united kingdom
ukraine
Demografia nie kłamie – według danych GUS do 2050 roku osoby w wieku 60+ będą stanowiły ponad 40 proc. populacji Polski. Zjawisko określane mianem „srebrnego tsunami” niesie poważne konsekwencje dla rynku pracy, systemu ochrony zdrowia i gospodarki. Kluczowe pytanie brzmi: jak sprawić, by starzejące się społeczeństwo pozostało aktywne i produktywne? Odpowiedzią może być profilaktyka zdrowotna, która nie tylko wydłuża okres sprawności seniorów, ale również odciąża system ochrony zdrowia i otwiera nowe możliwości biznesowe.
Grażyna J. Leśniak
10.02.2025
Emerytury i renty Prawo pracy Rynek pracy
W 2024 r. w Centrach Powiadamiania Ratunkowego odnotowano ponad 20 mln połączeń przychodzących. To o ponad 2 mln zgłoszeń mniej niż rok wcześniej. Operator na zmianie dziennej odbierał średnio 126 połączeń, natomiast na zmianie nocnej było to 81 połączeń - przekazał resort spraw wewnętrznych i administracji z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, obchodzonego co roku 11 lutego.
is/PAP
10.02.2025
Zawody medyczne
Niespełnienie przez ucznia obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.
Monika Sewastianowicz
10.02.2025
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Uzależnienie wysokości dopuszczalnej temperatury od charakteru pracy oraz zastąpienie dość trudnego do realizacji określania tempa metabolizmu pojęciem pracy fizycznej powiązanej z wydatkiem energetycznym, stosowanym od wielu lat przez pracodawców - to główne propozycje ministerstw, zgłoszone do projektu rozporządzenia MRPiPS dotyczącego maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Resorty zgodnie też twierdzą, że wyznaczony na 1 czerwca br. termin dostosowania pomieszczeń pracy do nowych wymogów powinien wynosić co najmniej rok.
Grażyna J. Leśniak
10.02.2025
Prawo pracy BHP
Po wejściu w życie obowiązkowego KSeF gminy mogą mieć problem z przyporządkowaniem faktur do swoich jednostek podległych, np. szkół czy ośrodków sportu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, firmy wystawiające faktury na rzecz gmin nie będą miały obowiązku podawania NIP jednostek, co utrudni przepływ dokumentów. Efektem mogą być problemy z rozliczeniem VAT. Samorządowcy apelują do Ministerstwa Finansów o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w ustawie o VAT.
Monika Pogroszewska
10.02.2025
Finanse samorządów VAT KSeF
Korporacje samorządowe chcą zmian w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Chodzi o podwyższenie kary za brak współpracy z rzecznikiem konsumentów i zmianę charakteru nakładanych kar. Postulaty nie budzą entuzjazmu u rzeczników konsumentów. Podkreślają, że nikt z nimi propozycji nie konsultował. Obawiają się, że zmiany będą miały efekt odwrotny od spodziewanego.
Maria Dec-Kiełb
10.02.2025
Samorząd terytorialny Ochrona konkurencji

Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Maksymalny wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie określony w przepisach kodeksu pracy w sposób pośredni, poprzez wskazanie na sposób wyliczenia tego urlopu. Konkretna jego długość wynikać będzie z długości pobytu dziecka w szpitalu – hospitalizacja dziecka w początkowym okresie po porodzie jest podstawowym warunkiem uzyskania tego urlopu.
Marek Rotkiewicz
08.02.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych w petycji do marszałka Sejmu wraca z inicjatywą przyznania statusu mniejszości językowo-kulturowej osobom głuchym. Polski język migowy zostałby wtedy uznany za oficjalny język mniejszości narodowej. Mogłyby także m.in. powstawać instytucje edukacyjne i kulturalne, które chroniłyby i promowały tożsamość i odrębność tej grupy społecznej.
Beata Dązbłaż
08.02.2025
453,57 zł wynosi maksymalna opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień, w placówce lub w jednostce policji - wynika z obwieszczenia Ministra Zdrowia opublikowanego 6 lutego w Monitorze Polskim. To wzrost o 15,76 zł. I o taką kwotę m.in. jednostki samorządu terytorialnego prowadzące izby wytrzeźwień lub placówki będą mogły podnieść opłatę.
