W stosunku do byłego członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej syndyk kasy nie może domagać się wyrównania różnicy między wkładem zadeklarowanym, a wkładem wpłaconym. Ponadto - roszczenia syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przedawniają się w terminie trzy – letnim, a nie 10 – letnim - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.04.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
W piątek prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na stanowisko ministra rozwoju i technologii. Nowy szef resortu rozwoju był dotąd wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz pełnomocnika rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego.
Prawo.pl
08.04.2022
Administracja publiczna

Podatkowy Rollercoaster, czyli księgowy od spraw wszelakich

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ryzyka w pracy księgowych rosną. Im więcej zmian i wariantów, tym większe ryzyko popełnienia błędu przez biura rachunkowe. Już dziś najwięcej szkód ubezpieczyciele likwidują z ubezpieczeń dobrowolnych z tytułu czynności doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Szkody wynikające ze skutków Polskiego Ładu będą widoczne w przyszłym roku – to wnioski płynące z konferencji podatkowo-księgowej zorganizowanej przez Wolters Kluwer Polska.
Wiesława Moczydłowska
08.04.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Nieprzestrzeganie przepisów o uwidacznianiu cen, stosowanie nielegalizowanych przyrządów pomiarowych, nieprzestrzeganie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nieprzestrzeganie przepisów o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych - takie m.in. nieprawidłowości stwierdzili kontrolerzy w blisko połowie lokali gastronomicznych.
Krzysztof Sobczak
08.04.2022
Rynek i konsument
W czwartek późnym wieczorem Sejm przyjął nowelizację specustawy dotyczącej wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Zakłada ona zmiany w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także w rozliczaniu PIT przez Ukraińców. Chodzi m.in. o zasady ustalania rezydencji podatkowej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych.
Krzysztof Koślicki
08.04.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
Mimo informacji wskazujących na możliwość przyznania zwolnienia lekarskiego i zasiłku chorobowego z powodu wypalenia zawodowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować taką decyzję lekarza. Uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymaga zmiany prawa, a to z kolei czasu, który pracodawcy powinni wykorzystać na zarządzanie zdrowiem pracowników i w efekcie minimalizację ryzyka absencji osób zatrudnionych. Pisze o tym Joanna Misiun.
Joanna Misiun
08.04.2022
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Pasażerowie opóźnionego lotu mogą żądać odszkodowania od przewoźnika lotniczego spoza Unii Europejskiej, jeżeli wykonuje on całość lotu w imieniu przewoźnika unijnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Według TSUE, lot obejmujący kilka segmentów i będący przedmiotem jednej rezerwacji stanowi – do celów prawa pasażerów do odszkodowania przewidzianego w prawie Unii – jedną całość.
Krzysztof Sobczak
08.04.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Od 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać prawo niemieckie, które nakłada na podmioty działające w tym kraju i zatrudniające powyżej 3 tys. pracowników (od 1 stycznia 2024 r. ponad 1 000 pracowników) obowiązek analizy ryzyka naruszeń praw człowieka i zagrożeń dla środowiska w łańcuchu dostaw towarów i usług, z których korzystają w ramach prowadzonej działalności - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.
Krzysztof Wiński
08.04.2022
Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze

