Prof. Pisuliński: Zdalna sesja na dużym wydziale wyzwaniem organizacyjnym i prawnym

Prawnicy Szkolnictwo wyższe RODO

Na naszym wydziale większość egzaminów ma formę pisemną i przeprowadzenie ich zdalnie stwarza problemy natury organizacyjnej i technicznej - tłumaczy prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że trzeba stworzyć procedury, ustalić co z ochroną danych osobowych oraz stworzyć narzędzia, które pozwolą na przeprowadzenie egzaminów.

27.04.2020

Zajęcia zawieszone do 24 maja, rok akademicki prawdopodobnie w terminie

Szkolnictwo wyższe

W związku z epidemią koronawirusa zmieniono harmonogram matur i egzaminów. Jak mówi Wojciech Murdzek, minister nauki, zmianie ulegnie termin rekrutacji do szkół wyższych. Możliwe jednak - jak zapewnił - że rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie. Na razie jednak zajęcia na uczelniach zawieszono do 24 maja.

24.04.2020

Epidemia może opóźnić obrony i wykluczyć z egzaminów na aplikacje

Szkolnictwo wyższe

Większość kandydatów na aplikacje prawnicze podchodzi do egzaminu wstępnego bezpośrednio po ukończeniu studiów. W tym roku dla części z nich może się to okazać niemożliwe. Chodzi o osoby, które praktyki i niektóre przedmioty obowiązkowe zostawiły sobie na ostatni rok. Pojawiają się głosy, by egzaminy na aplikacje przeprowadzić po raz pierwszy online.

24.04.2020

W piątek rusza europejski hackathon #EUvsVirus

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

W piątek rozpoczyna się ogólnoeuropejski hackathon, który ma opracować innowacyjne rozwiązania do walki z pandemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem - poinformował w środowym komunikacie GovTech Polska. Konkurs potrwa do 26 kwietnia.

23.04.2020

RPO: Nie można zmieniać ustaw rozporządzeniem

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji narodowej i minister nauki i szkolnictwa wyższego mogą w drodze rozporządzeń wyłączać stosowanie przepisów ustawowych. Takie uprawnienia daje im tarcza antykryzysowa. Jak zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich, to niezgodne z Konstytucją.

22.04.2020

Kolokwia i obrony przez internet i większe uprawnienia rektora

Szkolnictwo wyższe

Szkolnictwo wyższe zmierza coraz dalej w kierunku e-learningu. Nowelizacja tarczy antykryzysowej, którą podpisał Prezydent, daje uczelniom możliwość przeprowadzania egzaminów przez internet. Na podobnych zasadach odbywać się będą egzaminy dyplomowe i zaliczenia, a nawet obrony prac doktorskich i kolokwia habilitacyjne.

17.04.2020

Wojciech Murdzek nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego

Szkolnictwo wyższe

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał Wojciecha Murdzka na ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zastąpi na tym stanowisku Jarosława Gowina, który podał się do dymisji. Wojciech Murdzek od 2019 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

16.04.2020

Egzaminy przez internet nie takie trudne do przeprowadzenia

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Nie zapowiada się raczej, by praca na uczelniach szybko wróciła do normalności. Bardzo prawdopodobne, że egzaminy w sesji letniej studenci będą zdawać zdalnie. Część szkół wyższych już przygotowuje się na taką możliwość, podobnie jak samorządy prawnicze do kolokwiów na aplikacjach.

16.04.2020

WSA: Przyznanie pokoju w domu studenckim to nie sprawa sądu

Szkolnictwo wyższe

Niedopuszczalna jest skarga na bezczynność komisji stypendialnej, która rozpatruje wnioski o przyznanie pokoju w domu studenckim - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd podkreślił, że rozstrzygnięcie w tej sprawie stanowi jednostronny akt organów uczelni i jest aktem wewnętrznym, który nie wpływa jednak na sytuację skarżącego doktoranta.

14.04.2020

Opolska wyższa szkoła zawodowa nadal nie chce przyłączenia do uniwersytetu

Szkolnictwo wyższe

Rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu dr hab. Tomasz Halski poinformował, że władze tej uczelni sprzeciwiają się kolejnemu projektowi rozporządzenia ministra w sprawie przyłączenia jej do Uniwersytetu Opolskiego. Obawiają się m.in. utraty swojego zawodowego charakteru.

