Prawo.pl
Ani ukarać kierowcy się nie da za to, że zatrzymał się na przystanku nie uwzględnionym w rozkładzie jazdy, ani też przedsiębiorca przewozowy nie może wpłynąć na podwyższenie opłaty za każdy postój - taki jest sens orzeczeń sądów administracyjnych. Na przeszkodzie stoi długotrwałość postępowań i przeszkody formalne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.04.2020
Samorząd terytorialny
Do decyzji administracyjnych powinna być dołączana szablonowa krótka informacja dla adresatów, że mają prawo do zrzeczenia się odwołania od decyzji. Z uwagi na specustawę koronawirusową zasadne jest skorzystanie przez stronę z takiego zrzeczenia się, bo to pozwoli na uprawomocnienie się decyzji. Jest to szczególnie istotne w sprawach rozstrzyganych na korzyść strony.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2020
Administracja publiczna
Gminy odczuwając brak środków na sfinansowanie gospodarki odpadami, zaczęły poszukiwać oszczędności po stronie kosztów oraz z drugiej strony zwiększenia wpływów. Obok koniecznych podwyżek opłaty, zwróciły uwagę na uszczelnienie systemu opłat. Im więcej osób płaci, tym mniejsze obciążenie finansowe przypada na osobę - pisze Magdalena Sobczak z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Magdalena Sobczak
04.04.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Sejm uchwalił specustawę ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Sejm uchwalił w piątek bez poprawek specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. Przewiduje ona m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach.
Grażyna J. Leśniak
03.04.2020
Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Koronawirus a prawo
PiS złożyło w piątek w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nią, wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według tej koncepcji, poczta wrzuci pakiet do głosowania do skrzynki pocztowej każdego wyborcy.
Krzysztof Sobczak Grażyna J. Leśniak
03.04.2020
Wybory
W związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją premiera, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformowało Ministerstwo Środowiska. Jak podkreśla resort, podyktowane to jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo ludności.
Krzysztof Sobczak
03.04.2020
Środowisko Koronawirus a prawo
W kwietniu do wojewodów trafi 20 milionów złotych na wsparcie powiatów w prowadzeniu domów pomocy społecznej. W czerwcu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb tych placówek.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.04.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Sejm nie uchwali na tym posiedzeniu zmian w kodeksie wyborczym, na podstawie których 10 maja nie byłoby lokali wyborczych, a wszyscy uprawnieni głosowaliby korespondencyjnie. Poparcia dla takich rozwiązań odmówił koalicjant Prawa i Sprawiedliwości - Porozumienie Jarosława Gowina. Lider tego ugrupowania proponuje przesunięcie wyborów i wydłużenie o dwa lata kadencji Andrzeja Dudy.
Krzysztof Sobczak
03.04.2020
Wybory
Nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i nie ma możliwości odłożenia wyborów - Jarosław Kaczyński zdecydowanie podtrzymuje chęć przeprowadzenia wyborów prezydenckich w majowym terminie. Jego zdaniem opozycja ocenia swoje szanse jako niewielkie, dlatego chce odłożyć wybory.
Agnieszka Matłacz
03.04.2020
Wybory
Bezpieczeństwo, zwłaszcza rozumiane dosłownie jako ochrona życia i zdrowia obywateli, jest wartością wyższą i ważniejszą niż obowiązek realizacji zadań wyborczych. Zwłaszcza, że jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli – mówi dr hab. Bartłomiej Michalak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.04.2020
Wybory
Paraliż grozi wielu domom pomocy społecznej, a zakażenie koronawirusem ich podopiecznym. Nie ma podstawowych środków ochrony – maseczek, rękawiczek, płynów do dezynfekcji. Pracownicy alarmują, że to narażenie ich i pensjonariuszy na utratę życia i zdrowia. Ministerstwo zapewnia, że monitoruje sytuację w placówkach.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.04.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Wybory korespondencyjne dla osób starszych nie są możliwe do wykonania, a zapowiadane w rozszerzonej formie wymagają zorganizowania nowego aparatu wyborczego, który trzeba odpowiednio zaprojektować i przetestować – uważają przedstawiciele korporacji samorządowych. Ich zdaniem kolejne pomysły nie likwidują zagrożenia, a przenoszą je na przykład na pocztę.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych ocenia projekt ustawy w sprawie przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenta RP jako rażąco niezgodny z Konstytucją. Radcowie krytykują brak vacatio legis, zmianę prawa wyborczego tuż przed wyborami i możliwość zmiany sposobu powoływania komisji wyborczych przez PKW.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Miasta: Niepotrzebny zakaz korzystania z rowerów miejskich

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Samorządowcy z miast chcą wykreślenia zakazu korzystania z rowerów miejskich dostępnych publicznie z rozporządzenia w sprawie ograniczeń w stanie epidemii. Ich zdaniem są one nie tylko urządzeniami służącymi do rekreacji, ale również środkami transportu indywidualnego i stanowią istotne uzupełnienie systemów komunikacji miejskiej.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że możliwość głosowania korespondencyjnego powinna zostać przywrócona w Polsce nie tylko w 2020 roku, ale na stałe. Jednak musi to przebiegać w trybie respektującym postanowienia Konstytucji RP. Krótki czas uniemożliwi właściwe, rzetelne poinformowanie wyborców o procedurze.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Wykonywanie wszystkich obowiązków mogących narazić zdrowie lub życie ludzkie w czasie pandemii może być zagrożone odpowiedzialnością karną – wykazuje w ekspertyzie dla Fundacji Batorego prof. Hubert Izdebski. Organizacja wyborów w sytuacji koronawirusa mogłaby narazić wójtów na taką odpowiedzialność.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Epidemia może wpłynąć na upowszechnienie informatyzacji urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Koronawirus a prawo
Jak załatwiać sprawy urzędowe gdy z powodu epidemii urzędy nieczynne, a obywatele mają zakaz wychodzenia bez ważnej przyczyny? Może stan epidemii spowodowany zakażeniami koronawirusem przyspieszy rewolucję w zakresie informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - zastanawia się adwokat Kamil Rudol
Kamil Rudol
02.04.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Koronawirus a prawo
Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie mają być przeprowadzone bez wykorzystania lokali wyborczych, całe głosowanie ma mieć miejsce w formie korespondencyjnej. Taką poprawkę wprowadzają posłowie Prawa i Sprawiedliwości do czekającego rozpatrzenie przez Sejm projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego.
Krzysztof Sobczak
02.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w ogłoszonym w czwartek wyroku, ze Polska, Czechy i Węgry, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców, złamały prawo UE. Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego
Krzysztof Sobczak
02.04.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Pakiety do głosowania korespondencyjnego będą dostarczane do rąk własnych, nie dojdzie więc do wykluczenia kontaktu osobistego i ryzyka zakażenia. Kraje, gdzie są takie głosowania, prowadzą pilotaże, by wykryć słabości, nikt też nie wprowadzał ich miesiąc przed wyborami. Krytycy głosowania korespondencyjnego mówią o ryzyku oszustw wyborczych i dużej zależności od wydolności poczty.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
W czasie trwania stanu nadzwyczajnego Konstytucja nie pozwala na zmianę przepisów wyborczych. Po jego ustaniu wyznaczenie terminu nie będzie możliwe bez nowelizacji kodeksu. Obecny nie odpowiada na wiele pytań, między innymi o to, do kiedy trzeba wtedy zorganizować wybory. Nie zgadzam się, żeby była swoboda wyznaczenia terminu na przykład za rok – mówi dr Liwiusz Laska
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Z chwilą wprowadzenia najpoważniejszych po 1981 roku restrykcji dotyczących życia społeczno-politycznego, stan nadzwyczajny został już faktycznie wprowadzony. Problem nie dotyczy zatem tego, czy wprowadzić stan nadzwyczajny i przesunąć wybory, lecz tego, czy w świetle Konstytucji można go wprowadzić nieformalnie i zorganizować wybory – pisze Adrian Prusik.
Adrian Prusik
01.04.2020
Wybory
Wypełnienie zadań związanych z organizacją wyborów czy zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i urzędników? Jest epidemia, ale nie ma stanu nadzwyczajnego, więc należy kontynuować przygotowania. A samorządowców, którzy mają wątpliwości, która z tych wartości jest ważniejsza politycy partii rządzącej straszą odpowiedzialnością karną.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Urząd Zamówień Publicznych zawarł we wtorek 31 marca wartą 28,1 mln zł umowę na budowę platformy e-Zamówienia, która umożliwi pełną elektronizację  przetargów. Została podpisana przy użyciu podpisów elektronicznych z firmą Pentacomp. Nowa platforma ma ruszyć 1 stycznia 2021 roku.
Jolanta Ojczyk
01.04.2020
Zamówienia publiczne
Prowadzenie robót budowlanych oraz zmiana sposobu użytkowania budynku w związku z przeciwdziałaniem epidemii wymagają niezwłocznego poinformowania organu administracji architektoniczno-budowlanej. Taką zmianę przewiduje nowelizacja specustawy do walki z koronawirusem. Nie wiadomo jednak jaki organ i w jakiej formie ma informować inwestor.
Jolanta Ojczyk
01.04.2020
Budownictwo Koronawirus a prawo
Wszystko wskazuje na to, że majowe wybory prezydenckie nie odbędą się, a Prawo i Sprawiedliwość z nadzwyczajnym uporem prze do ich przeprowadzenia. I wymyśla kolejne konstrukcje prawne, które urągają nie tylko standardom demokratycznego państwa prawa, ale także elementarnej uczciwości i przyzwoitości.
Krzysztof Sobczak
01.04.2020
Wybory
W wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku możliwość głosowania korespondencyjnego przysługuje wszystkim wyborcom - taką zmianę w prawie wyborczym chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Zasada ta miałaby obowiązywać już podczas zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Projekt przewiduje też specjalne zasady tworzenia komisji wyborczych.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Wybory Koronawirus a prawo

UE: Walka z epidemią nie kosztem zasad i wartości 

Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Ważne jest, by wprowadzane przez niektóre państwa nadzwyczajne środki w celu zaradzenia kryzysowi w związku z koronawirusem, nie były wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach - oświadczyła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Dopuszczenie do termicznego przekształcania w spalarniach w pierwszej kolejności odpadów z terenów objętych kwarantanną, wyłączenie przepisów zakazujących składowania tzw. „frakcji kalorycznej” czy wyłączenie przepisów dotyczących selektywnej zbiórki z niewliczaniem do poziomów recyklingu mogłyby pomóc udrożnić system - pisze dr Artur K. Modrzejewski, radca prawny.
Artur Modrzejewski
31.03.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus a prawo
Senat wprowadził w nocy z poniedziałku na wtorek 104 poprawki do pakietu ustaw mających wspierać walkę z epidemią koronawirusa. Usunął przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne, ale wprowadził m.in. zmianę zawieszającą pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii. Usunął też zmiany dotyczące Rady Dialogu Społecznego.
Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo