Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że w postępowaniu w sprawie odpowiedzialności członków zarządu spółki nie można podważać ustaleń dokonanych w prowadzonym wcześniej w stosunku do tej spółki postępowaniu podatkowym. Sąd zwrócił uwagę, że są to dwa inne postępowania, a odpowiedzialność osób trzecich za zaległości podatkowe spółki powstaje na etapie realizacji zobowiązania podatkowego, nie zaś na etapie kształtowania stosunku zobowiązaniowego.
Jakub Sitarski
11.09.2023
Ordynacja Prawo gospodarcze
Zakup robota nie zawsze daje prawo do preferencji. Przedsiębiorca odliczy ulgę na robotyzację pod warunkiem, że zakupione przez niego nowe urządzenia mają „zastosowanie przemysłowe”, czyli do produkcji towarów. Według fiskusa, preferencja nie przysługuje, jeśli przedsiębiorca wykorzystuje urządzenia np. handlu, logistyce czy transporcie. Pierwsze wyroki sądów w tej sprawie są jednak niejednolite.
Monika Pogroszewska
11.09.2023
CIT Rachunkowość
Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej stoi na przeszkodzie temu, aby dane zgromadzone w celu zwalczania poważnej przestępczości były wykorzystywane w ramach dochodzeń administracyjnych dotyczących korupcji w służbie publicznej Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej dotyczy wyłącznie ścigania karnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2023
Administracja publiczna RODO Compliance Prawo europejskie Służba cywilna
W debacie nad kwestią, czy wytwory generatywnej sztucznej inteligencji mogą być uznane za utwór dominuje pogląd, że na gruncie obecnie obowiązujących przepisów nie jest to możliwe. Z drugiej strony dopuszcza się jednak objęcie ochroną prawnoautorską tzw. utworów hybrydowych, które tworzy człowiek, z wykorzystaniem różnych narzędzi sztucznej inteligencji - pisze Bartosz Mazurek, junior associate w praktyce prawa własności intelektualnej Kancelarii Bird & Bird.
Bartosz Mazurek
09.09.2023
Nowe technologie
Nieprawidłowe oznaczanie cen, niejasności związane z wyszczególnieniem informacji, czy podmiot jest przedsiębiorcą - to najczęstsze problemy, które po dziewięciu miesiącach obowiązywania nowelizacji ustaw implementujących unijną dyrektywę Omnibus wciąż są widoczne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Zdaniem prawników, to głównie wynik bagatelizowania wagi przepisów i braku procedur.
Inga Stawicka
09.09.2023
Rynek i konsument Prawo europejskie
Wskaźnik pokrycia wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek w pierwszym półroczu 2023 roku osiągnął poziom około 85 proc. – poinformował ZUS. Zakład podsumował sytuację finansową FUS w pierwszym półroczu br. Z danych wynika, że wpływy ze składek wyniosły 148,4 mld zł i były o 17,6 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2022 roku. Wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS sięgnęły 155 mld zł, czyli o 17,5 proc. więcej niż przed rokiem.
Grażyna J. Leśniak
08.09.2023
Ubezpieczenia społeczne Finanse
Nowo przyjęte przepisy uznać należy za rewolucję w funkcjonowaniu klastrów energii. Pozytywnie można ocenić rozszerzenie zakresu przedmiotowego działania klastrów energii o magazynowanie energii oraz wprowadzenie rejestru klastrów energii - pisze Mateusz Ćwiertniewski, adwokat, szef Działu Korporacyjnego w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Mateusz Ćwiertniewski
08.09.2023
Środowisko Energetyka
Zgodnie z prawem unijnym każde państwo ma prawo samodzielnie kształtować zasady płacenia składek przez operatorów pocztowych, które następnie zostaną przeznaczone na koszty działalności państwowego operatora. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego rodzaju usługi świadczy dany podmiot. Obowiązek musi być jednak przejrzysty i opierać się na obiektywnych kryteriach - stwierdził TSUE.
Inga Stawicka
08.09.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Pomimo pięciu lat obowiązywania przepisów RODO, administratorzy, niestety, w dalszym ciągu nie dopełniają obowiązku zgłoszenia zdarzenia do UODO, a także w niewłaściwy sposób dokonują oceny zdarzenia, nie kwalifikując go jako wymagającego zawiadomienia organu. Prezes UODO w wydawanych decyzjach punktuje administratorów za nieprawidłowości w dokonanej ocenie zdarzenia - pisze Martyna Popiołek-Dębska, radca prawny w Kancelarii APLAW Artur Piechocki.
Martyna Popiołek-Dębska
08.09.2023
RODO
Osoby na umowach cywilnoprawnych nie dostają świadczenia pieniężnego mającego im zrekompensować utracone dochody na skutek udziału w ćwiczeniach wojskowych. Bo, jak twierdzi MON, w przypadku umów cywilnoprawnych nie można określić utraconego wynagrodzenia za miesiąc poprzedzający pełnienie terytorialnej służby wojskowej. Prawnicy zwracają uwagę na inny reżim prawny niż prawo pracy, któremu podlegają te osoby.