Zbiornik dla podatku od nieruchomości może być budowlą, ale tylko wyjątkowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Wciąż jest problem z opodatkowaniem budowli, a niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący zbiorników mógł go rozwiązać, ale niestety rodzi on kolejne wątpliwości. NSA orzekł, że w wyjątkowych przypadkach zbiornik dla potrzeb podatku od nieruchomości może być kwalifikowany jako budowla. Eksperci do takiej interpretacji mają jednak szereg zastrzeżeń.
Krzysztof Koślicki
08.04.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Do tej pory obowiązek przestrzegania unijnych sankcji gospodarczych wynikał bezpośrednio z przepisów rozporządzeń zawierających środki ograniczające względem podmiotów rosyjskich i białoruskich, ale naruszenie zakazów nie podlegało karom. Sytuacja ulegnie zmianie, gdy wejdzie w życie uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę.
Joanna Krakowiak Jolanta Prystupa
07.04.2022
Prawo gospodarcze Ukraina
Ministerstwo Finansów zapewnia, że Polska popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania. Priorytetem jest także zapewnienie sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych. To reakcja na informacje, że Polska jest przeciwna wprowadzeniu podatku dla gigantów cyfrowych.
Krzysztof Koślicki
07.04.2022
Doradca podatkowy
Jesli umowa zawarta jest przy użyciu środków elektronicznych, aby konsument był skutecznie związany taką umową, powinien on być w stanie jednoznacznie zrozumieć, na podstawie samej treści sformułowania umieszczonego na przycisku zamówienia, że z chwilą kliknięcia w ten przycisk powstanie po jego stronie obowiązek zapłaty - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
07.04.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Brak pełnej transpozycji do prawa krajowego unijnego kodeksu łączności elektronicznej, w którym są m.in. rozwiązania korzystne dla konsumentów - to powód pozwu przeciwko dziesięciu państwom członkowskim UE, w tym Polsce, do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwa miały czas na wdrożenie przepisów unijnych w tej sprawie do 21 grudnia 2020 roku.
Krzysztof Sobczak
07.04.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie

Problemy z praworządnością w Polsce dotyczą też stosowania prawa antymonopolowego

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Działalność szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poddana jest kontroli sądowej. Jednakże problem pogorszenia stanu praworządności dotyka również sądy. Trzeba wobec tego pamiętać, że gdyby doszło do rozpoznania odwołania od decyzji Prezesa UOKiK przez skład sędziowski obsadzony z udziałem „neoKRS”, mielibyśmy do czynienia z nieważnym wyrokiem.
Julia Laskowska Marta Urbańska-Arendt
07.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Komisja Europejska zgodziła się, by wystawianie faktur elektronicznych przez Krajowy System e-Faktur było obligatoryjne dla wszystkich polskich podatników. Pomysły Ministerstwa Finansów doprowadzą jednak do sytuacji, że wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy do fakturowania. Problemem jest także to, że w e-fakturach trzeba będzie przekazywać dużo więcej szczegółowych informacji.
Krzysztof Koślicki
07.04.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski i zakładają konta w polskich bankach, powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i finansów. Już pojawiły się pierwsze informacje o próbach oszustw przybyszów zza wschodniej granicy. Z myślą o nich, banki uruchomiły specjalną infolinię w języku ukraińskim oraz stronę internetową do zastrzegania kart bankowych.
Regina Skibińska
06.04.2022
Finanse Ukraina
Prawidłowe rozlicznie zeznania podatkowego zaczyna się od wybrania odpowiedniego formularza PIT. Przedsiębiorcy, rozliczając swoje przychody z działalności za 2021 rok, powinni najpierw zatem sięgnąć po właściwy druk PIT do swojej deklaracji podatkowej. Następnym krokiem będzie przygotowanie informacji o uzyskanych przychodach i poniesionych kosztach z prowadzonej działalności gospodarczej.
Yurii Krasniuk
06.04.2022
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy
Dziś Sejm zajmie się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, umożliwiających mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję. Zdaniem Rady Przedsiębiorczości są to ważne i potrzebne przepisy, ale nie mogą być krzywdzące dla żadnego podmiotu. Dlatego regulacje wymagają dopracowania.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.04.2022
Prawo gospodarcze Ukraina

Nowe zasady przedawnienia uderzą we frankowiczów i mediacje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Od końca czerwca zawezwanie do ugody, ale też mediacja, będą jedynie zawieszały, a nie przerywały, bieg terminu przedawnienia. Zmiana ma pomóc w walce np. z nieuczciwymi windykatorami, ale - jak oceniają prawnicy - uderzy w konsumentów, m.in. we frankowiczów. Banki zapewne zmienią taktykę i, zamiast propozycji ugód, zaczną od razu składać pozwy o zapłatę. Na atrakcyjności straci także mediacja.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
06.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
W niektórych sytuacjach prawo wierzyciela do obniżenia VAT należnego z tytułu tzw. złych długów może przysługiwać nawet po upływie dwóch lat od wystawienia faktury. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Dla przedsiębiorców to korzystne rozstrzygnięcie oznacza szansę na szersze skorzystanie z wyroku TSUE dotyczącego ulgi na złe długi w VAT.
Wiesława Moczydłowska
06.04.2022
VAT Doradca podatkowy
Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelizację Kodeksu spółek handlowych. Zmiany mają wzmocnić nadzór w spółkach kapitałowych oraz wprowadzić do polskiego ustawodawstwa prawo holdingowe. Od początku jednak prac nad tymi przepisami towarzyszyła ostra krytyka ze strony prawników oraz środowisk biznesu.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.04.2022
Spółki Prawo gospodarcze

