Prawo.pl
Kampania Przeciw Homofobii wysłała do samorządów, które uchwaliły przepisy anty-LGBT, apel o ich uchylenie. Wszystkie samorządy dostały również grudniową rezolucję Parlamentu Europejskiego, która wezwała do uchylenia uchwał anty-LGBT.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.01.2020
Samorząd terytorialny

Będzie pełnomocnik do spraw lokalnych inicjatyw społecznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Powstanie nowy organ - pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, którym ma być sekretarz albo podsekretarz stanu w ministerstwie polityki regionalnej. Będzie współpracować z administracją rządową i samorządową w celu aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.01.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Hałas, a nie odległość, powinien decydować o lokalizacji wiatraka

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze
Obecne sztywne kryterium odległości farm wiatrowych od budynków, tak zwana 10H, blokuje inwestycje w wiatraki oraz planowanie przestrzenne w gminach. Branża oczekuje na jej usunięcie i wprowadzenie badania oddziaływania akustycznego wiatraków. Tymczasem resort rozwoju właśnie zapowiedział projekt nowelizacji ustawy jeszcze w tej połowie roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze
„Wybrane aspekty funkcjonowania przewodniczącego rady” to nowa publikacja Związku Powiatów Polskich. Kierowana jest do radnych i dotyczy takich zagadnień jak organizacja pracy rady, zadania przewodniczącego i jawność działania.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.01.2020
Samorząd terytorialny
Prawie 423 tys. cudzoziemców miało na początku 2020 roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce - poinformował w czwartek Urzad do Spraw Cudzoziemców. To o ponad 50 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost liczby cudzoziemców w Polsce zanotowano w grupie obywateli Ukrainy. Coraz liczniej osiedlają się w Polsce również Białorusini i Gruzini.
Krzysztof Sobczak
16.01.2020
Administracja publiczna Rynek
Dane osobowe nie mogą być przechowywane masowo przez rządy państw nawet ze względów bezpieczeństwa narodowego - stwierdził w wydanej w środę opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zaproponował, by Trybunał podtrzymał swój wyrok z 2016 roku w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
16.01.2020
Prawo karne RODO Prawo europejskie
Myśliwi, którzy mają być podporą systemu walki z afrykańskim pomorem świń, sami przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej choroby. Ekolodzy alarmują, że nie mają oni żadnych środków higienicznych, ochrony, nie zabezpieczają wnętrzności martwych zwierząt, krwi. Po zmianach w prawie łowieckim niezachowanie zasad bioasekuracji będzie przestępstwem.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
16.01.2020
Środowisko Administracja publiczna
Wyborcy powinni wiedzieć, jak głosują ich przedstawiciele, więc zasada jawności dotyczy nie tylko obrad rady, lecz również głosowań. Prawo wyraźnie wymienia przypadki odstępstw od tej zasady. Rada nie może więc sama określać, o czym zdecyduje w głosowaniu tajnym. Tajne głosowanie w Wilczycach nad rezygnacją wiceprzewodniczącego zostało zakwestionowane przez wojewodę.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.01.2020
Samorząd terytorialny
Niedopuszczalne jest doręczanie stronom niektórych pism w formie tradycyjnej, a innych poprzez zawiadomienie publiczne. Sposób doręczenia powinien być bowiem konsekwentny, chyba że niejednorodność wyraźnie wynikałaby z przepisów ustawy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
16.01.2020
Administracja publiczna
Projekt nowelizacji przewiduje wyodrębnienie dwóch nowych działów: aktywa państwowe i klimat, i zakłada szereg kompetencji dla ich szefów a także m.in. zwiększenie rady nadzorczej Poczty Polskiej. Przygotowany został przez posłów PiS.
Patrycja Rojek-Socha
15.01.2020
Administracja publiczna
Tomasz Chróstny, obecny wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wygrał konkurs na prezesa tego urzędu. Zastąpi Marka Niechciała, który 1 lutego obejmie funkcję członka zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jolanta Ojczyk
15.01.2020
Spotkanie dotyczące projektu ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym odbędzie się w Ministerstwie Rozwoju z udziałem przedstawicieli samorządów, architektów, urbanistów i inżynierów – poinformował wiceminister Robert Krzysztof Nowicki.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.01.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nie zaprzecza, że w polskich muzeach mogą znajdować się dzieła zagrabione, m.in. w Holandii, przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Deklaruje, że są prowadzone badania co do ich pochodzenia i zastrzega, że do polskich władz nie wpłynęły żadne roszczenia w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
15.01.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna
Rada Dostępności spotkała się w nowym składzie, jej członkowie przyjęli nominacje od minister polityki regionalnej. W planie prac jest uruchomienie dostępności w turystyce górskiej, parkach narodowych oraz inwestycjach samorządowych takich jak parki miejskie, siłownie plenerowe oraz place zabaw.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.01.2020
Samorząd terytorialny
Uprawnienie do zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby powstaje bezpośrednio z mocy ustawy, więc nie zachodzi konieczność wydania decyzji administracyjnej. Nie oznacza to jednak, że odmowa komendanta nie musi zawierać podstawy prawnej, uzasadnienia i pouczenia o możliwości zaskarżenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
15.01.2020
Policja Prawo pracy
W ciągu kilku lat samorządy zawnioskowały o instalację większej liczby fotoradarów, niż jest ich w całym kraju. Stare gminne urządzenia, które działały w poprzednim stanie prawnym, do skuteczności wymagają dostosowania do nowoczesnego systemu centralnego. Najczęściej to niemożliwe. Jeśli któreś się nadaje, integracja kosztuje 60 tysięcy złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.01.2020
Samorząd terytorialny
Podczas posiedzenia senackiej Komisji Środowiska zgłoszono ważne poprawki do ustawy o odpadach wprowadzającej zmiany w ewidencjonowaniu. Zaproponowano przesunięcie z 15 marca na 30 czerwca 2020 roku terminu składania sprawozdań za rok 2019. Ma być też wprowadzana możliwość automatycznego przesyłania do BDO sprawozdań wygenerowanych w systemach firmowych.
Katarzyna Kubicka-Żach Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Środowisko
Małe i średnie miasta mają szansę na dofinansowanie projektów mających na celu ich rozwój. Chodzi o podniesienie jakości życia mieszkańców przez poprawienie stanu powietrza, ograniczanie bezrobocia, politykę mieszkaniową czy wzmacnianie lokalnego rynku pracy.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.01.2020
Samorząd terytorialny
Obowiązująca na Węgrzech ustawa o finansowaniu organizacji obywatelskich z zagranicy jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny Manuel Campos Sanchez-Bordona. Ustawę zaskarżyła do Trybunału Komisja Europejska.
Krzysztof Sobczak
14.01.2020
Prawo europejskie
Zmiany w administracji rolnej w 2017 roku nie zostały poprzedzone rzetelnymi i kompleksowymi analizami wskazującymi na brak efektywności działania Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych, w tym na konieczność redukcji zatrudnienia - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. W efekcie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie został odpowiednio przygotowany do wykonywania zadań przejętych od zniesionych agencji.
Agnieszka Matłacz
14.01.2020
Administracja publiczna
Lokal wyborczy oddalony o kilkanaście kilometrów, zwłaszcza przy braku autobusu, skutecznie zniechęca do głosowania. Problem dotyczy głównie mniej zaludnionych okolic. Po zmianie prawa wyborczego gminy odsunięto od ustalania siedzib komisji wyborczych, mimo że to one najlepiej wiedzą, dokąd łatwiej się dostać. A wkrótce kolejne wybory - w maju wybierzemy prezydenta RP.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.01.2020
Wybory
Rada gminy może wydawać uchwały kierunkowe, w których określa wytyczne, zalecenia lub wskazówki dla organu wykonawczego. Akty te nie mogą jednak wkraczać w zakres kompetencji, które z mocy ustawy należą do prezydenta miasta – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Dorian Lesner
14.01.2020
Samorząd terytorialny
Odpowiedzialność za usuwanie odpadów niebezpiecznych powstających w wyniku wypadków drogowych na drogach gminnych spoczywa na sprawcy wypadku - odpowiada na pytanie czytelnika ekspert. Służby, takie jak straż pożarna, są zobowiązane do związania lub neutralizacji substancji niebezpiecznych powstałych w miejscu wypadku, ale już nie ich usunięcia.
Jonasz Suchy
13.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądał nowy wzór do obliczeń poziomu recyklingu, ale gminy są pewne, że jedynym sposobem na osiągnięcie wymaganych wskaźników jest minimalizacja odpadów zmieszanych. Czekają teraz na dane niezbędne do oszacowania poziomów za 2019 rok. W tym roku, jeśli nie osiągną wymaganych poziomów, będą narażone na kary.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Nauczyciele w 2020 roku dostaną podwyżki, co ma zagwarantować im przyszłoroczna ustawa budżetowa. Nie do końca jednak wiadomo, kto pokryje koszty wzrostu wynagrodzeń pedagogów, a jedno zdanie z uzasadnienia pozwala spekulować, że pośrednio być może sami nauczyciele. Związkowcy mówią o redukcji etatów lub podwyższeniu pensum.
Monika Sewastianowicz
11.01.2020
Kadry w oświacie

