Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 

05.01.2024

RPO o dualizmie usług asystenta dla osób z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami zakłada dualizm usług asystenta i różnicowanie samych asystentów – na „systemowych” i „programowych”. Sytuacja tych pierwszych będzie korzystniejsza jeśli chodzi o formę zatrudnienia, a osoby korzystające z asystentów w oparciu o te dwie różne formy nie będą korzystać z ich wsparcia na takich samych zasadach.

04.01.2024

Od nowego roku karta zgonu także elektroniczna

Pacjent

Karty zgonu od 1 stycznia 2024 r., tak jak do tej pory mogą być wystawiane przez osobę stwierdzającą zgon w formie papierowej i wydawane osobie odpowiedzialnej za zorganizowanie pochówku np. członkowi rodziny. Z kolei karty urodzenia i karty martwego urodzenia mają być przekazywane kierownikom Urzędów Stanu Cywilnego przez podmioty wykonujące działalność leczniczą wyłącznie w formie elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem osobistym.

02.01.2024

Można wycofać wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności

Niepelnosprawność

Do 30 września 2024 r. przedłużono ważność orzeczeń o niepełnosprawności. Osoby, które mają już wyznaczony termin, mogą się stawić na komisji orzeczniczej, ale mogą też wniosek o nowe orzeczenie wycofać. Zdarzają się także przypadki zawieszenia postępowania. Trzeba jednak pamiętać, że przed 30 września może nastąpić kumulacja wniosków w zespołach i czas oczekiwania wydłuży się jeszcze bardziej. Obecnie na komisję orzeczniczą trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

02.01.2024

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności przedłużona do 30 września 2024 r.

Pacjent Niepelnosprawność

Ustawa przedłużająca ważność orzeczeń o niepełnosprawności weszła w życie 30 grudnia. Orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność upływa po 5 sierpnia 2023 r., a także orzeczenia których ważność przedłużono podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, są ważne do 30 września 2024 r. Interwencja była potrzebna, bo czas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia to obecnie nawet kilka miesięcy. W związku z tym niektóre osoby z niepełnosprawnością utraciły uprawnienia, w tym do świadczeń. 

30.12.2023
1    34  35  36  37  38  39  40  41  42    117