Agencję Rezerw Materiałowych pozostającą w gestii ministra właściwego do spraw energii, która odpowiada między innymi za logistykę szczepionek przeciwko Covid-19, zastąpi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Będzie nadzorowana przez premiera i dofinansowana. Rocznie na inwestycje dostanie 30 mln złotych. Takie zmiany wprowadza obowiązująca od wtorku ustawa o rezerwach strategicznych.
Jolanta Ojczyk
23.02.2021
Trwają prace NASK nad stworzeniem modułu rozdzielania korespondencji przez sztuczną inteligencję. Ma pomóc w przekazywaniu setek tysięcy dokumentów w elektronicznym zarządzaniu dokumentacją, aby oszczędzić czas urzędników. Ryzyko, że korespondencja zostanie źle zadekretowana jest, ale zawsze „na końcu łańcucha jest człowiek”, który dokona weryfikacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.02.2021
Administracja publiczna Nowe technologie
To na menedżerach i właścicielach firm ciąży odpowiedzialność polegająca na tym, aby system sygnalizacyjny nie był obciążeniem i zbędnym wydatkiem, ale stał się instrumentem zmiany i poprawy kultury organizacyjnej, dzięki której organizacja będzie mogła długofalowo osiągać lepsze rezultaty, a także unikać sankcji administracyjnych lub je istotnie minimalizować
Robert Gniezdzia
23.02.2021
Prawo gospodarcze RODO
Interpretacja jest napisana w sposób chaotyczny, gdyż Ministerstwo Finansów wskazuje w warunkach odbiorcę, ale nie wskazuje o którego odbiorcę chodzi. Nie wyjaśnia także, jak w poszczególnych modelach biznesowych należy podchodzić do kwestii kart paliwowych. Nie wiadomo też, co robić, gdy kartami paliwowymi płacone są inne niż paliwo produkty – pisze Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.
Patrycja Kubiesa
23.02.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
W regulaminie pracy Centrum Informatyki Resortu Finansów znalazł się przepis, na mocy którego religia, wyznanie lub światopogląd są wymaganiem zawodowym stawianym pracownikom. Zdaniem ekspertów, to efekt automatycznego, bezrefleksyjnego kopiowania przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu, które mają zastosowanie m.in. w związkach wyznaniowych.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2021
Prawo pracy HR
Zgoda na marketing powinna być zebrana na każdy kanał komunikacji. Tak wynika z uzasadnienia do projektu nowego prawa komunikacji elektronicznej. To jedno zdanie może oznaczać kłopoty, zarówno dla firm, jak i nas wszystkich. Może się bowiem okazać, że oddzielną zgodę lub jej brak będzie trzeba udzielać na kontakt telefoniczny, smsowy, przez e-mail, WhatsApp czy Messenger.
Jolanta Ojczyk
23.02.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

MF: Od października e-faktury będą dostępne dla przedsiębiorców

Rachunkowość Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Liczymy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski. Obowiązek stosowania e-faktur przez wszystkich przedsiębiorców ma wejść w życie w 2023 roku.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Rachunkowość Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dwa elementy unijnego pakietu mobilności - obowiązkowe powroty pojazdów do państwa członkowskiego, w którym mieści się siedziba firmy, co osiem tygodni oraz stosowanie kontyngentów kabotażowych na międzynarodowe przewozy kombinowane, będą mieć negatywne skutki dla klimatu - przyznaje Komisja Europejska. I inicjuje konsultacje w sprawie ich zmiany.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Środowisko Prawo europejskie
Prawie 15 tys. zł plus odsetki mogą odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce tak zmienić przepisy, by łatwiej mu było karać największych zatorowiczów. Pracę najbardziej ułatwiłaby prosta zmiana wymaganych elementów na fakturze. Chodzi o wskazanie konkretnej daty, w której kontrahent musi zapłacić. To ułatwi wyliczanie zaległości i kar. Trudniej też będzie wykazać spółkom, że też są ofiarami zatorów i tym samym uniknąć kary.
Jolanta Ojczyk
22.02.2021
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zatory płatnicze - są precedensowe decyzje Prezesa UOKiK

