Prawo i Sprawiedliwość mówi w swoim programie o potrzebie wypracowania "Paktu dla humanistyki polskiej". - Dalsza reforma systemu nauki jest konieczna, bo Konstytucja dla Nauki przewiduje rozwiązania ewolucyjne - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Agnieszka Matłacz
04.10.2019
Szkolnictwo wyższe
Otoczenie podatkowe ulega głębokim zmianom. Projekt BEPS przyczynił się do wprowadzenia zróżnicowanych zmian legislacyjnych. Wspomnieć wystarczy choćby szczególny reżim opodatkowania spółek kontrolowanych, ceny transferowe, nowe zasady limitowania kosztów finansowania dłużnego lub kosztów niektórych świadczeń niematerialnych czy raportowanie schematów podatkowych
Marcin Jamroży
04.10.2019

Pracownia Liderów Prawa zaprasza na kolejną edycję programu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Udział w zajęciach prowadzonych przez cenionych wykładowców, praktyków i trenerów, warsztaty prowadzone przez prawników z najlepszych kancelarii oraz menedżerów z największych polskich firm, a także treningi umiejętności autoprezentacji, wystąpień publicznych, zarządzania projektami
Krzysztof Sobczak
03.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Przez trzy lata przygotowaliśmy uczelnie do głębokiego przeobrażenia, jakim jest Konstytucja dla Nauki. Reforma ta z całą pewnością doprowadzi do podniesienia pozycji Polski w rankingach, ale dopiero w perspektywie najbliższych kilku lat - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Agnieszka Matłacz
03.10.2019
Szkolnictwo wyższe
W szkołach doktorskich, które jako nowe instytucje pojawiły się od 1 października na polskich uczelniach, będzie o około 40 proc. mniej doktorantów niż do tej pory. - Ale doktorów wykształcą co najmniej tylu, ile kształcono dotychczas na studiach doktoranckich - zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Krzysztof Sobczak
01.10.2019
Szkolnictwo wyższe
1 października to początek roku akademickiego. Pierwszy rok studiów stacjonarnych rozpocznie około 300 tys studentów na studiach stacjonarnych i około 130 tys. na studiach niestacjonarnych. Na uczelniach pojawią się szkoły doktorskie - to efekt zmian wprowadzonych przez Konstytucję dla Nauki.
Agnieszka Matłacz
01.10.2019
Dla studenta
Najnowsza interpretacja potwierdza, że autorskie, 50-proc. koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane do całego wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Skarbówka uważa, że całość obowiązków wykonywanych przez wykładowcę stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze. Zdaniem ekspertów, to ważne, ale kontrowersyjne stanowisko.
Krzysztof Koślicki
01.10.2019
PIT Szkolnictwo wyższe
Znane są już wstępne wyniki sobotnich egzaminów na aplikacje prawnicze. Kandydaci na adwokatów najlepiej zdawali w Szczecinie, gdzie pozytywny wynik uzyskało 74,5 procent zdających, na aplikację radcowską w Łodzi - 64,8 proc., na notarialną w Gdańsku i we Wrocławiu – 58,3 proc., a na komorniczą w Łodzi – 42,3 proc.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Prawnicy Strefa aplikanta

Fundacja Helsińska zaprasza studentów na praktyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Dla studenta
Pomoc ofiarom naruszeń praw człowieka, kontakt z precedensowymi sprawami sądowymi i administracyjnymi oraz zdobywanie umiejętności praktycznych i wiedzy, które mogą być przydatne przy wykonywaniu różnych zawodów prawniczych - to korzyści, jakie mogą odnieść uczestnicy praktyk studenckich w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
30.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Podatki w biznesie – pierwsze studia MBA TAX

