Prawo.pl
Senat będzie niezwykle starannie procedował na ustawą dotyczącą głosowania korespondencyjnego. Okres 30 dni, który mamy na procedowanie, zapewne będzie wykorzystany - oświadczył w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Trzy senackie komisje, które pracują nad nowym prawem, wystąpiły do ponad 20 instytucji i podmiotów z prośbą o przygotowanie opinii w ciągu dwóch tygodni.
Agnieszka Matłacz
15.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Zwykłymi ustawami nie można ograniczać wolności zgromadzeń bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - twierdzą prawnicy, odnosząc się do zakazów w związku z epidemią koronawirusa. A orzecznictwo sądów potwierdza, że nawet w szczególnych sytuacjach rolą państwa ma być zapewnienie warunków do realizacji wolności w imię funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Planowanie musi przebiegać sprawniej

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Wstrzymanie procedur planistycznych doprowadzi do zablokowania inwestycji nie tylko podczas pandemii, ale również po tym czasie - dlatego samorządowcy apelowali o zmiany w ustawie antykryzysowej. W projekcie nowelizacji specustawy przewidziano rozwiązania zapobiegające spowolnieniu - m.in. "odwieszenie" niektórych terminów.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.04.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
W wielu miastach brakuje jeszcze kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych. Problemy są też z lokalami wyborczymi – miasta dostają kolejne odmowy ich udostępnienia. Kłopoty są też z zaangażowaniem operatorów do obsługi informatycznej komisji w wyborach prezydenckich. Wszystko z obawy przed zarażeniem koronawirusem.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Adresy mieszkańców na kwarantannie lub w izolacji powinny być szczególnie chronione, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia, a to dane wrażliwe. Nieuzasadnione jest przekazanie ich firmom odbierającym odpady. W obecnej sytuacji ujawnienie może zagrażać bezpieczeństwu takich osób oraz pracowników. W dodatku wątpliwe są podstawy prawne przekazywania tych danych nawet gminom.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.04.2020
Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus a prawo
Zachęcamy pracowników ochrony zdrowia, aby nie pracowali w więcej niż jednym miejscu naraz - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I poinformował, że w tym tygodniu ministerstwo przedstawi rozwiązania, które od strony organizacyjnej i finansowej zapewnią im taką możliwość.
Krzysztof Sobczak
13.04.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Błędy w oświadczeniach majątkowych samorządowców najczęściej dotyczą szacowania wartości nieruchomości, opisywania miejsc zatrudnienia czy źródeł dochodów - brakuje instrukcji i wyjaśnień w tym zakresie. Wzór oświadczenia o stanie majątkowym określony jest w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.04.2020
Samorząd terytorialny

SO: Park wodny nie odpowiada za klienta w japonkach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Choć park wodny odpowiada za szkody na zasadzie ryzyka, nie można wymagać, aby zapobiegł wszystkim możliwym zdarzeniom wywołanym przez nieostrożne zachowania osób korzystających z niego. Mężczyzna, który nieuważnie poruszał się w nieodpowiednim obuwiu, sam jest sobie winny, że poślizgnął się na mokrej powierzchni – stwierdził Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Robert Horbaczewski
12.04.2020
Samorząd terytorialny Prawo cywilne

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.04.2020
Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Wybory to nie tylko głosowanie, ale skomplikowany mechanizm, którego działanie musi być jasne i oparte na przepisach Konstytucji - napisał w oświadczeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, odnosząc się m.in. do zmian, wprowadzanych do prawa wyborczego w związku z wyborami prezydenckimi.
Krzysztof Sobczak
11.04.2020
Wybory

Opłata od psów tylko w niektórych gminach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Z danych, do których dotarło Prawo.pl, wynika, że w 2019 roku tylko 446 gmin na 2477 pobiera od swoich mieszkańców opłaty za posiadanie psa. Właściciele czworonogów zapłacili w zeszłym roku łącznie 4,1 mln złotych. Według gmin wpływy nie są wysokie, a egzekwowanie należności jest czasochłonne i często nieskuteczne.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
11.04.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Projekt nowelizacji - jak ustaliło Prawo.pl - ma wkrótce trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zmiany mają wesprzeć budżety samorządów w walce z pandemią - również w postaci środków pochodzących z wydłużonych o sześć miesięcy koncesji na sprzedaż alkoholu. Urzędników będzie można przesunąć na 3 miesiące do innej pracy - także w innej jednostce, a nawet mieście. Przewidziano też wsparcie dla kredytobiorców z programu MdM.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Patrycja Rojek-Socha
10.04.2020
Samorząd terytorialny

