Regina Skibińska

Artykuły autora

Banki kontra frankowicze: Nie ma szans na wygraną... to może chociaż wyniszczyć

Banki Kredyty frankowe

Przy pozwach banków przeciwko frankowiczom pojawił się za sprawą Sądu Okręgowego w Płocku nowy argument dla kredytobiorców: kontrpowództwa banków przeciwko frankowiczom doczekały się porównania przez sąd do praktyki, która określana jest jako pozew typu SLAPP, mający na celu nie tyle zwycięstwo, co wyniszczenie przeciwnika.

09.11.2024

Budowa Tarczy Wschód uderzy w prawa mieszkańców pogranicza

Samorząd terytorialny Budownictwo Wojsko

Projekt ustawy przygotowującej grunt pod Tarczę Wschód przewiduje daleko idące ingerencje w prawo własności na obszarze przy wschodniej granicy, z wywłaszczeniami włącznie. Problem mogą mieć ci, którzy nie przeprowadzili do dziś postępowania spadkowego. Eksperci wytykają, że projekt ustawy i ocena skutków regulacji w wielu miejscach są napisane niechlujnie. Istnieje obawa, że słowa-klucze „obronność państwa” lub „interes publiczny” mogą być uzasadnieniem dla decyzji naruszających prawa obywatelskie.

09.11.2024

Rząd przed TSUE broni WIBOR-u

Domowe finanse Banki Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wysłała 28 października do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoje stanowisko w sprawie kredytów mieszkaniowych ze stawkami WIBOR. Nie budzi ono zaskoczenia: rząd sprzeciwia się traktowaniu dyrektywy 93/13 jako narzędzia do podważania systemu dotyczącego wskaźników referencyjnych.

08.11.2024

Trudna droga do darmowego kredytu, ale klienci mogą liczyć na lepsze umowy

Banki Kredyty

Rośnie liczba spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego (SKD), ale większość postępowań, w których są wyroki, zakończyła się pozytywnie dla kredytodawców. Banki jednak są przezorne i klientom, którzy mają zadłużenie umożliwiające skorzystanie z sankcji, proponują kredyty konsolidacyjne na dużo lepszych warunkach po to, żeby nie skorzystali z SKD.

05.11.2024

Postępowania apelacyjne bywają zmorą frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Ciągle większość spraw frankowych znajduje finał w apelacji, a na rozprawę apelacyjną zwykle trzeba dość długo poczekać, czasem nawet ponad dwa lata. Z punktu widzenia kredytobiorców jedynym plusem są odsetki, które są naliczane bankowi i dodatkowe koszty zastępstwa procesowego. Same banki czasem cofają apelacje, ale nadal jest to rzadkie.

04.11.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    122