Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Przedsiębiorcy chcą konsultacji publicznych projektu ustawy o sygnalistach

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Zaświadczenie o byciu sygnalistą nie będzie obligatoryjne, ale fakultatywne, a ochrona sygnalisty będzie od momentu zgłoszenia przez niego naruszenia prawa, a nie od dostarczenia przez niego zaświadczenia. To niektóre zmiany ujęte w projekcie tzw. ustawy o sygnalistach. Ma być procedowana szybko. Może wejść w życie w perspektywie kilku miesięcy – jak potwierdził resort pracy.

14.02.2024

MZ: Uwagi NFZ powodem wstrzymania reformy rehabilitacji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że projekt rozporządzenia dotyczący świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej będzie ponownie przekazany do konsultacji publicznych. Jedną z przyczyn wycofania z ogłoszenia podpisanego przez ministra zdrowia aktu są uwagi Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące skal medycznych, na podstawie których pacjent ma być kwalifikowany do świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych.

12.02.2024

Na diagnozę autyzmu dzieci czekają coraz dłużej

Opieka zdrowotna

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że średni czas oczekiwania na wizytę w poradni diagnozującej autyzm w przypadku pilnym wynosi około 80 dni. W praktyce w wielu ośrodkach na wizytę czeka się około roku. Na wzrost wydolności pracy ośrodków wpłynie planowana wyższa wycena świadczeń. Nie stanie się to jednak od razu, bo dotąd wycena diagnostyki była dramatycznie niska. Są województwa, w których nie ma ani jednego ośrodka diagnostycznego.

12.02.2024

Pilotaż leczenia dzieci z otyłością ma wypracować jednolite standardy opieki

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić program pilotażowy kompleksowej opieki dla dzieci z otyłością lub ryzykiem jej rozwoju. Ma potrwać dwa lata, a skorzystać z niego ma maksymalnie dwa tysiące osób do 18. roku życia. To konieczne wobec stale rosnącej liczby otyłych dzieci i młodzieży, co w rezultacie jest coraz większym obciążeniem finansowym dla systemu ochrony zdrowia – argumentuje resort zdrowia.

06.02.2024

Do wniosku o wydanie decyzji o potrzebie wsparcia trzeba dołączyć tylko jedno orzeczenie

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Składający wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do dokumentów muszą dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności. Niekiedy wnioskujący posiada dwa takie orzeczenia, np. wydane przez ZUS i przez powiat. Do wniosku trzeba dołączyć tylko jedno z nich i to sam wnioskujący decyduje, który dokument będzie dla niego korzystniejszy. Według ekspertów ważne jest też właściwe wypełnienie kwestionariusza samooceny, który także dołączamy do wniosku.

06.02.2024
1    34  35  36  37  38  39  40  41  42    120