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Spośród wszczętych blisko 100 postępowań w pierwszym roku obowiązywania nowych regulacji o zwalczaniu zatorów płatniczych, cztery zostały w ostatnim czasie zakończone wydaniem precedensowych decyzji. Pokazują one przedsiębiorcom zarówno za co może ich spotkać kara jak i w jaki sposób można się przednią uchronić - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet
Katarzyna Racka Weronika Herbet
22.02.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Skarbówka sama z siebie nie może stwierdzić optymalizacji podatkowej i odmówić wydania interpretacji. Potrzebna jest w tym zakresie opinia szefa Krajowej Administracji Skarbowej. NSA twierdzi zaś, że sama odmowa wydania interpretacji nie pozbawia podatnika ochrony, ponieważ może on wystąpić o opinię zabezpieczającą - zamiast 40 złotych trzeba jednak wtedy zapłacić 20 tysięcy.
Krzysztof Koślicki
22.02.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Ostatni rok przyniósł diametralne zmiany w funkcjonowaniu wielu biznesów. Pracodawcy stanęli przed wieloma trudnymi decyzjami dotyczącymi m.in. redukcji etatów czy optymalizacji kosztów. Jak wynika z najnowszego raportu Nationale-Nederlanden „Benefity pracownicze w dobie pandemii”, co drugi polski przedsiębiorca odczuł negatywny wpływ pandemii na kondycję finansową
Ewa Dąbrowska
22.02.2021
HR
Obecnie można doprowadzić do przekazania przedsiębiorstwa na rzecz kolejnego pokolenia, jednak funkcjonujące rozwiązania prawne nie zapewniają integralności majątku przedsiębiorcy w perspektywie dłuższej niż drugie pokolenie. W polskim porządku prawnym brak jest odpowiednich regulacji. Sytuację może zmienić zapowiadana ustawa o fundacji rodzinnej - pisze Bartosz Knyt
Bartosz Knyt
20.02.2021
Prawo rodzinne Spółki Prawo gospodarcze
Senat bez poprawek przyjął ustawę o ochronie osób i mienia oraz o Żandarmerii Wojskowej. Zgodnie z nią nadzór nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochrony strzegącymi obiektów wojskowych będzie należał do ministra obrony narodowej, ale pomoże mu w nim szef ŻW. Zgodnie z uzasadnieniem ustawy obecnie nadzór nad blisko 7 tysiącami firm ochroniarskich ma charakter iluzoryczny.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
19.02.2021
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca wszystkich uczestników łańcucha dostaw do zapoznania się projektem ustawy „O przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi” oraz zgłoszenia ewentualnych uwag, w ramach konsultacji publicznych. Uwagi można zgłaszać do 5 marca 2021 r.
Krzysztof Sobczak
19.02.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wpłynęło ok. 3 tysiące sprawozdań dotyczących terminów płatności. Teraz resort je analizuje, a potem opublikuje zbiorcze zestawienie. Spółki, które złożyły sprawozdanie, a chciałyby je skorygować, mają taką możliwość, ale tylko gdy zmiana ma dostrzegalny wpływ na ogólny obraz praktyk płatniczych.
Jolanta Ojczyk
19.02.2021
Spółki
Ministerstwo Finansów zapowiada przesunięcie terminu na złożenie CIT-8. Zamiast do końca marca firmy będą miały czas do 30 czerwca 2021 roku. Jednocześnie wydłużony powinien jednak zostać także czas na złożenie formularza MDR-3 dotyczącego schematów podatkowych – piszą eksperci kancelarii GWW.
Aneta Skowron Jacek Olczyk
19.02.2021
CIT Rachunkowość
Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują obrotu towarowego z zagranicą są obowiązani zgłosić towar do procedury celnej. Najczęściej są do tego przygotowani - mają wybranego pośrednika (agencję celną), który dokona za nich formalności przed organami celno-skarbowymi. Pytanie tylko, czy zawsze wiedzą, jaki rodzaj współpracy podjąć i czy… nie jest im on narzucany – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.
Izabella Tymińska
19.02.2021
Doradca podatkowy Finanse
Przy okazji wydania interpretacji ogólnej dotyczącej VAT od kart paliwowych, resort finansów unieważnił interpretacje indywidualne dotyczące transakcji trójstronnych. Podatnicy stracili ochronę, a dotychczasowe rozwiązania z dnia na dzień stały się nieprawidłowe. Problem dotknie wszystkie firmy rozliczające zakupy paliwa w formie kart paliwowych - także korzystające z leasingu.
Krzysztof Koślicki
19.02.2021
VAT Doradca podatkowy
Ponad rok od wejścia w życie przepisów, które miały ukrócić zatory płatnicze w biznesie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pierwsze cztery decyzje na sto prowadzonych postępowań. Każda z nich liczy setki stron. W dwóch nałożył kary, w łącznej wysokości ok. 470 tys. zł. By wydać decyzje urzędnicy przenalizowali tysiące dokumentów. By przyspieszyć postępowania, UOKiK chce zmian w prawie.
Jolanta Ojczyk
19.02.2021
Prawo gospodarcze
Zbycie udziału w spółce z o.o. lub jego części oraz zastawienie udziału wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego - piszą adwokat Piotr Kwasiborski i radca prawny Tomasz Żak.
Piotr Kwasiborski Tomasz Żak
19.02.2021
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Sądy powinny brać pod uwagę raport NIK, jako dokument bezstronnie oceniający sytuację poszkodowanych obligatariuszy - uważa przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski, który jako prezes NIK podpisał decyzję o kontroli w sprawie GetBack.
Regina Skibińska
18.02.2021
Finanse
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował stanowisko w sprawie zarządzania produktowego. Celem wprowadzenia regulacji było uporządkowanie strategii dystrybucyjnych firm inwestycyjnych, a także podniesienie jakości świadczenia tych usług poprzez określenie katalogu instrumentów, które mogą być ich przedmiotem.
Regina Skibińska
18.02.2021
Spółki Finanse
Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje pakietu kolejnych zmian w przepisach o VAT. Mają one dotyczyć piętnastu nowych rozwiązań, które w założeniu MF, ułatwią rozliczanie podatku. Chodzi m.in. o fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm.
Krzysztof Koślicki
18.02.2021
VAT Rachunkowość
Wchodzi w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Możliwość wejścia do nowego systemu ma obowiązywać do 30 czerwca 2021 r., co wynika m.in. z wchodzącej nowej dyrektywy RED II, przewidującej, że systemy wsparcia dla OZE mają mieć charakter konkurencyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
18.02.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Jeszcze tylko przez kilka dni można zmienić formę opodatkowania i wybrać ryczałt - płacony od przychodów. W tym roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w ten sposób. Z ryczałtu może skorzystać prawie każdy. Pozostanie przy zasadach ogólnych w wielu przypadkach będzie jednak bardziej opłacalne.
Krzysztof Koślicki
18.02.2021
PIT Rachunkowość

