Prawo.pl

Informacje o wynikach kontroli trzeźwości pracodawca przechowa w aktach pracownika

Administracja publiczna Prawo pracy HR Małe i średnie firmy
Informacje o dacie, godzinie i minucie badania przeprowadzonego w ramach kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu oraz wyniku tego badania, wskazującym na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości lub obecność środka działającego podobnie do alkoholu w organizmie pracownika, pracodawca będzie przechowywał w dodawanej części E akt osobowych pracownika.
Grażyna J. Leśniak
30.01.2023
Administracja publiczna Prawo pracy HR Małe i średnie firmy
W piątek, 27 stycznia 2023 r., Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowela umożliwia też pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników i badanie ich na obecność innych środków działających podobnie do alkoholu.
Grażyna J. Leśniak
30.01.2023
Prawo pracy
Obywatele Ukrainy będą współfinansować koszty zakwaterowania zbiorowego, większa weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych wypłacanych uchodźcom wojennym, 30 dni na złożenia wniosku o nadanie PESEL, przedłużenie uprawnień pobytowych - takie m.in. zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która weszła w życie 28 stycznia. Nowelizacja wprowadza zmiany także w 20 innych ustawach.
Robert Horbaczewski
30.01.2023
Samorząd terytorialny Zawody medyczne Ukraina
W tym roku zaczynamy program wieloletni – planujemy co rok kupować laptopy dla 4-klasistów. Jest to ważna inwestycja w edukację młodych ludzi i znaczące odciążenie budżetów rodzinnych - poinformował kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. A minister edukacji dodał w niedzielę, że po zakończeniu tej akcji, laptopy dostaną też nauczyciele.
Krzysztof Sobczak
30.01.2023
Szkoła i uczeń Prawo AI
Myśliwi żegnają się z ołowiem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę, którą Firearms United Network wniosło przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia Komisji (UE) dotyczącego amunicji ołowianej na obszarach wodno-błotnych lub wokół nich. Oznacza to, że możliwość strzelania ołowianą amunicją będzie od połowy lutego bardzo ograniczona.
Regina Skibińska
30.01.2023
Prawo karne Środowisko
Celem przepisów o sygnalistach jest przede wszystkim ustanowienie nowych kanałów składania zawiadomień o naruszaniu prawa, czyli dość nietypowa dla naszego prawa pracy konstrukcja, w której zakłady pracy mają zostać powiązane z publicznym systemem ochrony praworządności – pisze prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk. Ma też krytyczne uwagi m.in. do nowych przepisów o badaniu trzeźwości i implementacji dyrektywy work-life balance.
Arkadiusz Sobczyk
30.01.2023
Prawo pracy
Kancelaria Prezydenta stale monitoruje propozycje w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym. Z dużym optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnych. Prezydent Duda podejmie decyzję po całym procesie legislacyjnym - powiedziała w sobotę Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta o uchwalonej nowelizacji.
Grażyna J. Leśniak
28.01.2023
Samorząd terytorialny Wybory

Zespół w PAN pracuje nad reformą Akademii

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Poszukiwanie kompromisów i synergii - tak kierownictwo Polskiej Akademii charakteryzuje nowy etap prac nad nowelizacją ustawy o PAN. I dodaje, że nowo powstały zespół do spraw nowelizacji tej ustawy przygotuje rozwiązania systemowe wzmacniające rolę Akademii. Projekt będzie poddany dodatkowym konsultacjom w ramach obu filarów PAN – w korporacji członków PAN oraz wewnątrz instytutów.
Krzysztof Sobczak
28.01.2023
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie, a już szczególnie po niedawnym wzroście cen nośników energii. Tymczasem z ocieplaniem domów, zwłaszcza starszych, jest u nas bardzo źle. Podstawowy problem to wysokie koszty, bo procedury budowlane nie są skomplikowane. Trudniej jest, gdy wymagający docieplenia budynek jest stary i objęty ochroną konserwatora.
Zofia Jóźwiak
28.01.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Dobra kondycja zwierzęcia wcale nie musi świadczyć o tym, że dalsze jego pozostawanie u aktualnego właściciela lub opiekuna nie zagraża jego życiu lub zdrowiu. W szczególności, gdy właściciel nie zapewnia mu właściwego schronienia przed chłodem, upałem, deszczem lub śniegiem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Marek Sondej
28.01.2023
Prawo karne
Gdy firma zatrudnia pracowników w podstawowym i równoważnym systemie czasu pracy, to jak rozliczyć urlop na żądanie dla pracownika w systemie równoważnym? Czy ma on prawo do domagania się we wskazanym terminie 32 godzin wolnego? Czy może wnioskować na 8 godzin urlopu (jeden dzień) w dniu, w którym ma zaplanowane 12 godzin pracy? Więcej piszemy w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
27.01.2023
Prawo pracy
Nie można wyznaczyć osoby do zastępowania dyrektora szkoły, gdy stanowisko to pozostaje nieobsadzone. Nawet konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły nie zmienia faktu, że działania jakie może podejmować organ prowadzący szkołę mają swoje ograniczenia w obowiązujących przepisach prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.
Marek Sondej
27.01.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Nie mamy danych z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, dlatego - chociaż sieć jest absolutnie potrzebna - obawiam się, czy nie będzie to kolejny eksperyment na pacjentach, z którego dopiero po kilku latach będziemy wyciągać wnioski – mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.
Beata Dązbłaż
27.01.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

