Prawo.pl
Przygotowanie pisma do urzędu wcale nie musi być wyzwaniem, a mimo to często nastręcza trudności. Jak skomponować pismo, jakich słów użyć i jak informować o sprawie? Akcja Masz Głos Fundacji Batorego 31 sierpnia organizuje bezpłatne webinarium „Ja i urząd. Jesteśmy w kontakcie”.
Robert Horbaczewski
27.08.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Część proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian w Funduszu Sprawiedliwości nawiązuje pośrednio do ustaleń z naszego raportu, ale niektóre są sprzeczne z istotą naszych rekomendacji - poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli. Jako jedną z tych zmian sprzecznych z rekomendacjami NIK wymieniono umożliwienie finansowania zakupu nieruchomości ze środków Funduszu.
Krzysztof Sobczak
27.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Polska służba zdrowia jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa – zapewnia wiceminister Waldemar Kraska. Ale z rozmów z przedstawicielami samorządów i dyrektorami szpitali wynika, że dokładnego planu nie ma. Część wojewodów rozmawia z szpitalami, ale nie wszyscy. A te boją się braków kadrowych, narzekają na brak wytycznych do prowadzenia terapii i długofalowej strategii.
Jolanta Ojczyk
27.08.2021
Zarządzanie Koronawirus a prawo

Cyfryzacja po polsku - pozwolenie na budowę szybciej na papierze

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI
Urzędy nie radzą sobie z cyfryzacją formalności budowlanych. Brakuje im dobrych komputerów, nie wszystkie mają również elektroniczny obieg dokumentów oraz oprogramowanie powiązane z ePuap-em. Na razie więc cyfryzacja istnieje głównie na… papierze. A tradycyjny sposób załatwiania pozwolenia na budowę jest wciąż i najlepszy, i najszybszy.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.08.2021
Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI
Na oficjalnych stronach rządowych pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad zmianą przepisów prawa, które pozwolą na likwidację prawa użytkowania wieczystego. Czy istnieją realne szanse na powszechne i oparte o akceptowalne przez użytkowników wieczystych będących przedsiębiorcami, warunki finansowe, aby zlikwidować prawo użytkowania wieczystego?
Mirosław Narolski
27.08.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Odbiurokratyzujemy pracę nauczycieli - zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Rozporządzenie w tej sprawie podpiszę jeszcze w tym lub przyszłym tygodniu - poinformował. I wyjaśnił, że ma ono dotyczyć m.in. likwidacji ewaluacji zewnętrznej, ewaluacji wewnętrznej oraz monitorowania.
Krzysztof Sobczak
26.08.2021
Zarządzanie oświatą
Obowiązująca od soboty nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie osób nielegalnie przekraczających granicę powoduje, że wynikające z Konwencji Genewskiej i ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP prawo cudzoziemców do ubiegania się w Polsce o ochronę międzynarodową stało się fikcją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
26.08.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie

