Monika Stelmach

Artykuły autora

Leczenie powikłań po przeszczepie ma być świadczeniem gwarantowanym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W projekcie rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia proponuje, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie leczenia przeszczepu przeciwko gospodarzowi. Dotychczas pieniądze na ten cel pochodziły z Narodowego Programu Transplantacyjnego na lata 2023–2032 r. Zmiana pozwoli na większą stabilizację, jeśli chodzi o realizację tej procedury. Z leczenia może skorzystać około 50–70 pacjentów rocznie.

05.12.2024

Protest przeciwko zmianom organizacji Centrów Zdrowia Psychicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Na 5 grudnia Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrum Zdrowia Psychicznego i Kongres Zdrowia Psychicznego zaplanowali protest pod Sejmem. Organizatorzy wydarzenia twierdzą, że zmiany proponowane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące reorganizacji CZP mogą doprowadzić do zaprzepaszczenia rozwiązań wypracowanych w pilotażu i likwidacji części centów. Protest poparł Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

04.12.2024

Na koncie Funduszu Medycznego 6,5 mld zł - ale nie dla NFZ

Finansowanie zdrowia

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna w piśmie do ministry zdrowia pyta o wykorzystanie środków z FM. Wnioskuje też o przekazanie tych pieniędzy do Narodowego Funduszu Zdrowia. - Przekazanie wydaje się niezbędne dla zapewnienia ciągłości finansowania ochrony zdrowia – twierdzi OFO. MZ nie zamierza jednak zasilić konta NFZ i przypomina, że nie taki jest cel Funduszu Medycznego.

04.12.2024

NRL: Ustawa o badaniach klinicznych wymaga pilnej poprawy

Zawody medyczne

Zmiany proponowane przez Naczelną Radę Lekarską dotyczą przede wszystkim komisji bioetycznych. NRL postuluje znowelizowanie sposobu ich finansowania, wybierania składu zespołu opiniującego, sposobu wynagradzania jego członków oraz większego dostępu do szkoleń. Rada wskazuje, że rośnie liczba prowadzonych w Polsce badań klinicznych, dlatego ważne jest zapewnienie wysokiej jakości ich oceny oraz bezpieczeństwa pacjentów.

03.12.2024

Polacy niewiele wiedzą o antykoncepcji i rzadko ją stosują. Potrzebujemy sieci poradni

Pacjent Opieka zdrowotna

Jednym z pomysłów powołanej niedawno Koalicji Prawo do Antykoncepcji jest stworzenie sieci poradni, gdzie pacjentki i pacjenci uzyskaliby nie tylko receptę, ale też rzetelną wiedzę na temat metod zapobiegania ciąży, płodności oraz informacji z zakresu seksuologii. Obecnie lekarze mają problem, by przy ściśle ograniczonym czasie wizyt pomóc w tym zakresie pacjentkom - choć zgodnie z nowym kodeksem etyki powinni. Problemem jest też wciąż brak dostępu do ginekologów.

30.11.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    27