Szykuje się rewolucja w umowach z telekomami

Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Rząd kończy prace nad nowym prawem elektronicznym. Wprowadzi on wiele dobrych rozwiązań dla konsumentów, np. obowiązek informowania starych klientów o najkorzystniejszych taryfach, zmniejszenie wysokości odszkodowania za wcześniejsze zerwanie umowy. Wątpliwości firm budzi scalenie wszystkich regulaminów w jeden - może liczyć nawet kilkadziesiąt stron. Projekt dopuszcza też rozwiązanie umowy bez konsekwencji za źle wykonane usługi, ale…. tylko telefoniczne i telewizyjne.
Jolanta Ojczyk
18.02.2021
Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Przepisy pozwalają zbliżyć budynek do lasu po pierwsze wtedy, kiedy teren, na którym znajduje się las, jest przeznaczony w MPZP pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną lub grunty są objęte zgodą na zmianę przeznaczenia - wyjaśnia Sara Oziemska z LEX Budownictwo.
Sara Oziemska
18.02.2021
Budownictwo
Podpisane w środę przez ministra finansów rozporządzenie przedłuża do 20 sierpnia 2021 roku termin przekazania zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowany podatek dochodowy pobrany przez płatników w styczniu 2021 r. MF szacuje, że rozwiązanie to obejmie około 90 tysięcy przedsiębiorców.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
17.02.2021
PIT Małe i średnie firmy