Inga Stawicka

Inga Stawicka

Kontakt: Inga.Stawicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Komisja Europejska zbada, czy cyfrowi giganci naruszyli zasady konkurencji

Rynek i konsument Prawo europejskie

Alphabet, Apple i Meta - to trzy koncerny cyfrowe, wobec których Komisja Europejska wszczęła właśnie postępowania w sprawie o możliwe naruszenia zasad konkurencji zawartych w unijnym rozporządzeniu o rynkach cyfrowych (DMA). Chodzi przede wszystkim o potencjalne faworyzowanie własnych porównywarek cen usług w przeglądarkach i praktyki związane z nakładaniem opłat w sklepach z aplikacjami.

25.03.2024

Najniższa cena z ostatnich 30 dni nie tylko w sklepach, ale firmy o tym nie pamiętają

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Choć przywykliśmy już do oznaczeń związanych z przedstawianiem najniższej ceny z ostatnich 30 dni w sklepach, nie wszystkie wątpliwości związane z interpretacją przepisów zostały rozwiązane. Jak wskazują prawnicy, może przyczyniać się do tego również fakt, że polski ustawodawca podszedł do niektórych kwestii bardziej restrykcyjnie niż unijny. Rozszerzył bowiem obowiązki także na usługi, o czym wiele firm wciąż zapomina.

23.03.2024

Implementacja nie powinna być pretekstem do zwiększenia obciążeń

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Prawo komunikacji elektronicznej, przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, powinno ściśle implementować przepisy zawarte w Europejskim kodeksie łączności elektronicznej (EKŁE) - uważa Konfederacja Lewiatan. W stanowisku przekazanym w ramach opiniowania wskazuje, że choć nowy projekt pozbawiono najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań, niektóre propozycje nadal wymagają zmian.

22.03.2024

KPMG: Pierwsze obowiązki dla firm związane z wdrożeniem AI Act już w 2026 r.

Nowe technologie Prawo europejskie

13 marca br. w Parlamencie Europejskim zatwierdzono przyjęcie Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act). Oznacza to, że już wkrótce firmy będą musiały przygotowywać się na wdrożenie nowych regulacji. Jak wynika z raportu KPMG, wśród kluczowych działań krótkoterminowych organizacje powinny postawić na odpowiednie zarządzanie, polegające na kształtowaniu polityki firmy zgodnie z kategoryzacją ryzyka związanego z AI.

21.03.2024

Wzrasta liczba polskich zgłoszeń wynalazków do Europejskiego Urzędu Patentowego

Prawo europejskie Własność intelektualna Własność przemysłowa

W 2023 r. liczba europejskich zgłoszeń patentowych z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wyniosła 671, co oznacza wzrost o 10,5 proc. w stosunku do 2022 r. To plasuje nas wśród krajów notujących największą dynamikę wzrostu zgłoszeń - wynika z właśnie opublikowanego Indeksu Patentowego Europejskiego Urzędu Patentowego 2023. Najwięcej polskich zgłoszeń dokonano w obszarze technologii medycznych, farmaceutyków i inżynierii lądowej.

20.03.2024
1    54  55  56  57  58  59  60  61  62    145