Prawo.pl

Amnesty: Zamach na autonomię polskiej szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Upolitycznienie, ograniczenie roli samorządów w edukacji, zagrożenie dla pluralizmu prezentowanych poglądów – takie konsekwencje mogą dotknąć polskie szkoły po wprowadzeniu proponowanych przez ministra Przemysława Czarnka zmian w prawie oświatowym ocenia Amnesty International.
Krzysztof Sobczak
04.07.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Od początku lipca czas na rejestrację pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz na zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu został wydłużony z 30 do 60 dni. Takie zasady obowiązywać będą do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.
Krzysztof Sobczak
04.07.2021
Administracja publiczna
Choć w Polsce plaże nudystów funkcjonują od kilkudziesięciu lat, to żadna z nich nie ma statusu oficjalnego kąpieliska ustalonego na podstawie przepisów prawa wodnego. Także morsy nie mogą legalnie chlapać się zimą. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przeciwne ustanowieniu sezonu kąpielowego w okresie jesienno-zimowym.
Robert Horbaczewski
03.07.2021
Samorząd terytorialny
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi kasacyjne rzecznika praw obywatelskich na odrzucenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie jego skarg na uchwały „anty-LGBT”. NSA zgodził się z rzecznikiem, że uchwały te, jako akty z zakresu administracji publicznej, podlegają takiej kontroli.
Robert Horbaczewski
02.07.2021
Samorząd terytorialny
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie poinformowało w piątek o przekazaniu premierowi protestu wobec nowelizacji, której skutkiem będzie zablokowanie reprywatyzacji. Tego samego dnia marszałka Senatu odwiedziła wysłanniczka USA do spraw Holokaustu. Wcześniej ostro w tej sprawie zaprotestował rząd Izraela.
Krzysztof Sobczak
02.07.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Minister zdrowia Adam Niedzielski wyznaczył zespół, do którego zadań będzie należeć opracowanie projektu przepisów wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji w zakresie postępowań naprawczych szpitali. Przepisy mają umożliwić przeprowadzenie restrukturyzacji tych podmiotów. Zespół ma zakończyć działalność́ do 31 sierpnia br.
Katarzyna Redmerska
02.07.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Spór między wspólnotą mieszkaniową a wojewodą i deweloperem był wywołany ograniczeniem dopływu światła do nieruchomości sąsiednich. Jednak wyroki, które zapadły w tej sprawie dowodzą, że normy ISO zostały zachowane, a organ nie złamał prawa - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.07.2021
Budownictwo
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce znowelizować rozporządzenie w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie lub bobry. Nowe przepisy mają zmniejszyć biurokrację i skrócić czas prowadzenia postępowań oraz zmniejszyć jego koszty. Jedna z propozycji przewiduje, że termin oględzin ma być ustalony telefonicznie, a nie pisemnie.
Robert Horbaczewski
02.07.2021
Środowisko Administracja publiczna

ZNP apeluje do premiera o odwołanie ministra

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Przemysław Czarnek, pełniąc funkcję Ministra Edukacji i Nauki dał się poznać jako osoba, która swoimi działaniami wywołuje nieustanne kontrowersje, budzi oburzenie i niesmak większości polskiego społeczeństwa - pisze Związek Nauczycielstwa Polskiego i apeluje o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki z zajmowanego stanowiska.
Monika Sewastianowicz
01.07.2021
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które weszły w życie od 1 lipca 2021 r.
Robert Horbaczewski
01.07.2021
Środowisko
Samorządy przejmują od 1 lipca obsługę i wprowadzanie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do bazy mają trafić informacje o sposobach ogrzewania domów i innych budynków - trzeba będzie zgłaszać kominek, a nawet "kozę". Samorządom brakuje jednak informacji o udostępnieniu potrzebnego do tego oprogramowania.
Robert Horbaczewski
01.07.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

Początek lipca pełen zmian w prawie

Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Duża nowelizacja przepisów ustawy o VAT, zmiany w zwrotach podatku dla podróżnych, obowiązek zainstalowania kas online przez kolejne branże, nowelizacja przepisów akcyzowych – to najważniejsze przepisy, które weszły w życie 1 lipca. Wiele nowych regulacji dotknie nie tylko podatników, ale także innych podmiotów – m.in. notariuszy i spółek. Zmiany są istotne i dotyczą wielu gałęzi prawa.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
01.07.2021
Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Preferencje w podatku od nieruchomości do końca roku

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Ministerstwo Finansów przypomniało w środę, że do końca 2021 r. gminy mogą wprowadzać zwolnienia z podatku od nieruchomości i wydłużać terminy płatności jego rat. Z tej pomocy mogą korzystać wskazane podmioty i grupy przedsiębiorców, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z pandemią koronawirusa.
Krzysztof Koślicki
30.06.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