Sopot: nie będziemy zatrudniać osób niezaszczepionych

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Władze Sopotu zapowiedziały, że nie będą zatrudniać osób, które nie są zaszczepione. Jak tłumaczą, nie chcą, by pozwolić, aby którykolwiek z urzędników stanowił zagrożenie dla mieszkańców tego kurortu. Z tego powodu planują podjąć tego typu decyzję.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Zastąpi na tym stanowisku Annę Kornecką i będzie odpowiadał m.in. za budownictwo oraz mieszkalnictwo. Pozostałymi wiceministrami w tym resorcie są: Andrzej Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Olga Semeniuk i Marek Niedużak. Wciąż wolna jest teka ministra.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę w sprawie prac nad zintegrowanym planem zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Opracowanie takiego planu będzie m.in. wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2018 roku.
Krzysztof Sobczak
26.08.2021
Środowisko Prawo europejskie
Od 1 stycznia przyszłego roku wprowadzimy górny próg opłat za gospodarkę odpadową naliczanych metodą wodną - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. I dodał, że nie powinien on przekraczać 150 zł. Poinformował, że wydał polecenie, aby przygotować przepisy doprecyzowujące tę metodę ustalania przez samorządy opłat za śmieci.
Krzysztof Sobczak
26.08.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Jeśli ktoś ze swego kraju ucieka, należy wszcząć postępowanie w sprawie statusu uchodźcy i w tej procedurze sprawdzić, czy zachodzą przesłanki udzielenia azylu. Twierdzenia rządu, że migranci znajdują się na terytorium Białorusi, więc tam powinni składać wnioski o azyl, są niczym niepoparte, nie mają nic wspólnego z prawem i rzeczywistością - twierdzi prof. Witold Klaus, ekspert w sprawach migracji z Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.08.2021
Prawo karne Prawo europejskie
Polska ma obowiązek zapewnić opiekę medyczną oraz żywność, wodę i ubrania dla koczujących na polsko-białoruskiej granicy w poblizu Usnarza Górnego - zdecydował w środę Europejski Trybunał Praw Człowieka w odpowiedzi na wniosek złożony przez grupę polskich prawników. Trybunał nie nakazał jednak wpuszczania migrantów do Polski. Zdaniem MSZ potwierdza to stanowisko polskich władz.
Krzysztof Sobczak
26.08.2021
Administracja publiczna
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jakość, terminowość doręczania i bezpieczeństwo przesyłek oraz dostępność usług pocztowych realizowanych przez Pocztę Polską S.A. Okazuje się, że jest coraz drożej, ale niekoniecznie lepiej - wciąż występują opóźnienia w dostarczaniu przesyłek, a nie wszyscy mieszkańcy mają odpowiedni dostęp do usług pocztowych.
Agnieszka Matłacz
26.08.2021
Administracja publiczna

Ministerstwo i NSA różnią się, gdzie zgłaszać zbywany pojazd

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Samorządowcy domagają się doprecyzowania przepisu dotyczącego zgłaszania zbycia pojazdów. Dochodzi bowiem do sporów kompetencyjnych między starostami o to, czy właściwym jest ten ze względu na miejsce zamieszkania zgłaszającego, czy miejsce rejestracji pojazdu. Ministerstwo Infrastruktury dostrzega problem i obiecuje zmianę, ale nie wskazuje terminu.
Robert Horbaczewski
26.08.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

WSA: Minister zdrowia rażąco naruszył procedurę przy przejęciu Szpitala Północnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna
O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie. Jednak tak się nie stało. Szpital Solec (Północny) w ogóle nie brał udziału w postępowaniu, gdyż minister zdrowia nie zapewnił mu w żaden inny sposób czynnego udziału, nie powiadomił o postępowaniu, do czego był zobowiązany
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.08.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych podtrzymuje postulat co najmniej 12-procentowej w przyszłym roku podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej. Zapowiada jednocześnie podjęcie zgodnych z prawem działań, aby przypomnieć, że bez pracowników tej sfery polskie państwo nie jest w stanie funkcjonować.
Robert Horbaczewski
25.08.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Polski Ład - więcej osób zapłaci 70-proc. PIT