11.04.2020

Ocena ewaluacji działalności naukowej nie w czasie pandemii

Szkolnictwo wyższe

Kolejna nowelizacja tarczy antykryzysowej umożliwi zmianę terminów ustawowych związanych z funkcjonowaniem systemu szkolnictwa wyższego i nauki w 2020 r. Jak zapowiedział Jarosław Gowin, dotyczyć to będzie również terminów oceny ewaluacji naukowej. O przesunięcie terminu apelowano już przed pandemią, część naukowców podnosiła, że zmiany wprowadzono za szybko.

11.04.2020

Jarosław Gowin nie jest już ministrem nauki

Szkolnictwo wyższe

Dziękuję za Konstytucję dla Nauki – jedyną w naszym kraju wielką reformę ostatnich kilkunastu lat, która powstała w otwartym i rzetelnym dialogu, którą współtworzyły tysiące z Was. Dziękuję za szczerość i krytykę – uzasadnioną i merytoryczną - mówił Jarosław Gowin w filmie zamieszczonym na Twitterze.

09.04.2020

W wyjątkowych sytuacjach decyzja rektora zastąpi uchwałę senatu

Szkolnictwo wyższe

Rektor zastąpi senat w przypadku, gdy działania tego organu nie będą możliwe, a podjęcie decyzji będzie niezbędne dla zapewniania ciągłości funkcjonowania uczelni - taki przepis zawiera ustawa wprowadzająca tzw. tarczę antykryzysową, którą w nocy ze środy na czwartek uchwalił Sejm.

09.04.2020

Rektorzy: Uczelnie mogą odłożyć rekrutację

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania wyników matury - wynika ze stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Rektorzy dodają także, że matury mogą się odbyć tylko wtedy, gdy będzie to bezpieczne dla uczniów.

08.04.2020

Propozycje dotyczące pomocy materialnej dla studentów niekoniecznie trafione

Szkolnictwo wyższe

Proponowane przez rząd zmiany dotyczące zapomóg dla studentów trudno uznać za niezbędne. Lepiej pochylić się nad rzeczywistymi problemami i zacząć prace nad realną reformą, która doprowadzi do uzdrowienia tego ważnego systemu wsparcia systemu - uważa Jacek Pakuła, prawnik specjalizujący się w kwestiach pomocy materialnej dla studentów.

08.04.2020

Uniwersytet Warszawski zawiesza zajęcia do połowy maja

Szkolnictwo wyższe

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zdecydował o przedłużeniu zawieszenia zajęć. Do 15 maja zajęcia będą odbywać się wyłącznie online. Do końca czerwca zawieszone są natomiast wyjazdy zagraniczne i konferencje oraz kwaterowanie do domów studenckich.

07.04.2020

200 mln zł na badania dotyczące walki z koronawirusem

Szkolnictwo wyższe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy” - na granty przeznaczono 200 mln zł. Warunkiem koniecznym do otrzymania grantu jest innowacyjność proponowanego rozwiązania co najmniej na poziomie krajowym, a także konieczność jego wdrożenia na rynek.

07.04.2020

Stypendia dla studentów zagranicznych bez opóźnień

Szkolnictwo wyższe

Studentom zagranicznym, którzy nie mogli lub z jakichś powodów nie chcieli wrócić do swoich rodzinnych krajów, uczelnie zapewniły zakwaterowanie. Zapewniam również, że studenckie stypendia rządowe Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej będą wypłacane punktualnie - mówi wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz.

07.04.2020

Gowin podaje się do dymisji, ale zostaje w koalicji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Podaję się do dymisji, ale Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy - poinformował w poniedziałek Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiedział też, że część jego ugrupowania poprze projekt o korespondencyjnym głosowaniu, co nie ziściło się, a na wicepremiera zarekomenduje Jadwigę Emilewicz.

06.04.2020

Gowin: Wkrótce specjalne rozwiązania prawne dla nauki

Szkolnictwo wyższe

Kolejna ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej będzie zawierać nie tylko rozwiązanie gospodarcze, ale i te dotyczące innych sfer, w tym nauki i szkolnictwa wyższego - mówił Jarosław Gowin. Dodał, że nie wiadomo na razie, jak będzie się rozwijać sytuacja oraz co z podwyżkami dla nauczycieli akademickich.

02.04.2020
Prawo.pl