TK: Cel wywłaszczenia niezrealizowany, nieruchomość do zwrotu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Przepisy specustawy drogowej nieprzewidujące możliwości zwrotu nieruchomości przejętej na potrzeby budowy drogi publicznej są niekonstytucyjne - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o sytuacje, gdy przejętej nieruchomości ostatecznie nie wykorzystano do budowy drogi, a potem odmawiano jej zwrotu byłym właścicielom.
Krzysztof Sobczak
30.06.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Zniesienie limitów w wybranych grupach świadczeń, rozwój opieki domowej i środowiskowej oraz szersze wykorzystanie rozwiązań telemedycznych – takie m.in. rozwiązania zawiera przedstawiony w poniedziałek przez resort zdrowia dokument „Zdrowa przyszłość”. Przewiduje też modernizację infrastruktury według standardów dostępności i stworzenie funduszu odszkodowań z tytułu zdarzeń niepożądanych.
Krzysztof Sobczak
30.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W Senacie została złożona petycja, która postuluje zmiany w ustawach, które zakażą radnym zatrudniania w podmiotach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zastrzeżenia co do zgodności z konstytucją zaproponowanych rozwiązań mają niektórzy prawnicy. A samorządowcy wskazują, że może to wykluczyć z aktywności samorządowej kolejnych obywateli.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Robert Horbaczewski
30.06.2021
Samorząd terytorialny Ordynacja Prawo pracy
Rząd i urzędnicy zachęcali przedsiębiorców do przekwalifikowywania i inwestowania w budowle covidowe. Zatem nie rozumiem, jak w tym kontekście w ogóle można mówić o wykorzystywaniu luk w prawie czy nadużywaniu przepisów, skoro było to zaplanowane działanie rządu ukierunkowane na pomoc przedsiębiorcom - mówi prof. Robert Suwaj, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.
Monika Sewastianowicz
30.06.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Prywatna szkoła, która nie posłucha kuratora, będzie mogła stracić uprawnienia – wynika z założeń do projektu zmian w przepisach oświatowych. W uzasadnieniu resort edukacji twierdzi, że kurator nie może skutecznie sprawować nadzoru, nawet gdy otrzyma skargi. Tymczasem w odpowiedzi na interpelację dotyczącą szkół katolickich podkreśla, że to rzadkie przypadki
Monika Sewastianowicz
30.06.2021
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Chojnice, Poddębice, Podkowa Leśna, Poznań i powiat wrocławski to liderzy w gospodarowaniu środkami finansowymi w 2020 roku. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.
29.06.2021
Samorząd terytorialny
Ostatnie wybory w Rzeszowie, ale także niedawne prezydenckie i parlamentarne pokazały, że korupcja polityczna nie tylko nie zanika, ale wręcz przyjmuje coraz bardziej bezpośrednie formy, np. czeków na konkretne kwoty z rządowych funduszy dla grup, które politycy chcą pozyskać - mówi prof. Paweł Chmielnicki z Uczelni Łazarskiego.
Krzysztof Sobczak
29.06.2021
Administracja publiczna Wybory

Cyfrowe wnioski nie przyśpieszą wydawania pozwoleń na budowę

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Od 1 lipca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę online. Na razie jednak inwestorzy nie planują masowego załatwiania formalności przez internet. Fakt, że nie będą musieli osobiście fatygować się do urzędu, nie jest dla nich specjalnie atrakcyjny, bo nie zmniejsza biurokracji. Obawiają się też, że niektóre starostwa nie poradzą sobie ze zmianami, bo brakuje im odpowiedniego sprzętu.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.06.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus a prawo
Umowa z placówką podstawowej opieki zdrowotnej może zostać rozwiązana, gdy udział udzielanych przez nią porad zdalnych przekroczy 90 proc. - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt trafił on do pięciodniowych konsultacji publicznych.
Krzysztof Sobczak
28.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Chcemy zmienić system finansowania podstawowej opieki zdrowotnej, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. W większym stopniu NFZ ma płacić za wykonane usługi na rzecz pacjenta.
Krzysztof Sobczak
28.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Grupa posłów chce znowelizować ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, aby nadać obywatelom Polski narodowości gruzińskiej status mniejszości narodowej. Jeśli uda się znowelizować ustawę, byłaby to 10 mniejszość narodowa w naszym kraju.
Robert Horbaczewski
28.06.2021
Administracja publiczna
Nie można dziury w murawie boiska łatać piaskiem. W przypadku wyłączenia obiektu z użytkowania, nie wystarczy poinformować o tym na kartce przytwierdzonej do furtki lub wygrodzić wejścia taśmą. Na zarządcach boisk ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich użytkowników - wyzwaniem będą imprezy plenerowe, które ruszą lada chwila. A odszkodowania za wypadki bywają kosztowne.
Robert Horbaczewski
28.06.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Wojewoda małopolski twierdzi, że nie wszystkie gminy poszkodowane przez wichurę potrafią szybki i sprawie wystąpić o pomoc. Dlatego zapowiedział w sobotę, że od poniedziałku ruszą szkolenia on line, dzięki którym łatwiej będzie im przebrnąć przez skomplikowaną procedurę.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.06.2021
Samorząd terytorialny
Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która zatruwa życie obywatelom i drenuje budżety gmin. Dotychczas zwalczanie jej przypomina walkę z hydrą. W nowo uchwalonej ustawie o gatunkach obcych pojawiły się jednak zapisy, która mają ułatwić gminom zwalczanie tej inwazyjnej rośliny. Możliwe np. będzie prowadzenie takich działań na prywatnych posesjach.
Robert Horbaczewski
26.06.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Wykonując wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa posłowie tak zmienili kodeks postępowania administracyjnego, że zamkną drogę do odzyskania nieruchomości czy odszkodowania, jeśli w okresie PRL pozbawiono ówczesnych właścicieli prawa własności i na podstawie sprzecznych z prawem decyzji administracyjnych
Michał Siembab
26.06.2021
Finanse samorządów Administracja publiczna
Procedowana zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami - oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. W tej sprawie interweniuje także Departament Stanu USA.
Krzysztof Sobczak
25.06.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna

MSWiA wycofuje się z rewolucji w ochotniczych strażach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nie będzie podziału ochotniczych straży pożarnych na jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP (JRG OSP) i pozostałe. W nowych założeniach do projektu złagodzono też warunki uzyskania dodatku do emerytury przez kobiety ratowniczki OSP. Do tego jednostki mają płacić mniej za prąd, a strażakom - ochotnikom finansowane będą kursy na prawo jazdy kategorii C.
Robert Horbaczewski
25.06.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna