Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Są studia i podyplomówki, ale zawodu koordynatora medycznego nie będzie

Pacjent Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się na utworzenie zawodu koordynatora medycznego. Tymczasem koordynatorzy, w tym onkologiczni, działają już w placówkach w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Na razie bez wytycznych, jak mają pełnić swoje obowiązki. Usankcjonowanie ich odpowiedzialności jest konieczne, aby pacjent, niezależnie od miejsca leczenia, uzyskał takie samo wsparcie organizacyjne w diagnostyce i leczeniu - mówią eksperci.

16.10.2023

Wysokość świadczenia wspierającego uzależniona od skali, ale nie wiadomo jakiej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wciąż nie wiadomo według jakiej skali będzie oceniany poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością, która będzie chciała starać się o świadczenie wspierające. Tymczasem jest ona kluczowa dla ustawy o świadczeniu wspierającym, bo to ocena w ramach skali może zadecydować o tym, czy ustawa spełni swoją rolę, czy jej założenia są chybione – zwracają uwagę eksperci. Podkreślają, że zapis o skali powinien być umieszczony w samej ustawie, a nie rozporządzeniu.

14.10.2023

Głosujący korespondecyjnie nie wiedzą, co zrobić z niechcianą kartą referendalną

Wybory

Głosujący w wyborach korespondencyjnie nie wiedzą, jak postąpić z kartą referendalną, jeśli nie chcą brać udziału w referendum, aby nie złamać prawa. Tym bardziej, że oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu dotyczy wszystkich kart wyborczych, w tym referendalnej. Państwowa Komisja Wyborcza pozostawia decyzję wyborcy, ale zaznacza, że sposób postąpienia z kartą referendalną nie powinien przekraczać prawa. Wygląda jednak na to, że jest luka prawna w przepisach, a wyborca - pozostawiony sam sobie.

13.10.2023

Rzecznik Praw Pacjenta buduje zespół ekspertów medycznych

Pacjent Zawody medyczne

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) powołał pierwszych ekspertów do Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Docelowo ma być ich jeszcze więcej. Zespół będzie wydawał opinie medyczne dla RPP, które wesprą go w rozpatrywaniu wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Ma to pomóc pacjentowi w szybkim uzyskaniu na pozasądowej ścieżce rekompensaty za rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała lub zakażenie w szpitalu.

11.10.2023

"Dobry posiłek w szpitalu" - chętni są, mimo zastrzeżeń

Pacjent

Większość szpitali, także tych mniejszych, planuje wziąć udział w pilotażu programu „Dobry posiłek w szpitalu”. Nikt nie ma wątpliwości, że to krok w dobrą stronę, bo szpitalne posiłki nie kojarzą się obecnie dobrze. Nie są jednak znane kryteria, którymi będzie się kierował NFZ w wyborze placówek. Niekiedy wątpliwości budzi też wysokość kwoty przeznaczona w pilotażu na poprawę jakości szpitalnego jedzenia.

11.10.2023
1    34  35  36  37  38  39  40  41  42    104