Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Świadczenie uzupełniające dalej będzie uzależnione od kryterium dochodowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rząd nie planuje zmian w zasadach przyznawania świadczenia tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Kryterium dochodowe, od którego uzależnione jest przyznanie tego świadczenia, nie zostanie zniesione. Budzi to wątpliwości środowiska, bo świadczenie wychowawcze 500 plus na każde dziecko do 18 roku życia nie jest obwarowane żadnym kryterium dochodowym rodziców.

13.09.2022

Coraz więcej dzieci się truje, ułatwia to dziurawe prawo i brak kontroli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Tylko do połowy tego roku 114 dzieci zatrutych lekami trafiło do Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku. To prawie tyle samo, co w całym 2020 r. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być nawet dostępne w sklepach leki bez recepty. Tymczasem kontrola nad ich sprzedażą poza aptekami szwankuje, co przyznaje samo Ministerstwo Zdrowia. Zmian jednak nie zapowiada, a dostępność tłumaczy interesem społecznym.

12.09.2022

Wolna amerykanka w handlu suplementami diety szybko się nie skończy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Rząd chce uregulować reklamę suplementów diety. Znikną z niej wizerunki lekarzy i stetoskopy, by nie wprowadzać w błąd, że suplement diety jest lekiem. Proponowane zmiany nie dotyczą jednak najważniejszych kwestii dla bezpieczeństwa klientów. Suplementy są bowiem wprowadzane na rynek bez badań, potwierdzenia ich składu, a często także nielegalnie – a w tym zakresie zmian na razie nie będzie.

09.09.2022

Porozumienie Zielonogórskie zawiadamia UOKiK o monopolistycznych praktykach NFZ

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Porozumienie Zielonogórskie (PZ) zrzeszające przychodnie POZ złożyło zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez NFZ pozycji dominującej w stosunku do świadczeniodawców do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem zarządu federacji PZ, działania Funduszu grożą ryzykiem rozwiązania umów i brakiem dostępu pacjentów do świadczeń.

05.09.2022

W POZ i aptekach można szczepić się przeciwko grypie

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Od dziś, między innymi w przychodniach POZ i aptekach, można zaszczepić się przeciwko grypie. Usługa szczepienia jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.

01.09.2022
1    88  89  90  91  92  93  94  95  96    117