Prawo.pl
Od rana przed lokalami wyborczymi w całym kraju ustawiają się kolejki, bo zgodnie z wytycznymi sanitarnymi wewnątrz może przebywać ograniczona liczba osób jednocześnie. Doszło do nielicznych incydentów łamania ciszy wyborczej.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Projekty ustaw wniesione z inicjatywy prezydenta nie przepadają, choć jeżeli dojdzie do zmiany, nowy prezydent z niektórych może się wycofać. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie są prace. Podobnie z wnioskami złożonymi do Trybunału Konstytucyjnego. Gdy dotychczasowy prezydent przegrywa wybory, to przed zaprzysiężeniem nowego może podpisać ustawy, które wyjdą z parlamentu.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Nowosielska Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
27.06.2020
Pojawiają się pytania - co z drugą turą wyborów, gdyby po pierwszej ogłoszono stan nadzwyczajny - np. z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Wszystkie terminy kalendarza wyborczego zostają wtedy zawieszone - a druga tura mogłaby się odbyć dopiero po ustaniu stanu nadzwyczajnego. Nawet gdyby został on wprowadzony tylko w jednym województwie czy gminie.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Osoby chore czy starsze, przebywające w szpitalach lub domach opieki nie powinny być pozbawione prawa głosowania. Tymczasem w wielu placówkach, tzw. obwodach odrębnych, nie będzie komisji wyborczych przez pandemię. Jednocześnie prawo wyłącza głosowanie korespondencyjne w takich miejscach. Osoby takie, jeśli uznają, że ograniczono ich prawa wyborcze, będą mogły złożyć protest wyborczy.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Być może w obecnych wyborach akcja społecznej kontroli w lokalach wyborczych byłaby bardziej potrzebna, między innymi z uwagi na ciągłe i niezrozumiałe zmiany prawa, które dokonywały się w czasie przedwyborczym, niepowodzenie wyborów 10 maja i niepewność kolejnego terminu. Jednak warunki epidemii nie dają szans na jej przeprowadzenie – mówi dr hab. Jacek Haman z Uniwersytetu Warszawskiego.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Otwarte drzwi do lokali wyborczych, własne długopisy i oczywiście maseczki, dezynfekcja i odstęp od innych osób. Specjalny reżim dla członków komisji wyborczych. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydali wytyczne, jak zachować się podczas wyborów.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Poczta Polska ma dostarczyć pakiety wyborcze osobom w kwarantannie do 26 czerwca. Przewidziano w takich wypadkach specjalną procedurę, bez wrzucania do skrzynek odbiorczych. Wszystkie pakiety doręczają dwuosobowe komisje składające się z pracowników, którzy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej, takie jak jednorazowe rękawiczki, maseczki i środki dezynfekujące.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Zgodnie z przepisami prawa, sekretarz gminy nie ma prawa tworzenia partii politycznych ani przynależności do nich. Każdy ma prawo wiedzieć, czy wymóg ten jest przestrzegany. Dlatego też - zdaniem NSA - osoba zainteresowana tą kwestią powinna dostać jasną odpowiedź na skierowany w tej sprawie wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
Dorian Lesner
25.06.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Mimo napiętych terminów, wielu Polaków na całym świecie nie otrzymało jeszcze pakietów wyborczych. Zdarza się, że są one wybrakowane czy zawierają karty bez pieczęci. Głosowanie utrudniają też lokalne obostrzenia – w Niemczech nie można osobiście odebrać i dostarczyć kart, w Emiratach - odwrotnie - nie można wysłać ich pocztą, przy jednoczesnym... ograniczeniu przemieszczania się. Efektem głosowania za granicą mogą być liczne protesty wyborcze.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Tarczę antykryzysowa 4.0, która wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji już obowiązuje. Przewiduje ona też szybkie postępowanie restrukturyzacyjne, oddanie w ręce prezesa UOKiK kontroli na rynkiem przejęć, ułatwienia dla pracodawców, zwłaszcza w ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń, i niekoniecznie korzystne przepisy dla pracowników.
Jolanta Ojczyk
24.06.2020