Grażyna J. Leśniak
08.09.2023
Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko
Ministerstwo Finansów rezygnuje z dalszych prac nad zmianami w ordynacji podatkowej - wynika z wypowiedzi wiceministra Artura Sobonia. Chodzi o projekt, który został poddany prekonsultacjom w czerwcu br. Soboń zaznaczył, że miały one jedynie na celu pozyskanie opinii, uwag i komentarzy, których analiza mogłaby pozwolić na wypracowanie lepszych rozwiązań podatkowych.
mp/PAP
07.09.2023
Ordynacja
Wzmocnienie pozycji kobiet na rynku pracy, wsparcie w aktywizacji zawodowej, zlikwidowanie luki płacowej między kobietami i mężczyznami oraz zwiększenie zaangażowania kobiet w organach decyzyjnych firm – to tylko niektóre propozycje Konfederacji Lewiatan, które powinny być zrealizowane w nowej kadencji parlamentu.
Grażyna J. Leśniak
07.09.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Stany składników aktywów i pasywów wykazane w księgach rachunkowych podlegają okresowej weryfikacji przez ich porównanie ze stanem faktycznym. Sprawdzenie danych rachunkowości następuje w drodze inwentaryzacji. Jednym ze sposobów jej przeprowadzenia jest uzyskanie potwierdzeń prawidłowości stanu.
Krzysztof Kaźmierski
07.09.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy
Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania bada, czy ograniczenie stosowania art. 42 ustawy o gwarancjach wolności wyznania może prowadzić do nierównego traktowania. Na problem uwagę zwrócił RPO obywatel, twierdząc, że osoby należące do kościołów i związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na swój wniosek dostać od pracodawcy wolne na ten dzień. Tej możliwości nie mają osoby należące do kościołów i związków wyznaniowych, w których przypadku święta religijne wypadają w dni ustawowo wolne od pracy.
Grażyna J. Leśniak
07.09.2023
Prawo pracy
Przedsiębiorcy mają szansę na odzyskanie środków utraconych w wyniku cyberprzestępstwa pod warunkiem podjęcia szybkiej interwencji i nawiązania bliskiej współpracy z organami ścigania oraz bankiem - uważają eksperci kancelarii prawnej DLA Piper. Ich zdaniem najważniejsza jest jednak prewencja i wprowadzenie w firmach procedur chroniących przed cyberzagrożeniami.
Inga Stawicka
07.09.2023
Nowe technologie Małe i średnie firmy
Przedsiębiorca nie wrzuci w koszty wydatków na zakup okularów korekcyjnych, karnetu na basen czy siłownię ani na zajęcia z fizjoterapeutą. Fiskus argumentuje, że dbanie o dobry wzrok i zdrowy kręgosłup nie ma związku z prowadzonym biznesem. Dyrektor KIS zgodził się jednak na odliczenie kosztów zakupu okularów BHP, które mają też szkła korygujące wzrok.
Monika Pogroszewska
07.09.2023
PIT Małe i średnie firmy
Cztery pierwsze skargi na przepisy będące częścią pakietu Fit for 55 dotyczą zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku oraz ingerencji w gospodarkę leśną krajów unijnych. Poza tym do Komisji Europejskiej została skierowana skarga na Niemcy w sprawie pochodzących z tego kraju i wwiezionych nielegalnie do Polski odpadów.
PAP
06.09.2023
Środowisko Energetyka
Połączenie pracy zdalnej z pracą w biurze podbija nasz rynek pracy – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Wskazuje również na przewodnik dla firm „Wpływ pandemii COVID-19 na kształtowanie się nowych modeli pracy”, z którego wynika, że już co trzeci pracownik jest gotów zrezygnować nawet z niewielkiej części wynagrodzenia, aby tylko mieć możliwość pracy hybrydowej.
Grażyna J. Leśniak
06.09.2023
Prawo pracy Rynek pracy
Przygotowanie przez MF rozporządzenia wydłużającego termin na zapłatę exit tax należy ocenić pozytywnie. Z pewnością wpłynie to korzystnie na płynność finansową wielu podatników, co jest szczególnie istotne w obecnym otoczeniu gospodarczym. Nie powinno to jednak usypiać czujności podatników, którzy - prędzej czy później - będą zobowiązani do wywiązania się z nowych obowiązków - pisze Marek Gwóźdź z ID Advisory.
Marek Gwóźdź
06.09.2023
PIT
Europejskie gospodarki wciąż odczuwają skutki pandemii COVID-19 i konsekwencje trwającej wojny w Ukrainie. Te dwa główne czynniki wpływają na globalną dynamikę gospodarczą, tworząc nowe wyzwania i niepewności na rynkach międzynarodowych. To wnioski z X edycji raportu „Polska i Europa: innowacje, inwestycje, wzrost” przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
Inga Stawicka
06.09.2023
Banki Kredyty

