Prawo.pl

Rząd ma swój projekt ustawy okołobudżetowej

Finanse publiczne Opieka zdrowotna
Rząd zamierza przeznaczyć 3 mld zł w przyszłorocznym budżecie państwa na finansowanie świadczeń gwarantowanych, obejmujących świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu onkologii i psychologii dziecięcej. Pozostałe wydatki, jak deklaruje Ministerstwo Finansów, są zgodne z projektem ustawy budżetowej, nad którym pracuje Sejm, a Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić sprawozdanie do 5 stycznia 2024 r.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2023
Finanse publiczne Opieka zdrowotna
Polska weszła w fazę rozwoju, w której nie bezrobocie, ale brak pracowników staje się strategicznym problemem gospodarki. Ograniczona podaż pracy jest wyzwaniem zarówno dla polityki rodzinnej i demograficznej, jak też bieżącym, związanym z migracjami zarobkowymi do Polski, polityką zatrudnienia i rynku pracy. Płace w 2024 roku będą rosły szybko - uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Jacek Męcina
28.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Agata Sobczyk, działaczka Polski 2050 Szymona Hołowni została nowym wojewodą wielkopolskim. Zastąpiła Michała Zielińskiego, który sprawował tę funkcję od stycznia 2021 roku.
Agnieszka Matłacz Robert Horbaczewski
28.12.2023
Administracja publiczna

RPO pisze w sprawie wliczania do stażu pracy m.in. działalności gospodarczej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by dowiedzieć się, czy resort podejmie działania, aby do pracowniczego stażu pracy wliczane były okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz okresy pracy wykonywanej w formach pozapracowniczych. Rzecznik zabiega o to od kilku lat.
Grażyna J. Leśniak
28.12.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy
Minister Krzysztof Gawkowski wręczył w środę nominacje dwóm nowym wiceministrom. Do grona kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji dołączyli: Michał Gramatyka (Polska 2050) i Paweł Olszewski (Platforma Obywatelska).
Agnieszka Matłacz
28.12.2023
Administracja publiczna

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia – jak ją otrzymać

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Osoby z niepełnosprawnością, które od 1 stycznia 2024 r. będą ubiegać się o świadczenie wspierające, najpierw muszą uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Będzie ona wynikała m.in. z oceny funkcjonowania osoby w oparciu o określoną skalę przez skład ustalający. Decyzję będą wydawały wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.
Beata Dązbłaż
28.12.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności obawiają się paraliżu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Już w pierwszy dzień po świętach powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności zostały zasypane pytaniami o świadczenie wspierające i składanie wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. W wersji papierowej można go bowiem złożyć także w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, który przekaże go do wojewódzkiego zespołu.
Beata Dązbłaż
28.12.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne
Usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami w pierwszej kolejności powinny trafić do osób do 65 roku życia, chyba że uzyskały orzeczenie i korzystały z asystencji. Do seniorów powinny być kierowane inne instrumenty wsparcia. Oczywiście, docelowo usługi asystencji powinny objąć też osoby starsze, ale to wymaga większego budżetu - uważa dr Magdalena Kocejko, ekspertka ds. polityki społecznej w obszarze niepełnosprawności.
Magdalena Kocejko
28.12.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepełnosprawność
Trwa spór wokół zmian w mediach publicznych i podstawy działań ministra kultury, który właśnie ogłosił, że postanowił postawić spółki mediów publicznych w stan likwidacji. Sytuacja wciąż jest jednak dynamiczna - sam minister podkreślił w oświadczeniu, że stan likwidacji można w każdej chwili cofnąć, nic nie jest więc przesądzone. Przed ogłoszeniem tej decyzji poprzednio odwołana rada nadzorcza ogłosiła powołanie swojego prezesa, eksperci tłumaczą jednak, że to typowy przykład uchwały nieistniejącego organu.
Inga Stawicka
27.12.2023
Spółki
W Dzienniku Ustaw opublikowano komunikat Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej czyli e-doręczeń, przesuwający datę z 30 grudnia 2023 r. na 1 października 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2023
Wymiar sprawiedliwości E-doręczenia

Kto zgłasza opiekuna osoby pobierającej świadczenie wspierające do ubezpieczeń

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi osoba, która nie będzie podejmowała zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, będzie mogła złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłosić siebie z tego tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz zdrowotnego – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2023
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Świadczenie wspierające – od czego zacząć