PIT Administracja publiczna Spółki Polski Ład
Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu przewiduje zmiany w zasadach pobierania 70-proc. podatku dochodowego od odpraw lub odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia. Rząd chce, by opodatkowaniu podlegały wszystkie kontrakty, a nie tylko umowy o pracę lub umowy świadczenia usług zarządzania.
Krzysztof Koślicki
25.08.2021
PIT Administracja publiczna Spółki Polski Ład
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Zgodnie z zawartą w nim propozycją, nadzór nad Polskim Laboratorium Antydopingowym przejmie minister zdrowia. Ma to zapewnić wymaganą przez międzynarodowe standardy niezależność tej instytucji.
Katarzyna Redmerska
25.08.2021
W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek 24 sierpnia br. ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji tej inwestycji 15 sierpnia. – To historyczny moment – ocenił wtedy prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Agnieszka Matłacz
25.08.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Gminy chcą bezpłatnego dostępu do ksiąg wieczystych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo
Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystąpi do resortu sprawiedliwości z wnioskiem o opracowanie przepisów dających gminom bezpłatny dostęp do ksiąg wieczystych. Wskazuje, że to konieczne, aby miasta mogły m.in. weryfikować, czy osoba ubiegająca się o nabycie mieszkania komunalnego nie dysponuje mieszkaniem położonym w innej miejscowości.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
25.08.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo
Władze Rzeczpospolitej Polskiej z najwyższą uwagą odnoszą się do sytuacji osób znajdujących się na terytorium Białorusi w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Polska wywiązuje się ze swoich zobowiązań prawno-międzynarodowych. Tak Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na oświadczenie Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Administracja publiczna
Właściwe sklasyfikowanie gruntów jest podstawą m.in.: planowania przestrzennego, wymiaru podatków, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, czy statystyki publicznej. Tymczasem klasyfikatorami gleboznawczymi są często osoby przypadkowe, bez odpowiedniej wiedzy. Może więc dochodzić do błędów - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Dochody państwa mają wynieść 475 mld zł, wydatki 505,6 mld zł – oznacza to deficyt 30 mld zł. Ma mieć on jednak charakter inwestycyjny. Projekt przewiduje m.in. 4,4 proc. podwyżkę wynagrodzeń w budżetówce i odmrożenie funduszu nagród. Więcej pieniędzy będzie także na wojsko i służbę zdrowia.
Krzysztof Koślicki
24.08.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna
Z niepokojem obserwujemy naruszenie fundamentalnych praw osób pozostających w dramatycznej sytuacji bezdomności, głodu i zimna pomiędzy terytorium bezpiecznej i zasobnej Polski a terytorium autorytarnej Białorusi - stwierdza w oświadczeniu w sprawie uchodźców przetrzymywanych siłą na granicy polsko-białoruskiej Zespół Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2021
Prawnicy Administracja publiczna
Daniel Witko i Agata Bzdyń - prawnicy współpracujący z Helsińską Fundacją Praw Człowieka skierowali do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wniosek o wydanie środków tymczasowych w sprawie grupy cudzoziemców przetrzymywanych na polsko-białoruskiej granicy. Chodzi o odmowę przyjęcia od nich wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Postępowanie zmierzające do wyłonienia skarbnika jednostki samorządu terytorialnego ma charakter merytoryczno – polityczny. To oznacza, że kandydat wyłoniony w drodze konkursu na wolne stanowisko urzędnicze musi uzyskać jeszcze akceptacje organu stanowiącego, czyli odpowiedniej rady gminy, powiatu lub województwa. Nie ma możliwości „pełnienia obowiązków” na tym stanowisku.
Robert Horbaczewski
24.08.2021
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski sygnalizuje rządowi, że – jeśli Polski Ład wejdzie w życie - duchowni stracą finansowo, ponieważ nie będą mogli odliczać od podatku zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jego zdaniem, to niesprawiedliwe. Eksperci zwracają jednak uwagę, że księża i tak są w uprzywilejowanej pozycji i płacą niskie podatki.
Krzysztof Koślicki
24.08.2021
PIT Polski Ład
Zasady waloryzacji wynagrodzenia w kontraktach budowlanych, w związku ze zmianami cen na rynku, są często niekorzystne dla wykonawców. Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD) chcą to zmienić. Apelują do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wypracowanie dobrych praktyk w tym zakresie, a ten nie mówi "nie".
Renata Krupa-Dąbrowska
24.08.2021
Zamówienia publiczne Budownictwo

Grupowe zwolnienia chorobowe - czy można im przeciwdziałać?

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Grupowe korzystanie ze zwolnienia chorobowego przez pracowników stało się niejako metodą nieformalnego strajku. Metodą skuteczną, bo trudną do zakwestionowania. Czy, i jak przed tym procederem mogą się bronić pracodawcy? Zupełnie inne narzędzia dostępne są w sektorze prywatnym i publicznym – pisze Mikołaj Zając.
Mikołaj Zając
24.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy