united kingdom
ukraine

Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Urodzenie dziecka przed wejściem w życie przepisów o urlopie uzupełniającym

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W niedzielę, 19 marca 2025 r., wchodzą w życie przepisy o uzupełniającym urlopie macierzyńskim przysługującym rodzicom, w sytuacji, gdy w początkowym okresie życia dziecka przebywało w szpitalu. Prawo do tego urlopu przysługiwać będzie nie tylko w razie urodzenia dziecka od dnia wejścia w życie tych przepisów, ale również wcześniej. Istotne jest to, by w takich sytuacjach 19 marca pracownica lub pracownik uprawnieni byli do korzystania lub korzystali z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

27.01.2025

Czas pracy i dni wolne od pracy w 2025 roku

Prawo pracy

Ustalając harmonogramy na poszczególne okresy rozliczeniowe czasu pracy lub na ich części, pracodawca kierować się musi wymiarem czasu pracy oraz minimalną liczbą dni wolnych od pracy. Obie te wartości przypisane są do okresu rozliczeniowego, a nie do miesiąca (okresu harmonogramowego).

22.01.2025

Wolna Wigilia wpłynie na współczynnik urlopowy w 2025 r.

Prawo pracy

W 2025 roku należy przyjmować dwa współczynniki urlopowe – dla świadczeń należnych w styczniu niższy, dla ustalanych w dalszej części roku wyższy. Ma to związek z wejściem w życie 1 lutego przepisów ustanawiających Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy, co siłą rzeczy w związku z przyjętą w przepisach metodą jego ustalenia wpłynie na wysokość współczynnika. Nie ma jednak podstaw, by ustalać współczynnik z uwzględnieniem wolnej Wigilii w styczniu.

13.01.2025

Dodatek za pracę w nocy w 2025 roku

Prawo pracy

Dodatek za pracę w porze nocnej ustalany jest w oparciu o wymiar czasu pracy w miesiącu, w którym praca w porze nocnej miała miejsce oraz wynagrodzenie minimalne. Te zaś w 2025 roku wynosić będzie – przez cały rok – 4666 zł. Przy ustalaniu dodatku nie ma znaczenia wymiar czasu pracy zaplanowany w harmonogramie czas pracy.

03.01.2025

Niestawienie się pracownika na poranną zmianę ma swoje konsekwencje

Prawo pracy

Ze względu na rodzaj działalności pracownicy mają planowaną pracę każdego dnia roku – w tym także w święta, Sylwestra itp. - w sposób ciągły. Zdarzają się sytuacje, w których pracownik spóźnia się na poranną zmianę lub nawet wcale się nie pokazuje. Często ma to miejsce po dniu świątecznym lub innym, który połączony jest zwyczajowo z zabawą (Sylwester). Co można zrobić, jeżeli np. w poranek 1 stycznia nie pojawi się zmiennik? Czy można nakazać dłuższą pracę osobie, która pracowała na nocną zmianę czy też konieczne będzie wezwanie innego pracownika?

31.12.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    28