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego uruchamia pierwsze w Polsce studia podatkowe o interdyscyplinarnym charakterze łączące prawo podatkowe i rachunkowość. Co najważniejsze, będą one prowadzone wyłącznie dla praktyków prawa podatkowego. Zajęcia poprowadzą najlepsi w Polsce praktycy, wielokrotnie wyróżniani w rankingach doradztwa podatkowego.
Adam Mariański
30.09.2019
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
W sobotę 28 września odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze - adwokacką, radcowską i notarialną oraz, po raz dwunasty, państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Państwowy egzamin na aplikacje korporacyjne odbył się już po raz czternasty.
Monika Sewastianowicz
29.09.2019
Strefa aplikanta Dla studenta
W środowisku akademickim powinniśmy szanować wiedzę i odwoływać się do niej przy formułowaniu własnego stanowiska. Powinniśmy dawać wzór powściągliwości w użyciu języka - ocenia Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, odnosząc się do felietonu prof. Aleksandra Nalaskowskiego.
Monika Sewastianowicz
27.09.2019
Studia podyplomowe też są studiami w szkole wyższej, a zatem osobie, która osiągnęła 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów podyplomowych, przedłuża się prawo do renty rodzinnej do zakończenia tego roku studiów - tak brzmi najnowsza uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2019
Emerytury i renty Strefa aplikanta
Minister sprawiedliwości zapowiedział, że nie będzie podwyżek opłat za aplikacje. Zmienią się zasady wyliczania kwot opłat za aplikacje: radcowską, adwokacką, notarialną i komorniczą. Zbigniew Ziobro zapowiedział, że nie będzie już automatycznych podwyżek.
Monika Sewastianowicz
25.09.2019
To, że radca prawny wykłada na uczelni i ma podpisaną w tym zakresie umowę, nie oznacza, że nie jest niezależny i nie może reprezentować placówki - wskazuje w swojej opinii rzecznik generalny Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Michał Bobek. Chodzi o skargę Uniwersytetu Wrocławskiego, którą Sąd UE uznał ją za niedopuszczalną ze względu na brak prawidłowej reprezentacji prawnej.
Patrycja Rojek-Socha
25.09.2019
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Prawo na Oxfordzie jest bardzo teoretyczne, a studia to rzeczywiście przede wszystkim samodzielna praca w bibliotece. Nie uczymy się w ogóle o procedurach i praktycznej stronie wykonywania zawodu prawnika - mówi Łukasz Gwóźdź, student prawa na Oxfordzie. Praktykę studenci poznają podczas staży.
Monika Sewastianowicz
24.09.2019
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło po raz kolejny konkursy na projekty badawcze na projekty realizowane przez doktorantów, organizowany we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). Łącznie do zdobycia jest aż 690 mln zł.
Monika Sewastianowicz
20.09.2019
Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Tretyn podjął w środę decyzję o uwzględnieniu odwołania prof. Aleksandra Nalaskowskiego i uchylił decyzję o jego zawieszeniu. I zalecił profesorowi większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych.
Krzysztof Sobczak
18.09.2019
Szkolnictwo wyższe
Opłaty za aplikacje uzależnione są od płacy minimalnej, więc jej podwyższenie mocno odbije się na kwotach, które za każdy rok nauki muszą samorządom zawodowym zapłacić przyszli profesjonalni pełnomocnicy, komornicy lub notariusze. Wzrosną również opłaty za egzaminy wstępne.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
Według danych Ośrodka Przetwarzania Informacji aż 8 proc. prac dyplomowych nosi znamiona plagiatu. Instytut przeanalizował dane Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, z którego od początku tego roku korzystają wszystkie uczelnie. To duży odsetek, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że system nie obejmuje wszystkich prac składanych przez studentów.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni podpisana! Przedstawiciele kilkudziesięciu uczelni przybyłych do Krakowa na Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki zobowiązali się do upowszechniania wartości akademickich oraz popularyzowania nauki wśród społeczeństwa - poinformował na Twitterze wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
PiS zapowiada zmiany w systemie kredytów studenckich. Ma to dotyczyć deficytowych profesji, a konkretnie przyszłych lekarzy i pracowników medycznych. Będą oni mogli odpracować zaciągniętą pożyczkę, świadcząc usługi pacjentom. Ma to zwiększyć zainteresowanie studiami medycznymi i zapobiegać odpływowi kadr za granicę.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Prawie połowa Polaków zdobywa wyższe wykształcenie

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
W 2018 roku 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie - wynika z raportu "Education at a glance 2019". Jego autorzy podkreślają, że to odsetek zbliżony do średniej państw OECD. I przypominają, że on rośnie, bo w 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 procent.
Krzysztof Sobczak
15.09.2019
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Osoby z wyższym wykształceniem żyją dłużej niż ze średnim i podstawowym, a różnice te są szczególnie widoczne wśród mężczyzn - stwierdza w swoim najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). I dodaje, że dotyczy to wszystkich badanych państw.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły postępowanie wyjaśniające wobec prof. Aleksandra Nalaskowskiego za jego wypowiedź na temat osób o odmiennej orientacji seksualnej. Skrytykował to minister Jarosław Gowin, ale nie podejmie żadnych działań, bo uznaje autonomię uczelni.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
Szkolnictwo wyższe
Młodzi prawnicy, którzy postawą społeczną, wiedzą oraz przedsiębiorczością realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych, mają szanse na wyróżnienia w konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019”. Rozpoczęła się własnie ósma edycja tego konkursu, organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną i Wolters Kluwer Polska.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
Prawnicy Rynek
Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni przynieść do ZUS zaświadczenie o tym, że nadal się uczą i złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty. Jeśli student przyniesie dokumenty do ZUS w terminie wtedy renta zostanie wypłacona jeszcze w październiku.
Monika Sewastianowicz
11.09.2019
Dla studenta
Trwa kolejna edycja konkursu na temat ochrony konkurencji i ochrony konsumentów, pula nagród wynosi 20 tys. zł, a prace można nadsyłać do 31 października. Udział w konkursie mogą wziąć absolwenci wszystkich kierunków, w szczególności prawa, ekonomii, administracji lub zarządzania.
Monika Sewastianowicz
10.09.2019

WSA: Nowe przepisy regulują "stary" kredyt studencki

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Odmowa umorzenia kredytu studenckiego, która zapadła pod rządami starej ustawy w 2016 r., teraz musi podlegać ocenie pod kątem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2018 r. - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodziło o to, że kontynuacja nauki nie jest trudną sytuacją życiową, tylko wyborem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.09.2019
Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Kandydat na aplikanta radcowskiego i adwokackiego musi nauczyć się pięćdziesięciu ustaw, których dotyczy test. Nie każdy jednak celuje w perfekcyjny wynik, aby zdać - jak pokazuje analiza wyników z czterech ostatnich lat - wystarczy wykuć kilkanaście najważniejszych aktów prawnych.
Monika Sewastianowicz
05.09.2019
Prawo.pl