Przepisy zakazujące kryptoreklamy są, ale warto byłoby je doprecyzować

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył pierwsze kary na spółkę i influencerów, którzy nie oznaczali prawidłowo reklam w mediach społecznościowych. Prawnicy pozytywnie oceniają filtrowanie rynku pod tym kątem - głównie ze względu na fakt, że tego typu materiały mają silny wpływ na konsumentów. Wskazują jednak, że warto byłoby doprecyzować przepisy, by zapobiec w przyszłości próbom ich omijania.
Inga Stawicka
06.09.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Zwrot środków z nienależnych wpłat do PPK, finansowanych przez firmę, powoduje, że pracodawca musi zmniejszyć koszty uzyskania przychodów, a pracownik odliczyć te wpłaty od podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym. Zwrot nienależnych wpłat powoduje powstanie przychodu tylko wtedy, gdy została wypracowana nadwyżka.
Anna Puszkarska
06.09.2023
CIT PIT Prawo pracy PPK
Współczesne przedsiębiorstwa zyskują wiele korzyści dzięki wykorzystywaniu rozwiązań chmurowych. Standaryzacja procesów, skalowalność, powszechny dostęp oraz brak konieczności inwestowania w infrastrukturę to tylko niektóre z zalet tych usług. Niemniej jednak, wraz ze zmienionym środowiskiem pracy pojawia się unikalna lista ryzyk, które muszą zostać starannie zidentyfikowane, zrozumiane i zmitygowane w kontekście umów na usługi chmurowe - pisze Katarzyna Ożga, radca prawny w Deloitte.
Katarzyna Ożga
06.09.2023
Nowe technologie

Interpretacje podatkowe wciąż potrzebne, ale trudno je uzyskać

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Krajowa Informacja Skarbowa wydała w I półroczu 2023 r. 11,8 tys. interpretacji podatkowych oraz 4,5 tys. innych rozstrzygnięć: w tym 2,7 tys. postanowień o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia oraz 1,2 tys. odmów wydania interpretacji - wynika z raportu Podatkowy Rollercoaster. Eksperci zwracają uwagę, że negatywnym zjawiskiem są wciąż interpretacje warunkowe. Niepokoi też brak pewności, czy nie wzrosną opłaty.
Monika Pogroszewska
06.09.2023
Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

"Lex knebel" z podpisem prezydenta

Środowisko Budownictwo
Prezydent podpisał nowelizację ustawy nazywanej potocznie "lex knebel". O jej odrzucenie apelowały organizacje pozarządowe i eksperci. Obawy i kontrowersje wzbudziły przede wszystkim plany wykluczenia udziału obywateli z dużej grupy inwestycji budowlanych. Wcześniej Sejm odrzucił senackie veto w tej sprawie.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
05.09.2023
Środowisko Budownictwo
Postępowanie restrukturyzacyjne jest rozwiązaniem bardzo przydatnym dla naprawy podmiotów leczniczych przechodzących przez trudności finansowe, aczkolwiek należałoby postulować wprowadzenie szczególnego, dedykowanego dla tych podmiotów rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego - pisze dr hab. Anna Hrycaj, prof. Uczelni Łazarskiego, dyrektor Instytutu Prawa Upadłościowego, Restrukturyzacyjnego oraz Badań nad Niewypłacalnością.
Anna Hrycaj
05.09.2023
Zarządzanie Restrukturyzacja
Po wakacjach wiele osób ma problem z powrotem do pracy, często stresującej i wyczerpującej. Pojawia się u nich wypalenie zawodowe – zjawisko, które dotyczy coraz większej liczby pracowników. Wypalenie jest związane z charakterystyką wykonywanej pracy, a nie z sektorem gospodarki.
Grażyna J. Leśniak
05.09.2023
Prawo pracy
Aż 53 proc. pracowników je posiłki w samotności, a 20 proc. nie przerywa nawet pracy na czas lunchu – wynika z najnowszego badania Antal i Sodexo. Według Eurostatu, polscy pracownicy spędzają w pracy średnio 41,1 godziny tygodniowo. Z tego względu to, w jaki sposób pracownik odżywia się w pracy jest kluczowe dla jego zdrowia.
Grażyna J. Leśniak
05.09.2023
Prawo pracy BHP Rynek pracy
Każdorazowo należy uwzględniać, że podstawa prawna do wydania aktów administracyjnych, bez których rekultywacja nie może być przeprowadzona, nie znajduje się w przepisach podatkowych czy górniczych, a w ustawie, której celem jest ochrona dobra publicznego, tj. gruntów rolnych i leśnych - pisze dr Martyna Sługocka, ekspertka w zakresie procesu inwestycyjnego, senior associate w GWW Legal & Tax.
Martyna Sługocka
05.09.2023
Prawo gospodarcze
Opublikowana została nowelizacja, zgodnie z którą okres amortyzacji budynków i budowli niemieszkalnych ma zostać skrócony z 40 lat do odpowiednio 5 lub 10 lat, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości. Pozwoli to zastosować stawkę amortyzacji wynoszącą nawet 20 proc. rocznie przez 5 lat. Nowe zasady wejdą w życie z początkiem 2024 r.
Monika Pogroszewska
05.09.2023
CIT PIT Małe i średnie firmy