Ustawy przyjęte przez Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia 2023

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Zmiany w Kodeksie wyborczym, ustawę o Fundacji rodzinnej, budżet na 2023 rok, przepisy wprowadzające świadczenia za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSWiA i MON, kolejne przepisy deregulacyjne i szereg istotnych zmian w Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Karnym – uchwalił Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia. Posłowie przegłosowali też poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej i uchwali Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej UE na lata 2023–2027.
Robert Horbaczewski
26.01.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Poprawa bezpieczeństwa żeglugi, zwiększenie efektywności działań administracji morskiej w imieniu państwa bandery, usprawnienie nadzoru nad czynnościami organizacji upoważnionych do wykonywania zadań administracji morskiej to cele podpisanej 25 stycznia przez Prezydenta ustawy z 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Przepisy umożliwią też budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
Robert Horbaczewski
26.01.2023
Administracja publiczna

Lasy w Polsce też partyjne, więc wara Unii od nich

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie
W organach Unii Europejskiej toczą się właśnie prace zmierzające do objęcia lasów wspólną polityką. Nic dziwnego, bo wobec obecnych i ciągle narastających zagrożeń ekologicznych międzynarodowa koordynacja w tej sferze wydaje się jak najbardziej zasadna. A polskie władze już ostro protestują. I też nic dziwnego, bo to jedna z dziedzin najbardziej zawładniętych przez partię rządzącą.
Krzysztof Sobczak
26.01.2023
Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie

