Prawo.pl
W świetle prawa nie istnieją, ale według szacunków liczba jednopłciowych rodziców wychowujących dzieci sięga w Polsce 50 tysięcy. Taką liczbę podają autorzy raportu stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza – „Jesteśmy rodziną. Co myślą Polacy i Polki o rodzinach osób LGBTIQ?”. I dodają, że tylko 54 proc. polskiego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę.
Krzysztof Sobczak
27.12.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna

Administratywista to specjalista w zakresie prawa administracyjnego

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Służba cywilna
Pojęcie administratywista jest pojęciem nowym, trudno je znaleźć w większości słowników. Pojęciem tym nie posługują się również akty prawne. Administratywista to także prawnik, który posiada jednak znacznie większą (specjalistyczną) wiedzę z zakresu prawa administracyjnego niż prawnik bez aplikacji.
Marek Sondej
27.12.2021
Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Służba cywilna
Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej negatywnie opiniuje proponowane przez resort administracji zmiany w przepisach dotyczących regionalnych izb obrachunkowych. Podobnie jak Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich uważa, że to kolejny krok do centralizacji państwa oraz odbierania samodzielności i niezależności samorządom.
Robert Horbaczewski
27.12.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Ich znaczna część znów...
Jan Górski
24.12.2021
Dyrektor oświatowej placówki niepublicznej nie jest funkcjonariuszem państwowym, więc uznano za niezbędne załatanie luki prawnej poprzez wprowadzenie zapisów "lex Wójcik". Ale przy okazji wpisuje się do Prawa oświatowego surowe kary także dla dyrektorów szkół publicznych - mówi Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie.
Beata Igielska
24.12.2021
Zarządzanie oświatą
Ministerstwo Infrastruktury postanowiło wycofać się z obowiązkowych szkoleń teoretycznych i praktycznych dla wszystkich młodych kierowców pomiędzy 4. a 8. miesiącem od otrzymania prawa jazdy. Powinny one odbywać się już od trzech lat, ale resort przyznaje, że to prawo jest martwe. W zamian chce zaproponować inne rozwiązania skierowane do młodych kierowców.
Robert Horbaczewski
24.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
W przypadku budowy zbiornika na deszczówkę, o pojemności do 10 metrów sześciennych starostwa nie powinny wymagać pozwolenia na budowę. Tak uważa Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Do procedowanego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy resort wprowadził stosowaną zmianę przepisów prawa budowlanego.
Robert Horbaczewski
23.12.2021
Blisko 2,5 mld zł przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu "Racjonalna gospodarka odpadami". Z dotacji i pożyczek mogą skorzystać też jednostki samorządu i ich związki na inwestycje związane z selektywnym zbieraniem odpadów oraz budową instalacji do gospodarowania nimi oraz wykorzystaniem odpadowych paliw w energetyce.
Robert Horbaczewski
23.12.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Prezydent wyposażony jest w różne szczególne uprawnienia, w tym prawo zawetowania ustawy uchwalonej w Sejmie. Sejm natomiast może głosować nad odrzuceniem weta, choć nie zawsze decyduje się powrócić do procedowania w sprawie takiej ustawy. Wtedy po prostu zawetowany akt nie wchodzi w życie. Co Andrzej Duda postanowi w sprawie Lex TVN?
Aleksandra Partyk
22.12.2021
Prawnicy Administracja publiczna
Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej rozpoczęło konsultacje nad projektem Krajowej Polityki Miejskiej 2030 (KPM 2030). To najważniejszy dokument, który wyznaczać ma cele zrównoważonego rozwoju miast. Dokument zawiera postulowane zmiany w przepisach prawnych, modyfikacje mechanizmów finansowych oraz wsparcie dla transferu wiedzy.
Robert Horbaczewski
22.12.2021
Samorząd terytorialny
Gmina nie ma prawa żądać od Lasów Państwowych nieodpłatnego przeniesienia na jej rzecz gruntów przeznaczonych pod drogi gminne. Dotyczy to również nieruchomości przeznaczonych na ogólnodostępne drogi wewnętrzne. Jedyną formą "przekazania" gruntu gminie jest forma cywilnoprawna przeniesienia własności – np. sprzedaż, darowizna lub zamiana.
Marek Sondej
22.12.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Od 8 grudnia 2021 r. obowiązuje ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. To ważny akt zarówno dla podmiotów sektora publicznego, jak i dla biznesu. Zwłaszcza, jeśli zamysłem biznesowym jest innowacyjność, tworzenie produktów czy usług opartych na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, bądź na danych.
Marlena Sakowska-Baryła
22.12.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Spór o dostęp do drogi publicznej utrudni podział nieruchomości

Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości
Ustawa o gospodarce nieruchomościami zakłada, że każda działka powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Jednak w regulacji tej nie ma wyjaśnienia, co rozumiane jest pod pojęciem "dostęp do drogi publicznej". Przepisy ustawy nie normują wprost jaka jest minimalna szerokość tego dostępu. A to może rodzić poważne następstwa prawne, szczególnie na etapie podziału nieruchomości.
Robert Horbaczewski
22.12.2021
Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości
Uchwalone 17 grudnia prawo Lex TVN jest bardzo wadliwe, bo narusza zarówno umowę o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji zawartą z rządem USA, jak i prawo unijne. Odszkodowanie, które zapłaci Polska zawierać będzie kwotę inwestycji oraz utracone korzyści, więc będzie olbrzymie - twierdzi prof. dr hab. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.12.2021
Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Szkoły będą musiały posiadać procedury związane ze zgłaszaniem nieprawidłowości - taki obowiązek nakładają unijne przepisy dotyczące ochrony sygnalistów. Problem w tym, że mimo upływu terminu na implementację dyrektywy w tej sprawie, polskie władze wciąż z tym zwlekają i ustawy jeszcze nie uchwalono. Jedni eksperci sugerują dyrektorom, że nie muszą jeszcze nic robić, a inni, że procedurę lepiej opracować.
Monika Sewastianowicz
22.12.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Będą zmiany w Funduszu Medycznym, by działał lepiej

Finansowanie zdrowia Farmacja Poprawmy prawo
W styczniu 2022 roku ma zostać przedstawiony projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym. Dzięki temu z funduszu mają być finansowane badania genetyczne i program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza też zmian w procedurze wyłaniania nowoczesnych technologii lekowych. Nie wiadomo jeszcze, czy projekt będzie prezydencki, czy rządowy.
Jolanta Ojczyk
22.12.2021
Finansowanie zdrowia Farmacja Poprawmy prawo

RPO interweniuje w sprawie opłat za badania techniczne pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od 17 lat Minister Infrastruktury nie zmienił opłat za badania techniczne pojazdów. Tymczasem znacznie wzrosły koszty przedsiębiorców prowadzących taką działalność gospodarczą. Prawo przewiduje, że ustalając te stawki, minister powinien uwzględniać koszty wykonywania badań. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy w tej sprawie nie spełniają warunku zgodności z konstytucyjną zasadą proporcjonalności.
Robert Horbaczewski
21.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z zastrzeżeniem utraconych dokumentów nie ma co czekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zaginiony dowód osobisty można zastrzec w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli został ukradziony, wystarczy zgłosić to policji. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu policji. Nie warto czekać z decyzją, bo co dziennie banki notują kilkadziesiąt prób posługiwania się cudzą tożsamością w celach przestępczych.
Robert Horbaczewski
21.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ministerstwo sonduje zmiany w przepisach o strażach gminnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
MSWiA chce wrócić do zarzuconego pięć lat temu projektu nowelizacji ustawy o strażach gminnych. Założenia przewidują, że strażnicy otrzymają nowe kompetencje do zwalczania niektórych wykroczeń, także w ramach walki ze smogiem. Proponowane są też ułatwienia we wstępowaniu do służby i zmiany w jej funkcjonowaniu. Samorządy są sceptyczne czy nowelizację, o której słyszeli tyle razy, uda się przeprowadzić.
Robert Horbaczewski
21.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zameldowanie pomocne przy weryfikacji obowiązku szkolnego, ale nie jest konieczne

