Józef Kielar

Artykuły autora

Rutkowska: Leki sprawdzone w badaniach klinicznych powinny być czasem stosowane przed rejestracją

Pacjent Opieka zdrowotna

Ustawa o badaniach klinicznych powstała w porozumieniu z różnymi interesariuszami sektora badań klinicznych. Szkoda, że zrezygnowano przy tej okazji z wprowadzenia do polskiego prawa tzw. compassionate use, czyli instytucji prawnej umożliwiającej w wyjątkowych przypadkach jeszcze przed jego zarejestrowaniem stosowanie leku, który pomagał pacjentom w badaniach klinicznych.

17.01.2023

Gryglewicz: Akredytację szpitali i rejestr zdarzeń niepożądanych trzeba wprowadzać etapami

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzenie systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych spowoduje dodatkowe obciążenie pracą administracyjną personelu medycznego. Uzyskanie akceptacji lekarzy dla tego rozwiązania będzie niezwykle trudne. Dlatego powinno być ono wieloetapowe i długoletnie i dotyczyć tylko przypadków związanych z utratą życia oraz ciężkich nieodwracalnych uszkodzeń ciała - uważa dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

13.01.2023

Sośnierz: Opiekę zdrowotną trzeba naprawiać systemowo, nie wyrywkowo

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aby radykalnie poprawić sytuację w ochronie zdrowia, należy zmienić cały system, a nie wyrywkowo i chaotycznie niektóre jego elementy. Warunkiem opracowania niezbędnego projektu jest wyznaczenie sobie celów, które chcemy osiągnąć. Politycy powinni rozliczyć autora nowych rozwiązań z efektów tego przedsięwzięcia, ale nie przeszkadzać - uważa Andrzej Sośnierz z koła poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

19.12.2022

Prof. Sierpiński: Udział w badaniu klinicznym to szansa na wyzdrowienie, nawet na przeżycie

Pacjent Opieka zdrowotna

Co roku wykonujemy w Polsce ponad 700 badań klinicznych, co powoduje, że zaliczamy się do czołówki państw europejskich. Mimo tego, musimy nadal prowadzić edukację pacjentów i lekarzy dotyczącą możliwych korzyści z tych badań. Są one bowiem bezpieczne, a udział w nich to często szansa na dostęp do nowoczesnych terapii – uważa dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

14.12.2022

Bukiel: Polska ochrona zdrowia łączy najgorsze cechy systemu rynkowego i budżetowego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W naszym systemie ochrony zdrowia nie były kontynuowane zmiany wprowadzone w 1999 roku, co spowodowało szybkie odejście od założeń reformy i powolny powrót do systemu nakazowo-rozdzielczego. Każdy nowy minister zdrowia chciał być oryginalny i odrzucał dokonania swoich poprzedników. W konsekwencji powstał chaotyczny zlepek elementów z różnych systemów.

21.11.2022
1    3  4  5  6  7  8  9  10  11    24