Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Prof. Pyrć: Szczepionka na nowy podwariant koronawirusa spóźniona o trzy miesiące

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Chociaż wariant delta statystycznie częściej powodował cięższą chorobę niż omikron, to pamiętajmy, że statystyka nie odnosi się do jednostek. Zakażenie każdym z wariantów koronawirusa wiąże się z bardzo dużym spektrum objawów. Może być to zakażenie bezobjawowe, ale może być to też ciężka, śmiertelna choroba i całe spektrum objawów pomiędzy tymi skrajnościami – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, twórca i kierownik Pracowni Wirusologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

06.12.2023

Ubezwłasnowolnienie do likwidacji. Jest społeczny projekt zmian

Niepelnosprawność

Każdy człowiek ma prawo do wyrażenia swojej woli, w taki sposób, jaki jest dla niego dostępny. Polskie prawo dopuszcza tymczasem, że ktoś może decydować za osobę z niepełnosprawnością poprzez ubezwłasnowolnienie, w tym w kwestii zdrowia. Eksperci przekonują, że ubezwłasnowolnienie może zastąpić asysta prawna lub pełnomocnictwo wspierające, ale wymaga to zmiany kodeksu cywilnego.

06.12.2023

Pacjent przywiązany do łóżka? Tylko jeśli brak interwencji zaszkodzi bardziej

Pacjent Zawody medyczne

Pacjenci onkologiczni, z chorobami otępiennymi po operacjach, niekiedy nie kontrolują swoich zachowań. Nie ma przepisów, które by określały stosowanie wobec nich przymusu bezpośredniego, choć opieka czasami tego wymaga. To na przykład zapięcie pacjenta pasami, żeby nie spadł ze szpitalnego łóżka. Ministerstwo Zdrowia zauważa jedynie, że działania powinny być "proporcjonalne do ryzyka dla zdrowia". Lekarze obawiają się konsekwencji prawnych za naruszenie dóbr osobistych pacjenta.

25.11.2023

Jeszcze przez rok szpitale nie będą raportować o zakażeniach Covid-19 do RCB

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szpitale dopiero od 2025 r. będą musiały raportować do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dane o pacjentach z Covid-19 oraz liczbie wykorzystanych łóżek. Pierwotnie miały to robić już od nowego roku, jednak uniemożliwiły to niezakończone prace projektowe nad oprogramowaniem RCB. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że stanie się to z końcem 2024 roku.

23.11.2023

Biura poselskie i senatorskie nie są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami

Nieruchomości Niepelnosprawność

Biura poselskie i senatorskie nie podlegają wymogom zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Tymczasem, jak wskazują rozmówcy Prawo.pl, istnieje jednoznaczny obowiązek prawny zapewnienia dostępności przez jednostki sektora publicznego. Domaga się tego strona społeczna w apelu wystosowanym do parlamentarzystów.

22.11.2023
1    43  44  45  46  47  48  49  50  51    120