Robert Horbaczewski
07.02.2025
Samorząd terytorialny
Wraca swobodny obrót prywatnymi gruntami rolnymi, ale tylko w miastach. Znowu będzie można ustanawiać prawo użytkowania wieczystego, a przez najbliższe dwa lata gminy nie będą pobierały opłaty planistycznej. To kilka z wielu rozwiązań zapowiadanego od dawna projektu ustawy, którego celem jest zwiększenie podaży gruntów pod mieszkaniówkę.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.02.2025
Budownictwo
Urząd Ochrony Danych Osobowych analizuje informacje związane z modelem DeepSeek R1 i obserwuje, czy usługa oferowana przez chińskiego dostawcę spełnia wymogi przetwarzania danych obowiązujące na terenie UE. Z informacji zawartych w tej aplikacji wynika m.in., że dane użytkowników mogą być przechowywane na serwerach zlokalizowanych w Chinach. W ciągu zaledwie dwóch pierwszych tygodni oprogramowanie pobrało 3,6 mln osób na całym świecie.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.02.2025
Ochrona danych
MRPiPS chce, by pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników, wydawali obwieszczenia, w których ustalą zasady m.in. przeciwdziałania mobbingowi. Wcześniej treść obwieszczenia będą musieli uzgodnić ze związkami zawodowymi, a gdy ich nie ma - z przedstawicielami pracowników. Prawnicy zwracają uwagę, że są to już kolejne przepisy, w których nakłada się na pracodawców obowiązek zawarcia porozumienia lub przeprowadzenia konsultacji.
Grażyna J. Leśniak
07.02.2025
Prawo pracy
Organizacje samorządowe trzy miesiące temu złożyły do MSWiA pakiet propozycji zmian kilkudziesięciu ustaw. Resort pracuje jednak nad własnym projektem tzw. ustawy kompetencyjnej, dotyczącej decentralizacji państwa. Ma się w niej znaleźć część rozwiązań, które proponują samorządowcy. Na razie przychylność rządu zyskały nieliczne propozycje, m.in. drobna korekta w kodeksie wyborczym.
Robert Horbaczewski
07.02.2025
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Obywatel poskarżył się, że organ egzekucyjny dokonał dwukrotnego potrącenia należności ze świadczenia emerytalnego, które jest jego jedynym źródłem utrzymania. Fiskus wyegzekwował od niego zarówno środki na koncie bankowym z emerytury, jak i kwotę wcześniej potrąconą przez ZUS z tego samego świadczenia. W efekcie pozbawiono go środków z kwoty wolnej od potrąceń, przeznaczonej na podstawowe bieżące potrzeby życiowe.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Administracja publiczna
W czwartek, 6 lutego, Sejm uchwalił nowelizację prawa lotniczego. Wprowadza ona obowiązek zgłaszania Ministerstwu Obrony Narodowej obiektów budowlanych o wysokości od 50 do 100 metrów, niewpisanych do ewidencji przeszkód lotniczych, ale mogących stanowić zagrożenie dla lotnictwa wojskowego.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.02.2025
Nieruchomości

Ma być lepiej z tempem wydawania decyzji o poziomie potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Jak informuje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami, poprawia się tempo rozpatrywania wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Przewlekłość wydawania decyzji była niejednokrotnie w zeszłym roku przedmiotem interwencji rzecznika praw obywatelskich.
Beata Dązbłaż
06.02.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wprowadzenie jawności wynagrodzenia i jego poziomu, nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, ale także przed jego nawiązaniem przewiduje poselski projekt zmian w kodeksie pracy. Projekt negatywnie zaopiniowała m.in. „Solidarność”, a z oceny skutków regulacji wynika, że wybiórcze wdrożenie jedynie niektórych przepisów unijnej dyrektywy może w przyszłości utrudnić przyjęcie całości tego aktu. Mimo to Sejm zdecydował dziś, że prace nad projektem będą kontynuowane a projekt trafi do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2025
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ordynacji podatkowej. Przy okazji dodaje „wrzutkę” - w sprawie terminów procesowych do kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli zmiany wejdą w życie, skutki złożenia w sądzie będzie miało oddanie pisma w placówce dowolnego podmiotu wpisanego do rejestru operatorów pocztowych. - To pokusa manipulowania i antydatowania pism – uważają prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.02.2025
Prawo cywilne Prawnicy Ordynacja
Właścicielem dzikich zwierząt i zwierzyny łownej jest Skarb Państwa, ale w praktyce to gminy ponoszą koszty opieki weterynaryjnej zwierząt, które doznały obrażeń na skutek zdarzeń drogowych, oraz koszty związane z usuwaniem i unieszkodliwianiem padłej dzikiej zwierzyny. Sprawa ta nie jest w dotychczasowych przepisach uregulowana wprost. Jest szansa, że może się to zmienić. Sejmowa komisja do spraw petycji skieruje do premiera wniosek w tej kwestii.
Maria Dec-Kiełb
06.02.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Drogi
Niemal połowa badanych Polaków wskazuje, że benefitem pozapłacowym, na który zwracają największą uwagę, jest atrakcyjny pakiet medyczny. Co ciekawe, inaczej sytuacja wygląda w przypadku pokolenia Z na rynku pracy, dla których zdecydowany top benefitów to elastyczne godziny pracy, dodatkowe dni wolne oraz kursy i szkolenia finansowane przez pracodawcę. Bardziej niż każda inna grupa wiekowa oczekują oni także wsparcia psychologa.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2025
Prawo pracy HR Rynek pracy
Ustalenie czerwcowej emerytury lub renty rodzinnej z lat 2009-2019 na wniosek, a nie z urzędu, bez wyrównania i bez odsetek, to główne rozwiązania zaproponowane w projekcie przygotowanym przez ministerstwo pracy. Ale pułapek jest jeszcze kilka. Resort chce np. dla emerytów czerwcowych zmienić zasady wykonywania przez ZUS wyroków sądowych. Ci, którzy dostaną prawomocne orzeczenie do 30 czerwca, będą mogli wybrać, czy skorzystają z dobrodziejstwa wyroku, czy tej ustawy.
Grażyna J. Leśniak
06.02.2025
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej wymaga dopracowania pod względem prawnym, redakcyjnym i legislacyjnym. Zastrzeżenia do zaproponowanych przez MSWiA rozwiązań mają inne resorty, wojewodowie, samorządy i eksperci. Zdaniem samorządowców wymogi naboru powinny być ujednolicone w całym kraju.
Robert Horbaczewski
06.02.2025
Samorząd terytorialny Obrona cywilna
Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie – pod pewnymi warunkami – temu, by beneficjenci ochrony międzynarodowej byli zobowiązani do pomyślnego złożenia egzaminu z integracji społecznej. Należy jednak uwzględnić szczególne okoliczności indywidualne, takie jak wiek, poziom wykształcenia, sytuacja finansowa lub stan zdrowia zainteresowanej osoby - orzekł we wtorek, 4 lutego, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
05.02.2025
Prawo europejskie
Wiadomo jak ma wyglądać Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. W środę, 5 lutego, weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 23 stycznia 2024 r. w sprawie szczegółowej zawartości programu. Program ma określać m.in. ramy czasowe jego realizacji, określić wysokość budżetu z podziałem na poszczególne lata, wskazać konkretne zadania z formą ich realizacji, zakresem i podmiotami odpowiedzialnymi.
Robert Horbaczewski
05.02.2025
Samorząd terytorialny Obrona cywilna
Zamiast utrwalać interwencję rynkową sprzed trzech lat i topić pieniądze w dopłatach należy skupić politykę państwa na inwestycjach w produkcję i oszczędzanie energii elektrycznej – pisze w swoim stanowisku Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Jednym z proponowanych przez niego rozwiązań jest zmiana formuły programu „Czyste powietrze”.
Tomasz Ciechoński
05.02.2025
Środowisko Domowe finanse Energetyka
Od 1 lutego 2025 roku rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, czyli okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2026 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak dotąd do ZUS wypłynęło już ponad 1,1 mln takich wniosków na ponad 1,7 mln dzieci.
Grażyna J. Leśniak
05.02.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse

Termin wykorzystania urlopu uzupełniającego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Uzupełniający urlop macierzyński będzie mógł być wykorzystywany jedynie bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Dla osoby wnioskującej wiązać się to będzie z koniecznością odpowiednio wcześniejszego złożenia wniosku – będzie on musiał być przekazywany pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego.
Marek Rotkiewicz
05.02.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Imprezy karnawałowe organizowane przez firmy stanowią doskonałą okazję do integracji zespołu i budowania pozytywnych relacji w miejscu pracy. Jednak ich organizacja wymaga uwzględnienia przepisów prawa pracy oraz zasad równego traktowania pracowników – piszą adwokat Agnieszka Anusewicz i radca prawny Karolina Kalinowska. I podkreślają, że dobrowolność uczestnictwa, bezpieczeństwo wydarzenia czy rozliczanie czasu spędzonego na imprezie to tylko niektóre kwestie, które pracodawcy powinni wziąć pod uwagę.
Agnieszka Anusewicz Karolina Kalinowska
05.02.2025
Prawo pracy BHP
Zamawiający będą mogli stosować ostrzejsze zasady w stosunku do części firm startujących w przetargach. Zasada niedyskryminacji będzie dotyczyć tylko wyłącznie wykonawców z państw Unii Europejskiej oraz tych, które zawarły z UE umowy o dostępie do unijnego rynku zamówień publicznych. To jedna z wielu zmian, które proponują wprowadzić posłowie do prawa zamówień publicznych.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.02.2025
Zamówienia publiczne
Gminy chcą zmiany przepisów w finansowaniu kosztów pobytu osób ubezwłasnowolnionych całkowicie w domach pomocy społecznej. Dziś gmina, w której znajduje się np. zakład leczniczo-opiekuńczy dla dzieci, po uzyskaniu przez nie pełnoletności, musi ponosić koszty tych osób w domu pomocy społecznej. Podobnie ta, na której terenie mieszka radca prawny, którego sąd wyznaczył na opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej z innej gminy.
Robert Horbaczewski
05.02.2025
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna