resort kultury w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które pozwoli na prowadzenie niektórych zajęć na tych uczelniach w formie stacjonarnej.

14.05.2020

Jest rozporządzenie w sprawie zdalnych egzaminów na studiach

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Wprowadzenie zdalnych egzaminów na uczelniach wyższych, doprecyzowanie aktów ślubowania studenta w wersji elektronicznej i przechowywanie prac dyplomowych w bazie – to rozwiązania wprowadzone nowelizacją rozporządzenia w sprawie studiów.

13.05.2020

Stypendium na Erasmusie+ także za zajęcia zrealizowane zdalnie

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Studenci na Erasmusie nie stracą stypendiów, jeżeli zajęcia na zagranicznych uczelniach kończą, siedząc na kanapie w domu rodzinnym. Zapewnia o tym resort nauki w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji. Nie podaje jednak szczegółów, na temat liczby studentów, którzy nadal przebywają za granicą.

13.05.2020

Koronawirus trochę namiesza w terminach rekrutacji na studia

Szkolnictwo wyższe

Część uczelni już rozpoczęła internetową rejestrację kandydatów na studia w przyszłym roku akademickim, ale inne jeszcze z tym zwlekają. Większość zapewnia, że z rekrutacją wyrobi się do rozpoczęcia roku akademickiego, choć wszystko zależeć będzie od tego, kiedy odbędą się matury.

12.05.2020

Po wycieku danych Politechnika Warszawska radzi zmienić dowód

Szkolnictwo wyższe RODO

Z systemu Ośrodka Kształcenia na Odległość PW (OKNO) wyciekły dane nawet 5 tysięcy osób. Chodzi nie tylko o loginy i hasła, ale też PESEL, numery i serie dowodów osobistych, a czasem również imiona rodziców. O wycieku Politechnika zawiadomiła policję, a studentom radzi zastrzeżenie danych i wymianę dokumentów.

05.05.2020

Prof. Izdebski: Tarcza wydłuża terminy i zmienia zasady oceny dorobku naukowego

Szkolnictwo wyższe

Nie wszystkie zmiany dla szkolnictwa wyższego, które zawierają kolejne tarcze antykryzysowe, mają związek z epidemią. Część noweli koryguje nieścisłości - eliminuje się m.in. trudno wytłumaczalne ograniczenie co do czasu opublikowania (dotąd dopiero od 2019 r.) artykułów uwzględnianych do minimalnego dorobku kandydata do stopnia doktora habilitowanego - wskazuje prof. Hubert Izdebski.

04.05.2020

Mimo epidemii tytuły naukowe nadawane bez opóźnień

Szkolnictwo wyższe

Szkolnictwo wyższe dostosowało się do pracy online odnośnie awansów naukowych. Pandemia nie spowolniła znacząco prac Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz Rady Doskonałości Naukowej. Po okresie zawieszenia w marcu, dzięki nowym umocowaniom prawnym, obydwa ciała pracują zdalnie bez większych kłopotów.

01.05.2020

Gdy biblioteki są zamknięte, internet ratunkiem studenta

Szkolnictwo wyższe

W czasie, gdy biblioteki i uczelnie są zamknięte lub ich działalność mocno ograniczona, dostęp do publikacji naukowych jest utrudniony. Nie oznacza to jednak, że student, aplikant, czy pracownik naukowy nie będzie mógł dotrzeć do interesujących go monografii. Kluczem jest dostęp do internetu i dostępnych tam baz danych.

29.04.2020

Prof. Pisuliński: Zdalna sesja na dużym wydziale wyzwaniem organizacyjnym i prawnym

Prawnicy Szkolnictwo wyższe RODO

Na naszym wydziale większość egzaminów ma formę pisemną i przeprowadzenie ich zdalnie stwarza problemy natury organizacyjnej i technicznej - tłumaczy prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że trzeba stworzyć procedury, ustalić co z ochroną danych osobowych oraz stworzyć narzędzia, które pozwolą na przeprowadzenie egzaminów.

27.04.2020

Zajęcia zawieszone do 24 maja, rok akademicki prawdopodobnie w terminie

Szkolnictwo wyższe

W związku z epidemią koronawirusa zmieniono harmonogram matur i egzaminów. Jak mówi Wojciech Murdzek, minister nauki, zmianie ulegnie termin rekrutacji do szkół wyższych. Możliwe jednak - jak zapewnił - że rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie. Na razie jednak zajęcia na uczelniach zawieszono do 24 maja.

24.04.2020

Epidemia może opóźnić obrony i wykluczyć z egzaminów na aplikacje

Szkolnictwo wyższe

Większość kandydatów na aplikacje prawnicze podchodzi do egzaminu wstępnego bezpośrednio po ukończeniu studiów. W tym roku dla części z nich może się to okazać niemożliwe. Chodzi o osoby, które praktyki i niektóre przedmioty obowiązkowe zostawiły sobie na ostatni rok. Pojawiają się głosy, by egzaminy na aplikacje przeprowadzić po raz pierwszy online.

24.04.2020

W piątek rusza europejski hackathon #EUvsVirus

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

W piątek rozpoczyna się ogólnoeuropejski hackathon, który ma opracować innowacyjne rozwiązania do walki z pandemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem - poinformował w środowym komunikacie GovTech Polska. Konkurs potrwa do 26 kwietnia.

23.04.2020

RPO: Nie można zmieniać ustaw rozporządzeniem

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji narodowej i minister nauki i szkolnictwa wyższego mogą w drodze rozporządzeń wyłączać stosowanie przepisów ustawowych. Takie uprawnienia daje im tarcza antykryzysowa. Jak zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich, to niezgodne z Konstytucją.

22.04.2020

Kolokwia i obrony przez internet i większe uprawnienia rektora

Szkolnictwo wyższe

Szkolnictwo wyższe zmierza coraz dalej w kierunku e-learningu. Nowelizacja tarczy antykryzysowej, którą podpisał Prezydent, daje uczelniom możliwość przeprowadzania egzaminów przez internet. Na podobnych zasadach odbywać się będą egzaminy dyplomowe i zaliczenia, a nawet obrony prac doktorskich i kolokwia habilitacyjne.

17.04.2020

Wojciech Murdzek nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego

Szkolnictwo wyższe

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał Wojciecha Murdzka na ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zastąpi na tym stanowisku Jarosława Gowina, który podał się do dymisji. Wojciech Murdzek od 2019 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

16.04.2020

Egzaminy przez internet nie takie trudne do przeprowadzenia

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Nie zapowiada się raczej, by praca na uczelniach szybko wróciła do normalności. Bardzo prawdopodobne, że egzaminy w sesji letniej studenci będą zdawać zdalnie. Część szkół wyższych już przygotowuje się na taką możliwość, podobnie jak samorządy prawnicze do kolokwiów na aplikacjach.

16.04.2020

WSA: Przyznanie pokoju w domu studenckim to nie sprawa sądu

Szkolnictwo wyższe

Niedopuszczalna jest skarga na bezczynność komisji stypendialnej, która rozpatruje wnioski o przyznanie pokoju w domu studenckim - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd podkreślił, że rozstrzygnięcie w tej sprawie stanowi jednostronny akt organów uczelni i jest aktem wewnętrznym, który nie wpływa jednak na sytuację skarżącego doktoranta.

14.04.2020
Prawo.pl