Prawo.pl
Program powinien doprowadzić do wprowadzenia kompleksowej polityki równościowej w ministerstwach, organach administracji, urzędach wojewódzkich, a jej trzonem powinien być regulamin antydyskryminacyjny. Należy wypromować to rozwiązanie, jako dobrą praktykę, wśród pracodawców prywatnych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego – uważa RPO.
Grażyna J. Leśniak
03.12.2020
Administracja publiczna Prawo pracy

Trwa batalia o nagrody w "budżetówce" - pracownicy sądów i policjanci bliżej sukcesu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Choć sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę jest duża szansa na to, że m.in. pracownicy sądów ale też policjanci będą mogli liczyć pod koniec roku na dodatki i nagrody. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - poszło już pismo do komendantów policji o anulowanie wcześniejszych decyzji o wstrzymanie takiej gratyfikacji. Cały czas blokada obowiązuje za to dla pracowników skarbówki.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Wskutek zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera w Polsce ponad 10 razy więcej osób niż wskutek wypadków drogowych. Tymczasem system dopuszczania pojazdów do ruchu, w tym obowiązujące procedury badań oraz wymogi dotyczące wyposażenia pomiarowego Stacji Kontroli Pojazdów, nie eliminują skutecznie z ruchu drogowego pojazdów nadmiernie trujących spalinami.
Agnieszka Matłacz
03.12.2020
Środowisko Administracja publiczna Policja

Pandemia nie rozwiązuje problemów finansowych szpitali, a abolicji nie będzie

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szpitale samorządowe od blisko dwóch miesięcy działają w trudnej sytuacji obciążenia systemu ochrony zdrowia związanego z drugą falą epidemii koronawirusa. W tym krytycznym czasie wszystkie nierozwiązane przed epidemią problemy, jak niedofinansowanie procedur czy braki kadrowe, są szczególnie dotkliwe, a ze zdwojoną mocą wyjdą po zakończeniu pandemii.
Hanna Hendrysiak
03.12.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Konieczne są jasne zasady oceny rządowych konkursów o dotacje. Zdaniem samorządowców długie oczekiwanie na wyniki to blokowanie pieniędzy na wkład własny, które można przeznaczyć na inne cele. Przygotowywanie wniosków wymaga też wiele pracy, a środki najczęściej nie są znaczące. Jest jeszcze niebezpieczeństwo, że gdy reguły nie są precyzyjne,
Katarzyna Kubicka-Żach
03.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Stała opłata sądowa od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej jest nieproporcjonalnie wysoka – przepis ten Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją. W 2021 roku ma wejść w życie prawo obniżające tę opłatę.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.12.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna

PiS sugeruje gotowość do kompromisu w sprawie nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Gdyby z kręgów senackich pojawił się kandydat na RPO, który gwarantuje właściwe sprawowanie tego urzędu i nieupolitycznianie go, to pewnie bylibyśmy skłonni rozważyć taką kandydaturę - powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. To może stworzyć szansę na przerwanie impasu, na skutek którego funkcję tę pełni wciąż Adam Bodnar, którego kadencja skończyła się 9 września.
Krzysztof Sobczak
02.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Wojewoda, bez konsultacji z samorządami, może zarządzić użycie strażników gminnych do działań wspólnie z policją w przypadku powszechnego zagrożenia bezpieczeństwa publicznego, klęski żywiołowej i innej sytuacji kryzysowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyto ich także przeciw demonstrantom. Zdaniem ekspertów, to odebranie samorządom kompetencji i pieniędzy, bo to one utrzymują straż.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2020
Samorządowcy protestowali w związku z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd – w wielu miejscach zgasły światła 1 grudnia o godzinie 17. Samorządy alarmują, że w razie polskiego weta, nasz kraj może zostać pozbawiony ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii COVID-19.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Finanse samorządów
Transfer około 1,4 miliarda złotych rocznie z budżetów samorządów do budżetu centralnego przy niezmniejszeniu ich zadań i braku rekompensaty w dochodach – to główne zarzuty do ustaw podatkowych. Samorządowcy są zdania, że nowe przepisy naruszają Konstytucję.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Specustawa funduszowa zostanie wydłużona do 31 grudnia 2023 roku

Finanse Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Specustawa funduszowa, która miała obowiązywać do końca tego roku, wprowadziła szczególne przepisy, dzięki którym możliwa jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych z UE w warunkach kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Finanse Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Rząd przyjął projekt dostosowujący polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej w zakresie praw obywateli UE i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich. Wprowadza też instytucję cofnięcia i unieważnienia wizy wydanej członkowi rodziny obywatela UE.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Spadek dochodów podatkowych samorządów jest nieunikniony i nie wiadomo, czy wzrost subwencji i dotacji rządowych może go zrekompensować – wynika z raportu prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Tym bardziej, że w większości chodzi o dotacje celowe, które zmniejszają autonomię polityk wydatkowych samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Eliminowanie z rynku paliw najgorszej jakości to jeden ze sposobów walki ze smogiem. NIK wskazuje, że zmarnowano w tym zakresie 9 miesięcy, bo tyle czasu obowiązywały przepisy, które uniemożliwiały sprawdzanie jakości paliw stałych będących w obrocie. To nie wszystko - stwierdzonych przez NIK nieprawidłowości jest więcej.
Agnieszka Matłacz
01.12.2020
Środowisko
W budynkach użyteczności publicznej noszenie maseczki jest obowiązkowe, nawet gdy w danym pomieszczeniu przebywa tylko jedna osoba. Na spokojny oddech bez maseczki w samotności nie można sobie więc pozwolić w urzędzie, szkole, uczelni, sądzie. W praktyce ministrowie, włodarze miast, nawet gdy pracują samotnie w wielkim gabinecie, muszą mieć zakryty nos i usta.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rozumienie pojęcia zajęcia gruntów na prowadzenie działalności stanowi od lat jeden z najważniejszych obszarów spornych na gruncie podatku od nieruchomości. W ostatnim czasie NSA wydał orzeczenie, które powinno stanowić wyznacznik w zakresie tego, jakie okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, iż grunt jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
Adam Kałążny
30.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Minister finansów rozesłał pismo, w którym domaga się od jednostek administracji publicznej zablokowania wydatków m.in. na wynagrodzenia osobowe, dodatkowe uposażenia i nagrody roczne. Czyni to jednak niezgodnie z prawem. Wypłata świadczeń wynika z ustaw i nie można ich blokować ani pismem, ani rozporządzeniem. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z koronawirusem.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna

WSA: Organ odwoławczy nie może unikać wydania rozstrzygnięcia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Z przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego wynika, iż w sprawach skomplikowanych organ powinien wydać decyzję w terminie do dwóch miesięcy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przez ponad rok nie wydało decyzji w sprawie, więc bezczynność organu przy załatwianiu sprawy była rażąca - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Aleksandra Partyk
30.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od 5 grudnia znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Tymczasem Związek Powiatów Polskich obawia się, że z powodu niezharmonizowania danych w systemach informatycznych z danymi, które są zawarte na prawach jazdy, zwłaszcza osób starszych, możliwe będzie zatrzymanie dokumentu przez organy kontroli ruchu, jeśli kierowca nie będzie miał go przy sobie.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI
Senacki projekt ma usunąć problem luki, w wyniku której samorządy tracą na zwolnieniach z podatków od nieruchomości gruntów zajętych na działalność kolejową. Senatorowie zdecydowali w piątek o wniesieniu projektu do procedowania w Sejmie. Za podjęciem uchwały o wniesieniu go do Sejmu opowiedziało się 52 senatorów, 45 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami podjętymi na forum Rady Europejskiej oraz gwarantować pewność prawną. Aktualny projekt rozporządzenia nie gwarantuje tej pewności - napisał Mateusz Morawiecki do Ursuli von der Leyen. Zamiar zawetowania budżetu UE zapowiedział też w rozmowie z kanclerz Niemiec.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
PPK to dla samorządów wyzwanie finansowe i organizacyjne. Szczególnie przy dziurawych budżetach. Dodatkowo mało jest czasu, żeby uniknąć zastosowania ustawy o zamówieniach publicznych - muszą podpisać umowy do końca roku. A to niełatwe, bo COVID utrudnia konsultacje – wiele osób pracuje zdalnie, jest w izolacji. Z nowym obowiązkiem wiążą się też koszty systemów kadrowo-płacowych i dodatkowych etatów.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Kubicka-Żach
27.11.2020
Samorząd terytorialny PPK
Mechanizm praworządności poprzez arbitralność może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej. To złe rozwiązanie, prawo wtórne nie może omijać prawa pierwotnego - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier Victorem Orbanem. - I potwierdził, że nie zawaha się użyć weta "dla dobra całej UE".
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Prawo europejskie
Trzy gminy - Gogolin, Trzcianka i Rawicz – podpisały umowy na realizację projektów, w ramach których powstaną centra usług społecznych. Projekty są wśród wybranych do dofinansowania w konkursie resortu polityki społecznej. Mają być w nich dostępne usługi społeczne z różnych systemów: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej, polityki prorodzinnej.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.11.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ustawa o Funduszu Medycznym już obowiązuje

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Od 26 listopada 2020 roku obowiązuje ustawy o Funduszu Medycznym. Rocznie ma on dysponować kwotą 4 miliardy złotych. Z tych pieniędzy ma być finansowany m.in. dostęp do innowacyjnych technologii lekowych w chorobach rzadkich i onkologii, a także modernizacja infrastruktury medycznej oraz profilaktyka.
Katarzyna Nowosielska Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
26.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Spółka Centralny Port Komunikacyjny skonstruowała dokumenty przetargowe w sposób zobowiązujący wykonawcę do uwzględnienia w cenie oferty ryzyk, których nie da się przewidzieć na etapie sporządzania oferty. Wynikają one w dużej mierze z niedookreślenia przedmiotu zamówienia – pisze Anna Oleksiewicz, prezes zarządu ZOPI, adwokat i wspólnik kancelarii Hoogells.
Anna Oleksiewicz
26.11.2020
Zamówienia publiczne
Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej" - takiej treści uchwałę przegłosowano w środę. W głosowaniu wzięło udział 97 senatorów - uchwałę poparło 49 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Krzysztof Sobczak
25.11.2020
Prawo europejskie
Senacki projekt miał usunąć problem luki, w wyniku której samorządy tracą na zwolnieniach z podatków od nieruchomości gruntów zajętych na działalność kolejową. Według Ministerstwa Infrastruktury mógłby doprowadzić do obciążenia publicznych spółek kolejowych wysokimi opłatami, nie popiera więc propozycji. Samorządy chcą porozumienia i zaprzestania ich „okradania w majestacie prawa”.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów
W czasie pandemii i konieczności pracy zdalnej oraz nauczania online, jeszcze bardziej istotny staje się dostęp do internetu. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy mniej zurbanizowanych terenów. W zapobieganiu wykluczeniu cyfrowemu dużą rolę mogą odegrać władze samorządowe jako zarządcy dróg, umieszczając w pasach drogowych kanały technologiczne,
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Samorząd terytorialny Prawo AI
Rozstrzygnięcie drugiego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma nastąpić do końca przyszłego tygodnia - poinformował samorządowców Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Samorządy czekają na wyniki analizy wniosków w ramach programu, który łącznie w skali całego kraju obejmuje 6 miliardów złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.11.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo