Prawo.pl

RPO chce kontroli działań wojewodów w czasie epidemii

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi, żeby Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy wojewodowie należycie wypełniają obowiązek sporządzania i aktualizacji planów działania na wypadek epidemii. RPO ma informacje, że wojewodowie kierowali do zwalczania epidemii osoby wyłączone z tego obowiązku z mocy prawa
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Żądanie poddania kontroli sądowej uchwały rady miasta o rozwiązaniu straży miejskiej wymaga wykazania interesu prawnego. Strażnik miejski, którego stanowisko pracy w związku z uchwałą jest zagrożone, może zatem powołać się w skardze na fakt, że nie jest mu znana data obowiązywania uchwały. Ta bowiem mimo swojego wewnętrznego charakteru taki zapis musi zawierać
Marek Sondej
29.04.2020
Samorząd terytorialny

Samorządy oczekują innego wsparcia niż tarcza antykryzysowa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Samorządowcy podkreślają, że zasadne jest wprowadzenie do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nowej części subwencji ogólnej - rekompensującej, która wyrównałaby samorządom ubytki w dochodach własnych spowodowane stosowaniem przepisów ustawy CoViD-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do sądu administracyjnego decyzję premiera, zgodnie z którą polecono Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. Zdaniem RPO to rażące naruszenie prawa, które negatywnie wpływa na prawa obywatelskie.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Poddawanie książek kwarantannie, przesłony ochronne, zachęcanie do korzystania z dostępnych zasobów on-line, dystans przestrzenny między pracownikami i wywieszka z określeniem maksymalnej liczbie odwiedzających placówkę jednocześnie – to niektóre z wytycznych dla bibliotek, do których dotarło Prawo.pl.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Polecenia premiera, wojewodów, ministra zdrowia i ich wpływ na działanie samorządu, zasady pracy rad gminy pod nowymi przepisami czy działanie urzędów to tematy webinarium, na które zapraszają akcja Masz Głos Fundacji Batorego, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Od poniedziałku 4 maja możliwe będzie otwieranie muzeów i innych placówek kultury, można będzie korzystać z obiektów sportowych, a pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Czynne będą też galerie handlowe. Ale we wszystkich tych miejscach będą obowiązywać ograniczenia - np. w muzeach, podobnie jak w sklepach - 1 osoba na 15 metrów powierzchni.
Krzysztof Sobczak
29.04.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W Polsce brakuje powierzchni do przechowywania zasobu archiwalnego. W ciągu trzech najbliższych lat w ponad 30 proc. archiwów państwowych zabraknie miejsca na gromadzenie nowych zasobów. Przed archiwami stoją też nowe wyzwania, m.in. potrzeba tworzenia wersji elektronicznych materiałów archiwalnych - to wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK.
Agnieszka Matłacz
29.04.2020
Administracja publiczna
W części miast nie zgłosiło się na tyle dużo chętnych, by skompletować wszystkie spośród planowanych komisji wyborczych. W Warszawie udało się powołać komisje tylko w jednej trzeciej wszystkich obwodów głosowania, podobnie w Gliwicach, Wrocławiu czy Przemyślu. Bardzo trudna sytuacja pod tym względem jest w Sopocie, gdzie powstały tylko 2 na 21 komisji czy w Kaliszu, gdzie udało się powołać 4 komisje na 56.
Agnieszka Matłacz
29.04.2020
Wybory

Minister: Walczymy z koronawirusem i z jego gospodarczymi skutkami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie
Wykorzystanie funduszy unijnych na lata 2014-2020 jest mocno zaawansowane, więc przesunięcia środków są bardzo ograniczone. Do dyspozycji pozostaje nam około 30-40 mld zł. Jednak instytucje zarządzające wszystkimi programami starają się, aby wcześniej zaplanowane zadania inwestycyjne były w jak największym stopniu zrealizowane - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Katarzyna Kubicka-Żach
29.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie
Informacja o wykształceniu kierunkowym pracownika jednostki samorządu terytorialnego, a w szczególności zatrudnionego na stanowisku kierowniczym, jest informacją publiczną – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. I dodał, że odzwierciedla ona poziom kompetencji pracownika sprawującego funkcję publiczną.  
Robert Horbaczewski
29.04.2020
Samorząd terytorialny Prawo pracy
W środę 29 kwietnia w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej. Jak już pisało Prawo.pl, będą to dwie tarcze. Jedną pilotuje Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, drugą Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. W tarczy Schreibera, która już jest w Sejmie, są ważne zmiany dla frankowiczów i samozatrudnionych.
Jolanta Ojczyk
28.04.2020
Koronawirus a prawo
Jest tyle zastrzeżeń wobec projektu o głosowaniu korespondencyjnym, że obawiam się, iż w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów - ocenił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Powiedział też, że będą trudności z przeprowadzeniem tradycyjnego głosowania, bo do komisji wyborczych zgłosiło się za mało osób.
Krzysztof Sobczak
28.04.2020
Wybory
W czasie pandemii może być problem z zapewnieniem opieki najmłodszym dzieciom w żłobkach, przedszkolach i klasach 1-3 szkół podstawowych. Wśród zasad, jakie muszą spełniać placówki, jest reguła, że jedno dziecko miałoby się mieścić na 15 metrów kwadratowych. Tymczasem klasy mają średnio wielkość 20-30 mkw.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Projektowana nowelizacja ustawy osłonowej zawiera propozycję rezygnacji w tym roku z postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie. Zmiana przepisu zakłada zwrot zgłoszeń i opłat pracownikom administracji państwowej, którzy już zgłosili się do kwalifikacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Pracownik pomocy społecznej odbywający kwarantannę w ośrodku, w którym pracuje, może świadczyć pracę, jeśli się na to zgadza. Zachowa wtedy prawo do pełnego wynagrodzenia – wynika z projektu zmian w ustawie o działaniach osłonowych w związku z COVID-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.04.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Samorządy dostaną pieniądze na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli - zapewnił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Otrzymają na ten cel odpowiednio podwyższoną subwencję oświatową. Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami resortu edukacji pensje nauczycieli mają wzrosnąć o ok. 6 proc.
Monika Sewastianowicz
28.04.2020
Kadry w oświacie
Prezydenci części miast nie przekazali Poczcie Polskiej spisu wyborców, twierdząc, że nie ma do tego podstawy prawnej. Rząd znalazł inny sposób na przekazanie danych. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło Poczcie informacje z rejestru PESEL. Problem w tym, że to nieco inna baza, bo rejestr PESEL nie zawiera informacji o osobach dopisanych do rejestru wyborców poza miejscem zameldowania.
Agnieszka Matłacz
28.04.2020
Wybory

