Prawo.pl
Dyrektorzy szkół w porozumieniu z organem prowadzącym i bez konsultacji z sanepidem powinni decydować o organizacji pracy szkoły, w tym o rozpoczęciu roku szkolnego - postuluje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy skierowali w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego list ze swoimi postulatami.
Monika Sewastianowicz
25.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Uchwała rady gminy Istebna w żaden sposób nie definiuje, czym jest tzw. ideologia LGBT i nie można podzielić poglądu, że nie uderza w konkretne osoby. Tym samym jest naruszeniem art. 32 Konstytucji zakazującego m.in. dyskryminowania osób ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - uzasadnia WSA wyrok w sprawie jednej z uchwał anty-LGBT.
Monika Sewastianowicz
25.08.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Termomodernizacja budynków mieszkalnych to kluczowe działanie dla ograniczenia niskiej emisji. Wymaga dobrego planowania, opracowania rzetelnych wniosków o dofinansowanie i sprawnej dystrybucji środków finansowych. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że gmina Piekary Śląskie nie poradziła sobie z tym zadaniem.
Agnieszka Matłacz
25.08.2020
Samorząd terytorialny
Za błąkające się po mieście stado kur odpowiada gmina, chyba że opiekę nad nimi może zapewnić organizacja społeczna, której celem statutowym jest ochrona zwierząt - wyjaśnia Marcin Krudysz, ekspert w LEX Administracja. I dodaje, że to obowiązek wynikający z przepisów o utrzymaniu czystości i porządku na swoim terenie.
Marcin Krudysz
25.08.2020
Samorząd terytorialny
Informacje sektora publicznego będą mogły być ponownie wykorzystane m.in jako materiał wyjściowy dla produktów i usług związanych z zasobami cyfrowymi - taką możliwość ma wprowadzić przygotowana w Ministerstwie Cyfryzacji ustawa, której projekt opublikowany został w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Krzysztof Sobczak
25.08.2020
Administracja publiczna RODO
Odmowa wglądu do akt sprawy została oparta o adnotacje przedsiębiorcy, że stanowią one „tajemnice przedsiębiorstwa”. WSA w Warszawie uchylił jednak to rozstrzygnięcie i wskazał, że organ powinien dokładnie przeanalizować sprawę. Także to, że przedsiębiorca, z istoty rzeczy, nie jest zainteresowany ujawnianiem jakichkolwiek faktów dotyczących prowadzonej przez niego działalności.
Dorian Lesner
25.08.2020
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Rząd manipuluje danymi i pokazuje tylko część prawdy o stanie finansów

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Planowany przez rząd deficyt budżetu państwa ma wynieść 109 miliardów złotych. W rzeczywistości w kasie państwa brakuje jednak znacznie więcej. Problemem są tworzone przez rząd liczne fundusze, które pozwalają nie wykazywać wielu wydatków. Przejrzystość finansów utrudnia też pomysł wykazania w tegorocznym budżecie przyszłych wydatków. Zdaniem ekspertów, działania rządu to kreatywna księgowość.
Krzysztof Koślicki
25.08.2020
Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Wniesienie skargi po wydaniu ostatecznej decyzji w sprawie stanowi przeszkodę w jej merytorycznym rozpoznaniu - głosi uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. To wykładnia contra legem i może ograniczać konstytucyjne prawo do sądu - uważa prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.
Robert Suwaj
24.08.2020
Administracja publiczna
Sam fakt dysponowania pośrednio przez Skarb Państwa 33 proc. głosów nie przesądza, że nie dysponuje on faktycznie bezwzględną większością głosów na kolejnych walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. W konsekwencji, część odszkodowania wypłaconego pracownikowi przez spółkę z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji podlega opodatkowaniu 70-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Wiesława Moczydłowska
24.08.2020
PIT Administracja publiczna
Wprawdzie większość lokatorów jest chroniona przed eksmisją na bruk, to ochrona ta nie dotyczy mieszkań służbowych, które są przyznawane, ale i opróżniane decyzją administracyjną - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I apeluje do Senatu o poprawienie przepisów.
Krzysztof Sobczak
24.08.2020
Administracja publiczna Budownictwo

