Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Planowanie pracy w weekendy - dopuszczalność, rozliczenie

Prawo pracy

Możliwość planowania pracy w weekendy w rozkładach czasu pracy uzależniona jest od przede wszystkim dwóch kwestii – treści regulaminu pracy lub obwieszczenia o czasie pracy, tzn. tego, czy ich zapisy nie wyłączają weekendów spod grupy dni wykonywania pracy oraz tego, czy praca wykonywana przez pracownika dopuszczalna jest do świadczenia w niedziele.

29.03.2024

Urlopy w okolicach weekendu majowego - możliwość narzucenia terminów urlopu

Prawo pracy

Połączenie świąt z urlopem daje często możliwość uzyskania długiego wolnego, przy niekiedy małym wykorzystaniu urlop wypoczynkowego. Szczególnie jest to widoczne wówczas, gdy w tygodniu pracy przypadają dwa święta, jak w maju 2024 r. Skutkuje to tym, że często powstaje wzmożone zainteresowanie pracowników urlopami w tych okresach. Również dla części pracodawców, ze względu na zmniejszenie zapotrzebowaniem na pracę w tym okresie, przydatne może być to, by pracownicy wzięli wolne. Więcej piszemy w Legal Alert.

25.03.2024

Zwolnienie bez wypowiedzenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego

Prawo pracy

Przy zakładowym stażu pracy wynoszącym ponad 6 miesięcy, upływ okresu zasiłkowego pozwala pracodawcy na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, o ile pracownik nadal jest niezdolny do pracy i nie uzyskał świadczenia rehabilitacyjnego. Od razu po upływie okresu zasiłkowego taka decyzja może być np. podjęta w stosunku do pracownika będącego emerytem, gdyż ze względu na pobieraną emeryturę nie może on uzyskać świadczenia rehabilitacyjnego.

08.03.2024

Planowanie urlopów wypoczynkowych

Prawo pracy

Tworzenie planów urlopów nie musi sprowadzać się do rozpisywania w nich wypoczynku na cały rok kalendarzowy. Mogą obejmować także okresy półroczne, czy nawet kwartalne. Przyjęcie krótszego okresu planowania urlopów pozwoli na większe urealnienie ustalanych w planach terminów zarówno odnośnie potrzeb pracowników, jak i pracodawcy. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

23.02.2024

Automatyczna zmiana systemu czasu pracy możliwa w niektórych przypadkach

Prawo pracy

System czasu pracy może ulegać zmianom, w tym także zmianom z góry przewidywanym w regulaminie pracy lub obwieszczeniu o czasie pracy. Nie ma przeszkód, by w tych regulacjach wewnętrznych połączyć pewne okresy roku ze stosowaniem w ich trakcie określonego systemu. Następowałaby wówczas automatyczna coroczna zmiana systemu w związku z rozpoczęciem się tego okresu. Więcej także w Legal Alert.

22.02.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    22