Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Nieprecyzyjny przepis pozwala ZUS na zwlekanie z wypłatą zasiłku pogrzebowego

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Furtka w przepisach o zasiłkach pogrzebowych daje ZUS możliwość zwlekania z wypłatą świadczenia osobom, które poniosły tylko część kosztów związanych z pogrzebem osoby bliskiej. W majestacie prawa, nawet do 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów, żądanie przedstawienia wszystkich rachunków w takiej sytuacji jest nadinterpretacją przepisów na niekorzyść uprawnionych.

10.02.2020

Eurostat: Luka emerytalna w Polsce między kobietami i mężczyznami maleje

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

W Polsce spada różnica między średnim uposażeniem kobiet i mężczyzn po 65. roku życia, czyli tzw. luka emerytalna - wynika z opublikowanych w piątek danych Eurostatu. Nasz kraj wypada pod tym względem znacznie lepiej niż średnia w UE. Zdaniem ekspertów, najlepszym sposobem na wyrównanie różnic jest stopniowe zrównywanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

07.02.2020

Hałas i tempo pracy obniżają efektywność pracowników w Polsce

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

Hałas, nieodpowiednia temperatura i brak czasu na zjedzenie posiłku w czasie pracy to główne, zdaniem pracowników, czynniki wpływające na obniżenie efektywności pracy. Na liście tych najbardziej rozpraszających i niepozwalających na skupienie się na pracy znalazły się też złe oświetlenie, brak światła dziennego, open space a nawet muzyka.

07.02.2020

Czy dane z PIT-u małżonka pracownika powinny być przetwarzane, by przyznać mu świadczenie z funduszu socjalnego?

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO

Pracodawca może mieć wgląd do różnych dokumentów, np. do PIT-u małżonka, by przyznać pracownikowi świadczenie z ZFŚS, ale nie może przechowywać ich kopii czy innego utrwalenia. Byłoby to gromadzenie danych w szerszym zakresie, niż jest to niezbędne – uważa UODO. Eksperci mają wątpliwości co do przyjętej przez urząd interpretacji przepisów.

07.02.2020

Senat zgodził się na zaproponowaną przez Sejm waloryzację rent i emerytur w 2020 r.

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Od marca o co najmniej 70 złotych wzrosną emerytury i renty - postanowił w czwartek Senat przyjmując bez poprawek ustawę dotyczącą waloryzacji rent i emerytur w 2020 r. Wzrosną też najniższe świadczenia: do 1200 zł emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne, a do 900 zł - renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

06.02.2020
1    699  700  701  702  703  704  705  706  707    770