Regiony za przedłużeniem perspektywy finansowej, według rządu korzyści wątpliwe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Polskie regiony są za przesunięciem obecnej perspektywy finansowej o rok, żeby wydatkowanie pieniędzy z UE możliwe było do końca 2024 roku. Przez pandemię nie uda im się zmieścić w terminach normalnego toku realizacji projektów, a chcą wykorzystać fundusze do ostatniego euro. Jednak zdaniem rządu opóźnianie obecnej perspektywy nie będzie korzystne
Katarzyna Kubicka-Żach
28.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Sprawy gruntów warszawskich, którymi zajmowała się Komisja Weryfikacyjna nie zostały jeszcze do końca rozpatrzone. Wyroki, które zapadły już w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nie są prawomocne. Większość z nich uchyliła jednak decyzje Komisji oceniając, że zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.04.2020
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Budownictwo
Prezydenci 12 miast współtworzących Unię Metropolii Polskich poinformowali w poniedziałek, że wyrażają sprzeciw wobec wniosku Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców na ich terenie. Jak wskazali w stanowisku, - Nie ma podstawy prawnej do przekazania Poczcie tych danych - stwierdzili w przyjętym stanowisku, które zamieściła na Twitterze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Krzysztof Sobczak
27.04.2020
Samorząd terytorialny RODO Wybory
Wprowadzanie tak istotnych zmian na tak krótko przed datą wyborów i w czasie, gdy przygotowania do wyborów już trwały, nie jest zgodne z zasadami stabilności ustawodawstwa wyborczego oraz pewności prawa - stwierdza w swojej opinii Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka ODIHR, czyli agendy OBWE monitorującej wolne wybory w państwach należących do tej organizacji.
Krzysztof Sobczak
27.04.2020
Administracja publiczna Wybory
Rzecznik Praw Obywatelskich popiera senacki projekt ustawy, zgodnie z którym sąd, a nie prokurator, powinien zawieszać w czynnościach podejrzanego samorządowca. Obecnie może o tym zdecydować prokurator. Według RPO priorytetem jest wyeliminowanie samodzielnej podstawy zastosowania tymczasowego aresztowania w postaci przesłanki surowości grożącej kary.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.04.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny
Senat zaczyna prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. We wtorek trzy połączone komisje zajmą się nowymi przepisami i ponad 20 zamówionymi opiniami różnych instytucji i podmiotów prawnych oraz samorządowych na temat tej ustawy. Niemal wszystkie są bardzo krytyczne.
Agnieszka Matłacz
27.04.2020
Wybory
W głosowaniu korespondencyjnym ważne jest dostarczenie pakietu wyborczego pod właściwy adres. Są obawy, czy zagłosuje wyborca, który nie będzie w dniu wyborów w miejscu stałego zamieszkania. Tym bardziej że czasu na dopisanie się do spisu wyborców będzie mało. Co gorsza, kartę może przejąć inna osoba, która ma dostęp do skrzynki. Prawa na razie nie ma, są niewiadome.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.04.2020
RODO Wybory Koronawirus a prawo
Rząd pracuje nad kolejnymi przepisami związanymi z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Jeden pakiet, zwany tarczą 4, przewiduje zmiany dla samorządów, rynku zamówień publicznych, branży budowlanej, ale także duże odstępstwa od prawa pracy. Mają się w niej również znaleźć przepisy umożliwiające rządowi walkę z wrogimi przejęciami polskich firm.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
26.04.2020
Koronawirus a prawo

Za udostępnienie spisów wyborców może grozić odpowiedzialność karna

Samorząd terytorialny RODO Wybory Koronawirus a prawo
Żądanie Poczty Polskiej S.A., aby wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast udostępnili jej spisy wyborców, wydaje się być pozbawione poprawnej podstawy prawnej. Za podstawę taką trudno uznać polecenie premiera, które nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa - piszą Filip Rak i Piotr Wymysłowski.
Filip Rak Piotr Wymysłowski
26.04.2020
Samorząd terytorialny RODO Wybory Koronawirus a prawo
Głosowanie korespondencyjne, gdzie listonosz przynosi domownikom kartę do głosowania, a ci wypełniają ją, składając zarazem oświadczenie, iż głos został oddany samodzielnie, sprzyja niewątpliwie nadużyciom - pisze adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel. I podkreśla, że nadużycia takie będą w tych warunkach trudne do wykrycia.
Aleksandra Rychlewska-Hotel
26.04.2020
Administracja publiczna Wybory
Sędzia Sylwester Marciniak przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w piśmie do komisarzy wyborczych stwierdził że, Poczta Polska może otrzymać dane ze spisu wyborców. Poczta podjęła próbę przejęcia nie tylko danych wyborców, ale i urn wyborczych, na co nie zgodzili się samorządowcy. Rzecznik prasowy rządu ocenił, że to jest łamanie prawa przez prezydentów miast.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2020
Samorząd terytorialny
Do obowiązków zarządcy drogi należy aktywne typowanie i aktualizowanie miejsc krzyżowania się dróg ze szlakami wędrówek zwierząt leśnych. Takie miejsca powinien odpowiednio oznaczyć. Skoro tego nie zrobił, odpowiada za szkodę właściciela samochodu – stwierdził Sąd Rejonowy w Ostródzie.
Robert Horbaczewski
25.04.2020
Samorząd terytorialny