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej z podpisem prezydenta

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu spółek handlowych zmienia również zasady odliczania składki zdrowotnej. Chodzi m.in. o umożliwienie uwzględniania różnic remanentowych. Możliwe będzie więc rozliczenie zakupów z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym.
Krzysztof Koślicki
05.04.2022
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Dopiero na jesieni 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok ważny dla tysięcy frankowiczów. Chodzi o rozwianie wątpliwości dotyczących początku biegu przedawnienia ich roszczeń przeciwko bankom. Na razie odbyła się rozprawa. Zdominował ją problem niewydolności Sądu Najwyższego w obszarze kredytów frankowych.
Regina Skibińska
05.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Budżet Funduszy Europejskich na Rzecz Nowoczesnej Gospodarki wynosi blisko 36 mld zł w latach 2021-2027. By skorzystać z programu trzeba mieć projekt kwalifikujący się do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W tym roku polska lista KIS została poszerzona o syntezę substancji czynnych i rozwój leków równoważnych, czyli generycznych. To daje szansę, że do polskich firm farmaceutycznych trafi więcej funduszy niż w latach 2014-2021.
Katarzyna Redmerska
05.04.2022
Finansowanie zdrowia Farmacja
Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych polskie spółki kapitałowe działające w strukturach międzynarodowych mogą być zainteresowane przeglądem swoich struktur organizacyjnych i transakcyjnych. W szczególności powinny to rozważyć polskie spółki, w których funkcjonują polecenia wydawane przez ich spółki dominujące w transakcjach zawieranych w interesie grupy.
Michał Smolny
05.04.2022
Spółki Prawo gospodarcze
W związku z wojną w Ukrainie rośnie ryzyko związane z używaniem oprogramowania komputerowego pochodzącego z Federacji Rosyjskiej bądź Białorusi. Ostrzega przed tym Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Spośród przesłanek, które mogą wpłynąć negatywnie na użytkowanie produktów są problemy z aktualizacją, czy brak wsparcia technicznego produktów.
Regina Skibińska
04.04.2022
Prawo AI Prawo gospodarcze RODO Ukraina

Nowy formularz VAT-R także w języku angielskim

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przygotowało nowy formularz VAT-R. Jego wprowadzenie ma związek z grupami VAT, które będzie można tworzyć od lipca 2022 roku. Wtedy też stosowanie zmienionego druku stanie się obowiązkowe. Nowy formularz będzie zawierał tłumaczenie na język angielski.
Krzysztof Koślicki
04.04.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
W Rosji masowo zaczęto już podrabiać zachodnie marki. Władze tego kraju wydały nawet specjalny dekret w tej sprawie. To odwet za sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją przeciwko Ukrainie. Walka z rosyjskimi podróbkami będzie dla firm bardzo trudna, bo więcej w tym polityki, aniżeli prawa. Prawnicy mówią wprost, że to walka z wiatrakami.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.04.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ukraina
Ryzyko, że wybrana na początku roku forma opodatkowania PIT za moment okaże się nieopłacalna, staje się coraz bardziej realne. Z początkiem lipca ma wejść w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Może się wtedy okazać, że lepiej jednak być na skali podatkowej, a nie na ryczałcie. Problem jednak w tym, że zasad rozliczania PIT nie można zmieniać w trakcie roku.
Krzysztof Koślicki
04.04.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Budowa ogrodzenia nie wymaga pozwolenia, ale nie może ono być zbyt wysokie i nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Przepisy zabraniają umieszczania na nim na wysokości mniejszej niż 1,8 metra ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów.
Joanna Maj
02.04.2022
Budownictwo