Monika Stelmach

Artykuły autora

Opieka nad pacjentami z chorobą Parkinsona - zapomniany pilotaż

Pacjent

W Polsce z chorobą Parkinsona żyje już około 100 tys. osób. Często są one zbyt późno diagnozowane i nie otrzymują właściwej opieki. Sytuację może zmienić wprowadzenie skoordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona. Ministerstwo Zdrowia deklarowało, że pilotaż opieki będzie wdrożony jesienią 2023 r, na początek w trzech województwach. Obietnic nie zrealizowano. Założenia pilotażu leżą w ministerialnej szufladzie od 2018 roku.

11.04.2024

Polacy chorują na grypę, ale nie szczepią się - będzie obowiązek?

Opieka zdrowotna

Lekarze i dentyści zaszczepili się przeciwko grypie w ramach akcji „Lekarze dają przykład”. To jednak nie rozwiąże problemu niskiej wyszczepialności w Polsce. W naszym kraju przeciwko grypie szczepi się 4 proc. społeczeństwa, w Japonii i USA - 90 proc. By to zmienić, należałoby wpisać szczepionki przeciwko grypie do kalendarza szczepień obowiązkowych

19.10.2019

ABM ma 100 mln zł na badania niekomercyjne

Finansowanie zdrowia

Rusza pierwszy konkurs Agencji Badań Medycznych. Pierwsze 100 milionów złotych przeznaczono na niekomercyjne badania kliniczne w takich dziedzinach medycyny jak: pediatria,  neonatologia,  neurologia, hematologia, radioterapia, onkologia oraz  kardiologia. To największy tego typu projekt dotyczący niekomercyjnych badań medycznych w Europie środkowo – wschodniej.

25.09.2019

Konieczna zmiana modelu finansowania programów lekowych

Finansowanie zdrowia Farmacja

Innowacyjnym leczeniem w ramach programów lekowych było objętych ok. 30 proc. chorych ze stwardnieniem rozsianym i zaledwie 0,1 pacjentów z łuszczycą. Eksperci oraz organizacje pacjenckie podkreślają, że konieczne jest nie tylko zwiększenie nakładów, ale też miana modelu finansowania programów lekowych. Raport trafił do Ministerstwa Zdrowia oraz do NFZ.

13.09.2019

Korytarze życia na drogach zwiększą szanse ofiar wypadków

Opieka zdrowotna

Resort infrastruktury pracuje nad nowelizacją Kodeksu drogowego, która ureguluje m.in. zasady tworzenia korytarzy życia na drogach. Badania pokazują, że stworzenie dodatkowego pasa ruchu dla karetek pogotowia zwiększa szanse przeżycia pacjenta aż o 40 proc. Przepisy mają być gotowe po wakacjach, a wejść w życie na przełomie roku.

24.08.2019
  1  2  3  4  5  6  7  8  9