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby z niepełnosprawnością, które w dużym stopniu są zależne od wsparcia innych, mogą wnioskować o świadczenie wspierające. To nowy rodzaj świadczenia, które jest skierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Ma ono częściowo pokryć wydatki wynikające z jej szczególnych potrzeb. W zależności od ilości potrzebnego wsparcia, zróżnicowana będzie kwota świadczenia powiązana z kwotą renty socjalnej. Jednak nie zastąpi ono tej renty, a będzie wypłacane uprawnionym równolegle z nią.
Beata Dązbłaż
27.12.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Prawo do kultywowania pamięci o zmarłym członku rodziny oznacza też prawo do wglądu w jego akta stanu cywilnego. W takiej sytuacji żądanie kierownika Urzędu Stanu Cywilnego wykazania interesu prawnego nie znajduje podstaw prawnych. Do takiego wniosku doszedł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Marek Sondej
27.12.2023
Administracja publiczna
Zakaz puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna nie oznacza, że zwierzę zawsze musi być w kagańcu i na smyczy. Opiekun musi jednak w każdym przypadku zachowywać środki ostrożności. Zwalniając psa ze smyczy, należy mieć na względzie bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego.
Regina Skibińska
26.12.2023
Środowisko
Wyjazdy na wakacje za granicę, prace remontowe czy dodatkowa praca zawodowa – to tylko niektóre z aktywności osób przyłapanych przez ZUS na niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego. Zbliżające się Boże Narodzenie to dla wielu Polaków aktywnych zawodowo okazja na dodatkowy odpoczynek. Trzeba jednak uważać, bo gdy zdecydujemy się na taki wyjazd, będąc na L4, to po powrocie może czekać na nas zwolnienie z pracy.
Grażyna J. Leśniak
23.12.2023
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

WSA: Przedsiębiorca zarobił 20 zł, ale stracił licencję na sprzedaż alkoholu

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nawet jednostkowa sprzedaż alkoholu osobie nietrzeźwej jest zagrożona cofnięciem zezwolenia na handel alkoholami. Co ważne, przedsiębiorca ponosi surową odpowiedzialność niezależnie od swojej winy, a nawet skutecznego wykazania, że wyłączna wina w tym zakresie ciąży na jego pracowniku - potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Marek Sondej
23.12.2023
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Szkoły niepubliczne, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, utrzymują się ze środków rodziców uczniów opłacających czesne oraz dotacji udzielanych im przez jednostki samorządu terytorialnego. Jej wysokość równa jest kwocie przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego.
Marek Sondej
23.12.2023
Finanse publiczne Zarządzanie oświatą
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 roku utrzymała się na poziomie 5 proc. i pozostaje bez zmian od lipca tego roku – podał Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było 773,4 tys. bezrobotnych, czyli o 3,4 tys. więcej m/m, ale o 26,8 tys. mniej niż rok wcześniej.
Grażyna J. Leśniak
22.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Prof. Maciej Duszczyk został powołany przez premiera Donalda Tuska na sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie odpowiadał za m.in. za kwestie międzynarodowe, polityki migracyjnej i sytuacji przygranicznej. To już piąty wiceminister w resorcie kierowanym przez Marcina Kierwińskiego.
Robert Horbaczewski
22.12.2023
Administracja publiczna
Zgodnie z przepisami siedmiu z dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej wskazuje Sejm. Dwóch kandydatów na członków PKW wskazał klub PiS, dwóch - Koalicja Obywatelska, po jednym zgłosiły kluby PSL-TD, Polska 2050-TD i Lewica. W czwartkowym głosowaniu wybrani zostali: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz.
Agnieszka Matłacz
22.12.2023
Wybory
W przypadku realizowania zleceń na przełomie roku kalendarzowego, dla ustalenia stawki minimalnej istotny jest czas wykonywania usług, przypadający na pierwszy i drugi rok. Sprawa jest raczej prosta wówczas, gdy rozliczamy się stawką godzinową, chociaż w tych przypadkach należy także często pamiętać o zastosowaniu w umowie dwóch stawek. Może być to jednak nieco trudniejsze, gdy wynagrodzenie zostało określone jako kwota za zrealizowanie usługi.
Marek Rotkiewicz
22.12.2023
Prawo pracy
Usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami są potrzebne. Powiaty, którym przyjdzie realizować te zadania, wskazują, że prezydencki projekt zawiera wiele nieprecyzyjnych zapisów, które m.in. nie określają mechanizmu finansowania przez państwo i dotacji dla powiatów. Wątpliwości budzą też warunki przyznawania liczby godzin asystenta przez starostę czy miejsce, gdzie usługa może być wykonywana.
Beata Dązbłaż
22.12.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zmiany w wynagrodzeniu minimalnym