Mandat za brak biletu nie wtedy, gdy biletomat był zepsuty

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Pasażer nie odpowiada za brak biletu, jeżeli nie mógł go kupić z powodu awarii biletomatu - orzekł krakowski sąd. Wyjaśnił także, że nie musi płacić ani podwyższonej opłaty przewozowej, ani nawet zwracać przewoźnikowi kosztów biletu. Argumentem w sprawie nie jest też to, że pasażer potencjalnie mógł skorzystać z aplikacji na smartfonie.
Monika Sewastianowicz
26.01.2023
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekaże dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa na bieżącą działalność środowiskowych domów samopomocy. Finansowanie zostanie jednak zwiększone tylko w pierwszym półroczu 2023 r. i dlatego zarządzający placówkami zastanawiają się jak podzielić zapowiedziane fundusze i co będzie w drugiej połowie roku.
Beata Dązbłaż
26.01.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Ile dni w roku kalendarzowym będą mogły przepracować zdalnie, w ramach pracy okazjonalnej, osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy? Prawnicy są podzieleni: jedni uważają, że liczba dni ma być proporcjonalna do wymiaru czasu pracy, inni – że będą to 24 dni, jak mówi ustawa, bez względu na wymiar czasu pracy. I za tym podejściem opowiada się resort pracy.
Grażyna J. Leśniak
26.01.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Zapowiadana przez przedstawicieli władz zachęta w postaci wyższej pensji, pod warunkiem pracy wyłącznie w jednym miejscu, w sektorze publicznym, rozpocznie licytację na wynagrodzenia – przestrzegają eksperci. W sytuacji, gdy lekarzy brakuje, efektem – wbrew intencjom resortu zdrowia – może być odpływ lekarzy do sektora prywatnego i pozbawienie pacjentów dostępu do leczenia.
Katarzyna Nocuń
26.01.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zdecydował, że jego przedstawiciele nie wezmą udziału w zorganizowanym w środę 25 stycznia corocznym spotkaniu noworocznym Prezydenta RP z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Powodem był decyzja o ograniczeniu liczby godzin języka niemieckiego.
Krzysztof Sobczak
25.01.2023
Szkoła i uczeń Administracja publiczna
Obywatele Ukrainy, którzy nabyli w tym kraju kwalifikacje zawodowe do wykonywania górniczych zawodów regulowanych, mogą uzyskać decyzję w sprawie uznania tych kwalifikacji w Polsce - przewiduje podpisana przez prezydenta ustawa o pomocy dla uchodźców. Przepis dotyczy tych Ukraińców, którzy w Polsce przebywają legalnie.
Robert Horbaczewski
25.01.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Ukraina Węgiel
Znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał właśnie prezydent, zwiększa w 2023 r. środki finansowe w celu wsparcia zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny.  Samorządy dostaną też pieniądze na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych dla uczniów.
Krzysztof Sobczak
25.01.2023
Samorząd terytorialny Ukraina
Na przestrzeni ostatnich kilku lat Polska to kraj o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia na kontynencie. Na szczególną uwagę zasługuje proporcja bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn – twierdzi Instytut Finansów, powołując się na zebrane dane. W sierpniu 2022 roku stopa bezrobocia kobiet w Polsce była wyższa od stopy bezrobocia mężczyzn o zaledwie 0,6 pkt proc., podczas gdy w innych krajach UE dysproporcje były większe.
Grażyna J. Leśniak
25.01.2023
Rynek Prawo pracy
Prowadzone przez rząd prace legislacyjne nad zmianą przepisów, która ma na celu zapobieganie kradzieży tożsamości idą w dobrym kierunku, ale niektóre propozycje budzą wątpliwości - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I wskazuje m.in. na problem jawności numeru PESEL, brak elektronicznych pełnomocnictw czy zasady udostępniania danych z rejestru zastrzeżeń.
Krzysztof Sobczak
25.01.2023
Administracja publiczna RODO
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zaaprobował 14 grudnia 2022 roku kodeks postępowania dotyczący ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych autorstwa porozumienia zielonogórskiego. To pierwszy tego typu kodeks w Polsce. Na aprobatę czekają kolejne. Pisze o tym Krzysztof Kaźmierczak, data protection specialist RODO RK Legal 
Krzysztof Kaźmierczak
25.01.2023
RODO
Najnowsza wersja projektu ustawy o sygnalistach nie ułatwia jednostkom samorządu terytorialnego przygotowań do wdrożenia systemu ich ochrony. Problemem może być opracowanie procedury zgłoszeń zewnętrznych oraz konieczność ustalenia, czy dane zgłoszenie dotyczy interesu publicznego, a tym samym przyznanie zgłaszającemu ochrony należnej sygnaliście.
Robert Horbaczewski
25.01.2023
Samorząd terytorialny Compliance

Powstanie Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Powołanie spółki, która zajmie się przekształcaniem terenów pogórniczych, przemysłowych i poprzemysłowych związanych z wygaszaniem wydobycia węgla kamiennego oraz zmianami struktury gospodarczej województwa śląskiego to cel podpisanej przez prezydenta ustawy z 13 stycznia w sprawie powołania spółki akcyjnej Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego.
Robert Horbaczewski
24.01.2023
Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Minister zapowiada różnicowanie zarobków nauczycieli

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela - zapowiada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I precyzuje, że chodzi m.in. o zróżnicowanie zarobków nauczycieli w zależności od prowadzonego przedmiotu, miejsca pracy i liczby dzieci w klasie. Projektowana reforma ma też dotyczyć nowego podziału zadań pomiędzy rząd i samorządy.
Krzysztof Sobczak
24.01.2023
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
31 stycznia mija termin składania rozliczeń z pomocy na prowadzenie działalności statutowej, którą koła gospodyń wiejskich uzyskały z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na tydzień przed tym terminem złożyła je ponad połowa kół. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim i łódzkim. Gospodynie, które tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki.
Maria Dec-Kiełb
24.01.2023
Samorząd terytorialny