Rząd planuje ratowanie budżetów samorządów i proponuje zmiany w specustawie

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Zwiększenie możliwości samorządów w zakresie spłaty zadłużenia, jednoroczny limit długu na poziomie 80 proc. dochodów jednostki i wcześniejsze przekazywanie samorządom rat subwencji ogólnej to główne rozwiązania finansowe w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19, do którego dotarło Prawo.pl.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.04.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Oświadczenia majątkowe za 2019 rok samorządowcy mogą składać do 31 maja 2020 roku, a nie jak zazwyczaj do końca kwietnia. Przedłużenie terminu przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Wprowadzenie głosowania korespondencyjnego jako jedynej formy udziału w najbliższych wyborach prezydenckich budzi głębokie obawy, bo może mieć daleko idące konsekwencje dla polskiego systemu demokratycznego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się o opinię w tej sprawie do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Krzysztof Sobczak
10.04.2020
Wybory
Trwają prace legislacyjne nad zmianą formuły wyborów prezydenckich, ale kalendarz wyborczy biegnie, a PKW pracuje tak, jakby wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja w lokalach wyborczych. Piątek jest ostatnim dniem na zgłaszanie się do pracy w obwodowej komisji wyborczej. Chętnych w tym roku jest mało, wiele gmin ma problem ze skompletowaniem komisji.
Agnieszka Matłacz
10.04.2020
Wybory
W parlamencie trwają prace nad nowymi zasadami przeprowadzania wyborów prezydenckich, a tymczasem realizowany jest kalendarz wyborczy według obowiązującego kodeksu. Państwowa Komisja Wyborcza i gminy w trudnych warunkach epidemii tworzą komisje wyborcze, urządzają lokale, wydają pieniądze, a na początku maja może okazać się, że niepotrzebnie, bo głosowane będzie zupełnie inne.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.04.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo
Proponowane w rządowym projekcie o szczególnych instrumentach wsparcia przepisy pozwalające na ustawowe wymuszenia zwolnień w jednostkach administracji rządowej mogą uderzyć w pracowników z małymi dziećmi – alarmuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii jest niemożliwe - stwierdza w przyjętym w czwartek stanowisku prezydium Polskiej Akademii Nauk. I wzywa do poszanowania najwyższych wartości, jakimi są zdrowie społeczeństwa i demokratyczny ład.
Krzysztof Sobczak
09.04.2020
Wybory
Zakaz ujawniania numeru ksiąg wieczystych w serwisie GEOPORTAL2 jest zdaniem Głównego Geodety Kraju błędny i nieuzasadniony przepisami o ochronie danych osobowych. Jest też szkodliwy dla wszystkich obywateli korzystających z urzędowego serwisu. Zamierza więc zaskarżyć postanowienie prezesa UODO.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2020
Budownictwo RODO
Jesteśmy zaniepokojeni możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego - napisali w opublikowanym w środę oświadczeniu współsprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja).
Krzysztof Sobczak
09.04.2020
Wybory

Śmieci w czasie epidemii trzeba odbierać, a może być z tym problem

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus a prawo
Wiele gmin ma problemy z odbiorem śmieci podczas epidemii koronawirusa. Firmy nie chcą odbierać ich z punktów selektywnej zbiórki lub grożą zaprzestaniem odbioru, jeśli gmina nie podniesie opłat. A te są już i tak wysokie. Niepewność dotyczy też zasad postępowania wobec miejsc kwarantanny czy izolacji. Pojawiły się wytyczne ministra klimatu i GIS, ale wciąż są pytania.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus a prawo
Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej alarmuje, że projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia zagraża stabilności pracy pracowników służby cywilnej. Przewiduje bowiem uprawnienie dla Rady Ministrów do redukcji zatrudnienia lub zmniejszenia wynagrodzenia w administracji.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Urząd Zamówień Publicznych wraz z Krajową Izbą Odwoławczą oraz Ministerstwem Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do wznowienia rozpatrywania odwołań złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Według zapowiedzi ma to być tymczasowy tryb orzekania na podstawie dokumentacji przekazanej przez strony postępowania
Jolanta Ojczyk
08.04.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Seniorzy będą mogli korzystać z usług pocztowych w specjalnych godzinach. Poczta Polska poinformowała, że godziny dla osób w wieku 65+ uzależnione są od pór otwarcia danej placówki. Rozwiązania chroniące seniorów wprowadziły wcześniej sklepy, drogerie i apteki.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2020
Koronawirus a prawo

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Do każdego wojewody wpływa rocznie po kilka tysięcy aktów prawa miejscowego, które powinny zostać sprawdzone pod kątem ich legalności. Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak w rzeczywistości wygląda taki nadzór. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że nieprawidłowości jest dużo.
Agnieszka Matłacz
08.04.2020
Samorząd terytorialny

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Przewidziane przez uchwaloną właśnie ustawę korespondencyjne głosowanie jako jedyna forma wyboru prezydenta, będzie bardzo trudne do przeprowadzenia, za to bardzo łatwe do zaskarżenia jako naruszające obywatelskie prawo do powszechnych, równych i tajnych wyborów - twierdzi zajmujący się systemami wyborczymi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
RODO Wybory