Domowe finanse Prawo pracy
Z początkiem 2024 roku zacznie obowiązywać nie tylko wyższa stawka wynagrodzenia minimalnego (bardzo duży wzrost w ujęciu kwotowym i procentowym), ale również kolejne wyłączenie składnika wynagrodzenia spod „zaliczalności” do wynagrodzenia minimalnego. U części pracodawców skutkować to będzie bardzo wyraźnym wzrostem pensji zasadniczych pracowników.
Marek Rotkiewicz
21.12.2023
Domowe finanse Prawo pracy
Już w poprzednim stanie prawnym, wprowadzenie zamawiającego w błąd mogło skutkować dla wykonawcy wykluczeniem z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wejście w życie dwa lata temu prawa zamówień publicznych zaostrzyło wcześniejsze regulacje, wprowadzając nową sankcję, której skutki są znacznie poważniejsze, ponieważ wykraczają poza ramy konkretnego postępowania - piszą Jędrzej Witaszczak i Marta Dziewulska, radcowie prawni.
Jędrzej Witaszczak Marta Dziewulska
21.12.2023
Zamówienia publiczne
Gmina może, ale nie musi, uwzględnić życzenia beneficjenta pomocy społecznej w zakresie miejsca, w którym ten chce mieszkać. Gdy jest on przywiązany do dotychczasowej lokacji, a gmina skieruje go do innej, nie naruszy prawa. To zgodne z ustawą o pomocy społecznej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Marek Sondej
21.12.2023
Pomoc społeczna
Premier Donald Tusk na wniosek ministra Krzysztofa Hetmana powołał Waldemara Sługockiego na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Aktualnie w MRiT w randze sekretarza stanu został również powołany Jacek Tomczak, natomiast Wacław Turek został dyrektorem generalnym.
Inga Stawicka
20.12.2023
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła w jaki sposób Wody Polskie zatwierdzały taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz rozpatrywały wnioski o skrócenie okresu obowiązywania taryf. Kontrola wykazała przewlekłość postępowań i liczne naruszenia przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Agnieszka Matłacz
20.12.2023
Administracja publiczna

Reforma KAS to dziś braki kadrowe i braki wykwalifikowanych ludzi

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna
Kontrole celno-skarbowe wynoszące średnio 400 dni, długotrwałość prowadzonych postępowań podatkowych w pierwszej instancji w urzędach skarbowych i urzędach celno-skarbowych, z których prawie połowa trwała ponad 6 miesięcy - to tylko niektóre wyniki kontroli NIK w organach Krajowej Administracji Skarbowej, do których dotarł serwis Prawo.pl. Powodem są braki kadrowe i brak wykwalifikowanych służb. Zdaniem prawników, to zawoalowane potwierdzenie klęski reformy administracji skarbowej przeprowadzonej przez PiS w 2017 roku.
Grażyna J. Leśniak
20.12.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna
Interwencyjne odebranie zwierzęcia, któremu właściciel nie zapewnił odpowiednich warunków bytowania, następuje niezależnie od winy właściciela. Bieda albo stan zdrowia właściciela psa nie zwalniają zatem organów publicznych od podejmowania nakazanych ustawą działań. Badanie winy lub jej braku po stronie właściciela następuje dopiero na etapie postępowania karnego. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
20.12.2023
Prawo karne Środowisko
Interpretacja przepisów po wprowadzeniu kolejnych nowelizacji prawa o odpadach i ustawy "środowiskowej" jest niekorzystna dla inwestorów i utrudnia powstawanie proekologicznych instalacji. W praktyce nierzadko zdarza się bowiem, że proces inwestycyjny trwa dłużej niż okres „obowiązywania” decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co uniemożliwia skuteczne złożenie wniosku o pozwolenie zintegrowane. Dlatego potrzebne są zmiany.
Inga Stawicka
20.12.2023
Środowisko Odpady Poprawmy prawo