Powiaty chcą szybszego „odmrażania” szpitali

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Starostowie apelują o pilne opracowanie planu powrotu szpitali jednoimiennych do normalnego funkcjonowania, pomimo trwającej epidemii. Obawiają się też, że wszystkie szpitale będą musiały „odpracowywać” ryczałt, na który podpisały umowy, tymczasem nie mają na to oszczędności. A sytuacja szpitali, mimo zwiększonych dotacji wciąż jest zła.
Hanna Hendrysiak
24.08.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Za sprawą tarczy antykryzysowej branża odpadowa ma więcej czasu do przygotowania sprawozdań za 2019 rok. Jako pierwsi, do 31 sierpnia 2020 roku, muszą je złożyć odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Przedsiębiorcy mają już uwagi do sprawozdań za 2020 rok.
Jolanta Ojczyk
24.08.2020
Środowisko Małe i średnie firmy
Uchwalona właśnie tzw. pionizacja Narodowego Funduszu Zdrowia to kolejny etap procesu centralizacji tej instytucji. To zły trend, bo czasem potrzebne są szybkie decyzje na poziomie lokalnym - uważa Marcin Pakulski, były prezes NFZ. I zastanawia się, czy prezesi sobie uświadamiają, że za każdą decyzję, podejmowaną na poziomie regionalnym biorą pełną odpowiedzialność, nawet karną.
Józef Kielar
24.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wnioskodawca chciał uzyskać informację publiczną w postaci wyroków z uzasadnieniami. Dokumenty miały zostać przekazane na płycie. Prezes sądu zażądał za to 20 zł opłaty kancelaryjnej. Powołał się przy tym na Kodeks postępowania cywilnego i ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Okazało się jednak, że działanie to nie było prawidłowe
Dorian Lesner
24.08.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Za zmniejszenie naturalnej retencji spowodowane nadmiernym zabudowaniem terenu, betonowaniem, wykładaniem chodnikiem lub płytkami trzeba będzie płacić już na działkach większych niż 600 mkw. Obniżony ma być próg powierzchni, która powinna pozostać nieuszczelniona - zabudowanie na więcej niż połowie nieruchomości będzie już kwalifikowane jako zmniejszenie naturalnej retencji.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.08.2020
Środowisko
Specyfika aglomeracji i przemieszczanie się ludności między miastami powoduje pytania o ograniczanie swobód w strefach epidemicznych. Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje o zmiany. Zdaniem samorządowców ograniczanie działalności gospodarczej tworzy nierówne warunki konkurencji. Widzą też problemy w dojazdach do szkół. Zwracają uwagę, że nie konsultowano z nimi zmian.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.08.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
O wpływie zarządu komisarycznego na funkcjonowanie miasta, relacje rządzących i rady, samorządu i mieszkańców porozmawiają eksperci. Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Lepsze Niepołomice organizują debatę z cyklu „Polska samorządów”.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.08.2020
Samorząd terytorialny
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania jest w trakcie prac nad przygotowaniem projektu Krajowego Programu na rzecz Równego Traktowania na lata 2021-2030. Na przełomie września i października tego roku planowane jest przeprowadzenie konsultacji zewnętrznych oraz międzynarodowych - poinformowała wiceminister pracy Anna Schmidt-Rodziewicz,
Krzysztof Sobczak
21.08.2020
Administracja publiczna
Gminy mogą mieć wkrótce instrumenty, by dbać o utrzymywanie rowów i urządzeń melioracyjnych w należytym stanie. Przywrócenie nadzoru nad utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych i uproszczenie oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem do realizacji przedsięwzięć retencyjnych to cel projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
21.08.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych. Porozumienie ma umożliwić ochronę i racjonalne użytkowanie wód transgranicznych, polepszenie ich jakości, zachowanie oraz, jeśli to konieczne, odbudowę ich ekosystemów.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Administracja publiczna
Do dymisji Jacka Czaputowicza ogłoszonej w czwartek na stanowisko ministra spraw zagranicznych premier, Mateusz Morawiecki jeszcze tego samego dnia powołał Zbigniewa Raua. Rau wcześniej był szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był też wojewodą łódzkim.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Administracja publiczna
W kategorii czerwonej pojawiły się dwa nowe powiaty: nowotarski i lipski, a Ruda Śląska i powiat ostrzeszowski spadły z niej do kategorii żółtej. Dodatkowe obostrzenia obejmują 19 powiatów - 7 czerwonych i 12 żółtych – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Katarzyna Nowosielska
20.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Placówki administracji państwowej i samorządowej w całym kraju będą wkrótce kontrolowane przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Sprawdzą oni, czy pracownicy mają dostęp do indywidualnych środków ochrony, a pracodawcy zapewniają środki odkażające. Przedmiotem zainteresowania będzie też bezpieczeństwo interesantów.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.08.2020
Administracja publiczna BHP Koronawirus a prawo
Na czwartkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok. Obowiązujący dotąd plan finansowy nie zakładał deficytu, jednak po zmianach wyniesie on ponad 109 miliardów złotych. Wydatki państwa będą wyższe o ponad 72 miliardy niż wcześniej planowano, wpływy z podatków zaś o ponad 36 miliardów niższe. PKB ma się obniżyć w tym roku o 4,6 proc.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Mimo nowelizacji przepisów, wciąż jest problem z rzetelnym szacowaniem szkód oraz terminową wypłatą odszkodowań rolnikom. Gminy nie były bowiem przygotowane technicznie ani organizacyjnie do realizacji nowych zadań - to główne wnioski po kontroli przeprowadzonej przez NIK. Izba wnioskuje o zmiany w Prawie łowieckim i uregulowanie sposobu ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania w przypadku zawierania ugody cywilno-prawnej.
Agnieszka Matłacz
20.08.2020
Samorząd terytorialny

Unia odrzuca, minister gminom dorzuca - ale wątpliwości są

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Kryterium podziału środków funduszu celowego nie może dyskryminować. Rząd może przeznaczyć pieniądze na dowolny cel, ale nie może to zachęcać do działań niezgodnych z prawem UE. Eksperci nie kryją wątpliwości wobec rządowego wsparcia dla gmin „odrzuconych ideologicznie”. Minister sprawiedliwości znajduje dwa źródła finansowania i uzasadnia pomoc dla samorządów, które nie dostały dofinansowania z UE.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
20.08.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Przedsiębiorca odbierający odpady nie musi mieć zezwolenia na ich zbieranie

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nie wiąże się z obowiązkiem zbierania tych odpadów, w tym obligatoryjnego zbierania tych odpadów na terenie bazy magazynowo-transportowej. Przedsiębiorca nie musi więc posiadać zezwolenia na zbieranie odpadów – objaśnia minister klimatu na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Kary za odpady porzucane na terenach publicznych, drogach, placach czy terenach zielonych mają wynieść nawet 5 tys. zł, a metody identyfikowania sprawców będą udoskonalone. Ministerstwo Klimatu wraz z samorządowcami wypracowało zmiany w prawie dla uelastycznienia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenia kosztów jego funkcjonowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.08.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda miał według doniesień medialnych w niektórych domach pomocy społecznej otrzymać 100 proc. głosów. Według Rzecznika Praw Obywatelskich mogło tam dojść do przestępstw, ale Państwowa Komisja Wyborcza nie chce zająć się sprawą i odsyła do prokuratury.
Krzysztof Sobczak
19.08.2020
RODO Wybory