Nowe prawo pozwoli na wymianę dowodu po kradzieży tożsamości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od niedzieli we wniosku o wydanie dowodu osobistego będzie można wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych do rejestru danych kontaktowych, co pozwoli urzędom na kontakty z obywatelami. Nowelizacja umożliwia też ubieganie się o nowy dokument z powodu kradzieży tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.01.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wszyscy wojewodowie już powołani

Administracja publiczna
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wręczył akty powołania dwóm nowym wojewodom. Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Ewa Leniart została wojewodą podkarpackim oraz Władysław Dajczak - wojewodą lubuskim. Publikujemy aktualną listę wojewodów.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.01.2020
Administracja publiczna

Luka w prawie - rozliczenie usług koronera z problemami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza
Powiat nie może wpisać do budżetu wydatków na pokrycie kosztów stwierdzenia zgonu - uznał organ nadzoru. Starostwo jest zdania, że podejmowało ryzyko związane z dyscypliną finansów publicznych, ale ostatecznie usunęło zapis. Projekt nowej ustawy regulującej kwestie stwierdzania zgonu w sytuacjach szczególnych jest konsultowany, tymczasem wciąż obowiązują przepisy sprzed ponad pół wieku.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.01.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Kontrola zarządcza
Od 1 września 2020 roku nauczyciele będą mogli dostać podwyżki. Taką możliwość ma stworzyć autopoprawka rządu do projektu ustawy budżetowej na ten rok, w której zapisano dwie tzw. kwoty bazowe dla nauczycieli. W efekcie subwencja oświatowa ma wzrosnąć o 100 mln zł, a dodatkowo prawie 105 mln ma być przeznaczone dla nauczycieli prowadzonych przez organy administracji rządowej.
Krzysztof Sobczak
09.01.2020
Zarządzanie oświatą
Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym została przyjęta przez Sejm. Nowe przepisy mają zapobiegać degradacji infrastruktury kolejowej, nieeksploatowanych lub wygaszanych linii. Ustawa wpisuje się w rządowy program Kolej Plus.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.01.2020
Samorząd terytorialny