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo
Uczeń nie spełnia obowiązku szkolnego, jeżeli w danym miesiącu nie był na połowie dni zajęć, a nieobecności nie zostały usprawiedliwione. Bywa jednak, że trudno to zweryfikować, bo coraz mniej osób przestrzega obowiązku meldunkowego. Zamiast jednak go rozszerzać, warto sięgnąć po inne rozwiązania. - Dobrze byłoby wprowadzić dla gmin jakąś zamienną bazę danych - mówi wójt jednej z nich.
Monika Sewastianowicz
21.12.2021
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.
Krzysztof Koślicki
21.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Od 2022 roku łatwiej będzie stracić prawo jazdy, bo w taryfikatorze ujętych będzie aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych. Wystarczą więc dwa mandaty, aby kierowca stracił prawo jazdy. Aktualną liczbę punktów karnych kierowca może sprawdzić osobiście w komendzie lub online za pomocą usługi systemu CEPiK2.0.
Robert Horbaczewski
20.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Właścicielowi nieruchomości oprócz roszczenia o usunięcie linii wysokiego napięcia przysługuje prawo do tzw. przesunięcia linii, albo zmiana z naziemnych na podziemne. W ostatnich latach niektóre miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nakładają na operatorów systemu przesyłowego taki właśnie obowiązek - piszą adwokat Aleksandra Zielonka oraz aplikant radcowski Adrian Łukasik.
Adrian Łukasik Aleksandra Zielonka
20.12.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa trafi najprawdopodobniej do Sejmu dopiero w pierwszym kwartale 2022 r. Choć termin na wdrożenie unijnej dyrektywy minął, działań legislacyjnych nie udało się zamknąć nawet na etapie rządowym. Do projektu zgłoszono blisko 800 uwag. Samorządy czekają na wytyczne ministra w jaki sposób mają postępować, gdy zaczną zgłaszać się sygnaliści.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
20.12.2021
Samorząd terytorialny Compliance Kontrola zarządcza

Korekta płci to także zmiana PESEL

Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Co roku około dwóch tysięcy obywateli zmienia PESEL, na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub korekty płci. Zmiana jest bezpłatna. Osoba, która ma nowy PESEL musi na nowo zmienić dokumenty tożsamości i aktualizować wpisy w rejestrach.
Robert Horbaczewski
19.12.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Świadectwo służby jest informacją, która w sposób pisemny potwierdza przebieg służby. Dokument ten może zostać zmieniony tylko w drodze sprostowania. Natomiast wydanie jego odpisu nie może być kwestionowane w postępowaniu przed sądem administracyjnym. Świadectwo służby nie mieści się bowiem w żadnej z kategorii aktów lub czynności podlegających jurysdykcji tych sądów.
Dorian Lesner
18.12.2021
Policja Prawo pracy
Po Nowym Roku będzie można budować już małe domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie uproszczonych formalności budowlanych i bez dziennika budowy. Ale z opodatkowaniem ich właścicieli podatkiem od nieruchomości może być już poważny problem. Bo bez dziennika trudno będzie ustalić datę zakończenia budowy, a tym samym ustalić, od kiedy naliczać daninę.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.12.2021
Podatki i opłaty lokalne Budownictwo
Do 19 stycznia 2022 r. można zgłaszać uwagi do projektu Krajowego Programu Żeglugowego do 2030 roku. Jest to pierwszy w Polsce dokument planistyczny dla sektora transportu wodnego śródlądowego. Celem programu jest przywrócenie transportu wodnego śródlądowego poprzez inwestycje na Odrze i Wiśle.
Robert Horbaczewski
17.12.2021
Środowisko Administracja publiczna

Senat poprawia ustawę okołobudżetową na 2022 rok

Finanse publiczne Administracja publiczna
Senat w czwartek opowiedział się za wprowadzeniem poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2022 r. Ustawa teraz wróci do Sejmu. Senat jest m.in. za wykreśleniem z ustawy przepisów, które pozwalają wykorzystać środki z Funduszu Szerokopasmowego lub z Funduszu Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców na finansowanie zadań związanych z informatyzacją państwa.
Krzysztof Koślicki
16.12.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna

Gmina od mieszkańców dowiaduje się, że w budynku jest uciążliwy warsztat

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Gminy chcą wiedzieć, jaka działalność gospodarcza jest prowadzona w danym budynku lub nieruchomości i czy jest ona zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Dziś rozmija się to z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej. Gminy tracą więc m.in. na podatku od nieruchomości i często mają problemy z ustaleniem jego wymiaru.
Robert Horbaczewski
16.12.2021
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze Poprawmy prawo