NSA: Skarga na bezczynność tylko przed wydaniem decyzji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wniesienie skargi na bezczynność organu administracji po zakończeniu przez ten organ postępowania i wydaniu decyzji stanowi przeszkodę w podjęciu rozpoznania merytorycznego takiej skargi - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca br. Przyjęcie, że skargę można składać bezterminowo, naruszyłoby system prawny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.06.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Najnowsza dyrektywa o ochronie sygnalistów, to przykład regulacji, która wymaga od objętych nią podmiotów zwrócenia uwagi nie tylko na same przepisy i ich zastosowanie w pisemnych procedurach, ale również na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania technologiczne. Bez tych ostatnich dostosowanie do nowych wymogów wydaje się możliwe - piszą Adam Kwiecień i Olga Wąsowska
Adam Kwiecień Olga Wąsowska
24.06.2020
RODO Compliance Kontrola zarządcza
Właśnie minął termin dostarczenia pakietów wyborczych - jeśli karta do głosowania nie dotarła do wyborcy, to pozbawienie czynnego prawa wyborczego i powód do złożenia protestu wyborczego. Gminy mają wysyłkę w większości za sobą, a Poczta Polska zapewnia o terminowości dostarczania. Kłopot może być z osobami, które dopiero znajdą się w kwarantannie - mogą wnioskować o pakiety do piątku i trzeba je im szybko dostarczyć.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo

Fizjoterapeuta nie jest medykiem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Fizjoterapeuci chcą umożliwienia im dostępu do ofert specjalnych na przejazdy kolejowe, z których mogą skorzystać obecnie pracownicy ochrony zdrowia w uznaniu za wysiłek, jaki ponoszą w walce z epidemią. Zostali w tych ofertach pominięci.
Katarzyna Redmerska
24.06.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Każda niedziela to dzień wolny od pracy, bez względu na to, czy jest handlowa, czy nie. Wiele osób, zwłaszcza tych pracujących w niedziele, ma wątpliwości, bo wybory muszą się odbyć w dzień wolny od pracy, a 28 czerwca będzie działał handel. Tymczasem kwestie te regulują inne przepisy i pojęcie niedzieli handlowej jest niezależne od definicji dnia wolnego od pracy.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.06.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Centralny Ośrodek Sportu to jedyny w Polsce podmiot wyspecjalizowany w świadczeniu usług szkolenia sportowego na najwyższym poziomie. Kontrola NIK wykazała, że COS nie zapewnił warunków do szkolenia w 10 spośród 29 dyscyplin paraolimpijskich i nie wykazuje inicjatywy w zakresie przystosowania swoich obiektów do szkolenia dyscyplin paraolimpijskich.
Agnieszka Matłacz
23.06.2020
Administracja publiczna
Od 1 lipca Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przestanie sprawować nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin. Zadanie to przejmie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ta sama nowelizacja ustawy o nawozach wprowadza zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej.
Agnieszka Matłacz
23.06.2020
Administracja publiczna

Fundusz korkowy do wykorzystania na pomoc przedsiębiorcom

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Ochrona miejsc pracy, pomoc lokalnym firmom czy doposażenie szpitali. Na takie zadania gminy będą mogły przeznaczać środki pochodzące z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - przewiduje tarcza 4.0. Regionalne Izby Obrachunkowe są bardzo rygorystyczne, jeśli chodzi o wydatkowanie tego rodzaju środków.
Robert Horbaczewski
23.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Przyznanie wojewodom kompetencji do nadzoru nad legalnością aktów samorządowych było jednym z nielicznych, ale poważnych błędów ustrojowych popełnionych przez twórców polskiego samorządu – wynika z analizy dla Fundacji Batorego.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.06.2020
Samorząd terytorialny
Janosikowe ostatecznie nie będzie umorzone, wpłaty za czerwiec i lipiec zostaną wstrzymane, a samorządy, które z zawieszenia skorzystają, będą zmuszone do przekazania zaległych wpłat w równych ratach do końca roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.06.2020
Finanse samorządów
Do Sejmu trafił w poniedziałek prezydencki projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956. Z uzasadnienia wynika, że dotychczasowe rekompensaty udzielane przez Polskę z tytułu prześladowań doznanych ze strony okupantów nie objęły wszystkich polskich zesłańców.
Krzysztof Koślicki
22.06.2020
Domowe finanse PIT Administracja publiczna

Fundusz inwestycji lokalnych rozwiąże część problemów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Samorządy będą mogły wykorzystać środki z nowego funduszu do końca 2022 roku. Algorytm wyliczania nie jest według samorządowców uznaniowy, oceniają, że jest sprawiedliwy zarówno dla małych, jak i dużych jednostek. Będzie korygowany w oparciu o „wskaźnik bogactwa” samorządu.
Hanna Hendrysiak
22.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządy chcą wzrostu subwencji, środków ochronnych dla szkół i zwolnień z ZUS

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Zwiększenia o 30 procent subwencji oświatowej podczas lipcowej nowelizacji budżetu, a także gwarancji, że jeśli od września uczniowie wrócą do szkół w nowym reżimie sanitarnym, samorządy dostaną dodatkowe pieniądze - domagają się od ministerstwa edukacji samorządowcy. Chcą też zwolnienia szkół z płacenia składek ZUS od marca do maja, tak jak inne podmioty zwolnione specustawą.
Hanna Hendrysiak
22.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Długotrwały brak kontaktu z dzieckiem jest zawsze bardzo niepokojącym sygnałem i zobowiązuje dyrektorów szkół do podjęcia działań w celu zarówno zlokalizowania dziecka, jak i zdiagnozowania problemu oraz przyczyn nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia - podkreśla MEN w odpowiedzi na interpelację poselską.
Monika Sewastianowicz
22.06.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nie każda służba państwowa automatycznie wiąże się z zaangażowaniem w realizowanie zadań i funkcji charakterystycznych dla ustroju państwa totalitarnego. Konieczne jest bowiem ustalenie istoty służby, ponieważ może się okazać, że zastosowanie przepisów o obniżeniu świadczeń będzie wyłączone z mocy prawa. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
22.06.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wtorek będzie ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce, do piątku będzie można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania - umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą.
Patrycja Rojek-Socha
21.06.2020
Wybory
W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki – zapowiedział to w ostatnią przedwyborczą sobotę - 20 czerwca, wiceminister Maciej Wąsik. Koszt pojazdu to blisko 800 tys. zł, 16 ma sfinansować w całości MSWiA.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Wybory
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że chodzi o nowe środki, które mogą zostać przeznaczone dla każdej gminy i dla każdego powiatu w Polsce na inwestycje. Mają zostać podzielone proporcjonalnie - najniższy poziom dofinansowania sięgnie pół miliona, najwyższy 93 mln zł.
Patrycja Rojek-Socha
20.06.2020
Samorząd terytorialny
Opłata za przechowanie pojazdu usuniętego z drogi może być wyższa od wartości auta, jeśli liczona jest przez 10 lat. Prezydent miasta zażądał od właściciela zwrotu kosztów cztery lata po konfiskacie pojazdu na rzecz Skarbu Państwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wysokości kosztów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.06.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Artur Tusiński: Zarządzanie centralne jest złe

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Brakuje dwóch rzeczy: pełnej niezależności finansowej od arbitralnych decyzji zapadających poza samorządem i tego, żeby prawo dotyczące lokalnych społeczności mogło w największym zakresie być stanowione w gminach. To konflikt pomiędzy centralizacją, a procesem demokratyzacji na najniższym szczeblu – mówi Artur Tusiński, prezes Unii Miasteczek Polskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.06.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów