Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Alkohol w pracy. W oczekiwaniu na zmianę prawa pracodawcy nie muszą być bezradni

Policja Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy RODO

Badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, ale nie pracodawca – twierdzą Urząd Ochrony Danych Osobowych i resort pracy. Eksperci są innego zdania. Uważają, że dbałość o bezpieczeństwo pracy pozwala pracodawcom na weryfikację stanu trzeźwości pracownika i jego zdolności do pracy. I to nie tylko przed i po pracy, ale także w trakcie.

11.02.2020

W „małym ZUS” już ponad 203 tys. osób

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy

Od początku lutego 2020 roku do małego ZUS zgłosiło się ponad 35 tys. przedsiębiorców - ustaliło Prawo.pl. Do ulgi, która od 2019 roku uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne zgłosiło się już ponad 203 tys. osób. W grupie tej mieszczą się przedsiębiorcy korzystający z małego ZUS, jak i z Małego ZUS Plus.

10.02.2020

Nieprecyzyjny przepis pozwala ZUS na zwlekanie z wypłatą zasiłku pogrzebowego

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Furtka w przepisach o zasiłkach pogrzebowych daje ZUS możliwość zwlekania z wypłatą świadczenia osobom, które poniosły tylko część kosztów związanych z pogrzebem osoby bliskiej. W majestacie prawa, nawet do 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów, żądanie przedstawienia wszystkich rachunków w takiej sytuacji jest nadinterpretacją przepisów na niekorzyść uprawnionych.

10.02.2020

Eurostat: Luka emerytalna w Polsce między kobietami i mężczyznami maleje

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W Polsce spada różnica między średnim uposażeniem kobiet i mężczyzn po 65. roku życia, czyli tzw. luka emerytalna - wynika z opublikowanych w piątek danych Eurostatu. Nasz kraj wypada pod tym względem znacznie lepiej niż średnia w UE. Zdaniem ekspertów, najlepszym sposobem na wyrównanie różnic jest stopniowe zrównywanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

07.02.2020

Hałas i tempo pracy obniżają efektywność pracowników w Polsce

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

Hałas, nieodpowiednia temperatura i brak czasu na zjedzenie posiłku w czasie pracy to główne, zdaniem pracowników, czynniki wpływające na obniżenie efektywności pracy. Na liście tych najbardziej rozpraszających i niepozwalających na skupienie się na pracy znalazły się też złe oświetlenie, brak światła dziennego, open space a nawet muzyka.

07.02.2020
1    736  737  738  739  740  741  742  743  744    807